Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vztahy s Moskvou chladnou. Šéf britské diplomacie kvůli Sýrii ruší návštětu

Vztahy s Moskvou chladnou. Šéf britské diplomacie kvůli Sýrii ruší návštětu

Britský ministr zahraničí Boris Johnson kvůli rostoucímu napětí okolo Sýrie zrušil návštěvu Moskvy plánovanou na pondělí. V prohlášení uvedl, že jeho prioritou místo cesty do ruské metropole budou nadcházející rozhovory s jeho protějšky ze skupiny největších vyspělých ekonomik G7 o situaci v Sýrii a pokračující ruské podpoře (syrského prezidenta) Bašára Asada i po chemickém útoku na civilisty ve městě Chán Šajchún. Rusové v reakci na včerejší úder Spojených států přesouvají k Sýrii válečnou loď.

Johnsonovo rozhodnutí přichází den poté, co Spojené státy bombardovaly syrskou leteckou základnu, odkud byl podle Západu veden úterní útok chemickými zbraněmi na Chán Šajchún. USA připisují útok, při němž zahynulo asi 80 lidí, syrské vládě. Damašek to popírá. Rusko proti americkému zásahu ostře protestovalo a vinu syrské vlády nemá za prokázanou.

720p 480p 360p 240p
Chemické útoky v Sýrii

"Odsuzujeme pokračující ruskou obhajobu Asadova režimu i po útoku chemickými zbraněmi na nevinné civilisty," uvedl Johnson v prohlášení, z nějž citoval britský deník The Guardian. Moskvu šéf britské diplomacie vyzval, aby činila vše pro dosažení politického řešení syrské krize a spolupracovala se zbytkem mezinárodního společenství tak, aby se "šokující události uplynulého týdne už neopakovaly".

720p 480p 360p 240p
USA útočily v Sýrii

Podle britského tisku je to už podruhé, co Johnson cestu do ruské metropole odložil. Rozhodnutí bude ruská strana nejspíš vnímat jako urážku, neboť ještě v pátek avizovala, že se na Johnsonovu návštěvu připravuje, napsal deník The Daily Telegraph. Johnson se měl v Rusku setkat s šéfem tamní diplomacie Sergejem Lavrovem, ruskými aktivisty a britskými podnikateli.

720p 480p 360p 240p
Rakety Tomahawk

Posledním ministrem zahraničí, který navštívil Rusko, byl v roce 2012 William Hague. V úterý má zahájit dvoudenní návštěvu Ruska americký ministr zahraničí Rex Tillerson.

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link