Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Z Assange se stává nezvaný host. Po letech může přijít o azyl na ekvádorské ambasádě

Z Assange se stává nezvaný host. Po letech může přijít o azyl na ekvádorské ambasádě

Ekvádorské úřady by chtěly získat pomoc třetí země či nezávislé osobnosti při řešení situace zakladatele serveru WikiLeaks Juliana Assange, který se již od roku 2012 ukrývá na ekvádorské ambasádě v Londýně. Oznámila to v úterý ministryně zahraničí této jihoamerické země, podle níž je současný stav neudržitelný. Britské úřady mu hrozí zatčením kvůli porušení podmínek kauce stanovené soudem.

"Zvažujeme a zkoumáme možnost mediace... Může jít o třetí zemi či o nějakou osobnost," uvedla podle agentury AFP na tiskové konferenci ministryně María Fernanda Espinosaová. Podle šéfky ekvádorské diplomacie se současnou situaci nepodaří vyřešit bez mezinárodní spolupráce a bez kooperace Británie, "která dala najevo zájem hledat východisko".

Jde o první pokus Ekvádoru přizvat někoho k řešení složitého případu australského občana Assange, do něhož jsou zapojeny rovněž orgány Švédska a Spojených států. Zatímco skandinávská země loni zastavila jeho předběžné vyšetřování v případu znásilnění, Asssange se obává, že by o jeho vydání mohl požádat Washington v souvislosti se zveřejněním tajných úředních dokumentů.

„Člověk nemůže v těch podmínkách žít věčně.“
María Fernanda Espinosa, ekvádorská ministryně zahraničí

Ekvádor udělil Assangeovi azyl již před šesti lety a od té doby opakovaně žádal britské úřady, aby mu umožnily opustit ambasádu a odcestovat za oceán. Postoj loni zvoleného prezidenta Lenína Morena k Assangeovi však podle médií není tak vstřícný jako u jeho předchůdce Rafaela Correy a Australan se o Morenovi několikrát kriticky vyjádřil na twitteru. Podle některých komentářů by mohla snaha najít mediátora pramenit z prezidentovy touhy zbavit se břemene, které pro něj Assange představuje.

Assange založil WikiLeaks v roce 2006. Od té doby portál zveřejnil mimo jiné statisíce utajovaných amerických vojenských zpráv, diplomatických depeší nebo kolem 8000 stran dokumentů o programech výzvědné služby CIA.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1