Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

WannaCry je slabý odvar. Šíří se nový virus, který zotročí vaše PC a nechá ho těžit obdobu bitcoinů

WannaCry je slabý odvar. Šíří se nový virus, který zotročí vaše PC a nechá ho těžit obdobu bitcoinů

Minulý pátek svět zasáhl masivní hackerský útok, který udeřil na zhruba 300 tisíc počítačů ve 150 zemích. Vyděračský program WannaCry, který za zablokované počítačové soubory od každého uživatele požaduje „výkupné“ v hodnotě 300 dolarů, ale zjevně autorům očekávané bohatství nepřinesl. Přišli si dosud jen na něco málo přes 80 tisíc dolarů, tedy asi dva miliony korun. Existuje však mnohem zákeřnější a chytřejší vir, který aktuálně v tichosti napadá počítače po celém světě. Na rozdíl od WannaCry o něm uživatel neví a jeho autorům mezitím míří astronomické částky. Informuje o tom server Mashable.

O útoku „velkého rozsahu“ píše zpráva bezpečnostní společnosti Proofpoint. Ta odhalila, že na rozdíl od žádosti na „výkupné“ za uvolnění zašifrovaných dat tento mnohem zákeřnější virus tiše instaluje do počítače oběti jakousi černou díru na kryptoměnu Monero, která vznikla v roce 2014 a od té doby je vedle bitcoinu další oblíbenou digitální měnou.

Útok využívá hackerské nástroje EternalBlue a DoublePulsar, které vyvinula americká Národní bezpečnostní agentura (NSA) a které se díky hackerské skupině Shadow Brokers dostaly na internet. Podle společnosti Proofpoint virus instaluje do počítače program Adylkuzz, který doluje kryptoměnu Monero a pak obnos pošle hackerům.

Pokud by byl vir instalován na jednom počítači, na velké peníze by si jeho majitelé nepřišli. V případě infikování tisíců počítačů to ale je velmi lukrativní byznys, a právě to se podle bezpečnostní firmy Proofpoint děje. Jak se píše ve zprávě, útok pravděpodobně přišel už o pár týdnů dřív než ten z minulého pátku a postihuje možná „stovky tisíc počítačů a serverů po celém světě“. Oběti útoku totiž ani nemusejí vědět, že byl jejich počítač napaden. Jeden Monero přitom odpovídá asi 28 dolarům.

Zatím není jasné, kdo za útokem stojí, už dnes si ale dotyčný slušně vydělal. Podle Proofpointu odešlo na různé adresy částky v hodnotě 7 000, 14 000 nebo 22 000 tisíc dolarů a tvrdí, že případů je mnohem víc. Systém je totiž nastaven tak, aby nepřinášel obrovské sumy peněz na jednu adresu. Pro srovnání, tvůrci WannaCry dosud vydělali něco málo přes 80 tisíc dolarů a to – jak se postupně ukazuje – ne zrovna sofistikovaným způsobem, takže budou mít problém se ke své „odměně“ vůbec dostat.

Adylkuzz se zaměřuje výhradně na starší verze systému Windows, které využívají miliony uživatelů po celém světě. Ostatním experti radí, aby kromě pravidelných aktualizací operačního systému nezapomínali ani na nejnovější verze zabezpečení počítače.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1