Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Wildersovi dochází dech. Podle analytiků za propad jeho nacionalistické strany může „Trumpův efekt"

Wildersovi dochází dech. Podle analytiků za propad jeho nacionalistické strany může „Trumpův efekt"

Popularita nizozemské nacionalistické a protiislámské Strany pro svobodu (PVV) populisty Geerta Wilderse před parlamentními volbami prudce klesá. Poslední průzkumy veřejného mínění ukázaly, že vládní lidovci ji v preferencích téměř dotáhli. Agentura Peil provádějící průzkumy soudí, že za jeho ztráty může jednak jeho slabá aktivita v předvolební kampani a také takzvaný „Trumpův efekt": voličům se patrně začala zajídat činnost amerického prezidenta Donalda Trumpa, kterého s Wildersem spojují, protože nizozemský politik Trumpa obdivuje a jeho kroky schvaluje.

„Byl tu nárůst krátce po Trumpově zvolení, ale nyní podpora klesá," řekl agentuře Bloomberg Maurice de Hond, majitel a zakladatel agentury Peil. "Voliči začaly hodnotit negativně opatření přijatá prezidentem Trumpem. To by mohl být také důvod k poněkud oslabené pozici PVV," dodal.

„Trumpův efekt" a Wildersova nízká aktivita v kampani v poslední době si vybraly daň na jeho preferencích, uvedl dnes Bloomberg.

Podle nedělních údajů agentury Peil by PVV nyní měla obsadit 25 křesel v nizozemském parlamentu, který má 150 míst. Konzervativní Lidová strana pro svobodu a demokracii (VVD) premiéra Marka Rutteho má naději na 24 poslaneckých mandátů. Předchozí průzkumy dávaly nacionalistům šanci i na více než 30 křesel. I lidovci si lehce pohoršili.

Agentura Reuters upozornila, že Nizozemsko zřejmě směřuje k velké politické nestabilitě, protože volby nebudou mít podle všeho - pokud se průzkumy nemýlí - jasného vítěze. Do parlamentu by se mohlo dostat sedm politických stran a očekává se, že pro vytvoření vládní koalice bude zapotřebí aspoň pětičlenné uskupení. Koaliční jednání tak mohou být dlouhá a únavná.

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link