Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Z Číny se v OSN stává supervelmoc. Peking chce posilováním své role měnit světový řád, říká sinoložka

Z Číny se v OSN stává supervelmoc. Peking chce posilováním své role měnit světový řád, říká sinoložka

Zatímco role USA v Organizaci spojených národů pod vedením Donalda Trumpa ustupuje do pozadí, Čína se v posledních letech snaží o pravý opak. V orgánech celosvětově nejdůležitější organizace se snaží – i za použití nekalých praktik – prosadit své zájmy a aktivnější je v rámci působení v mírových misích OSN. Zatímco v roce 2013 tvořily čínské příspěvky do rozpočtu určeného pro peacekeepingové operace tři procenta, dnes už je to přes deset procent. Důkazů o rostoucím vlivu Číny v OSN je však mnohem víc. Tento vývoj však může být podle odborníků nebezpečný – zejména s ohledem na prosazování lidských práv ve světě.

Rostoucí vliv Číny v OSN není na mezinárodní scéně jevem novým, ani překvapivým, v poslední době však role Pekingu narůstá stále intenzivněji. Už dnes patří mezi největší přispěvatele na takzvané peacekeepingové mise OSN a jak navíc v roce 2015 přislíbil čínský prezident Si Ťin-pching, do pěti let by země měla na mírové mise poskytnout celkem jednu miliardu dolarů.

Peking navíc nezůstává pozadu, ani co se týče personálního angažmá v mírových misích – v současnosti trénuje osm tisíc členů Čínské lidové osvobozenecké armády, kteří mají sloužit jako záložní milice pro peacekeepingové operace OSN.

Silné zastoupení Číny v mírových misích však není ničím novým. Jak píše server The Diplomat, Čína od roku 2012 poskytuje do operací OSN víc vojáků, než všichni ostatní členové Rady bezpečnosti (Británie, Francie, Rusko, USA) dohromady. Přesto v probíhajících mírových misích nezastává ani jeden výše postavený post. To se však Čína snaží změnit.

Jak pro britský deník The Guardian upozorňuje analytik Richard Gowan z Evropské rady pro zahraniční vztahy (ECFR), posilování čínského vlivu můžeme pozorovat už několik desetiletí, neustále se však tento jev zrychluje. Číně navíc v OSN vyklízejí pole Spojené státy, čehož Peking s radostí využívá.

CITICCITICautor: Info.cz

Letos v červnu Washington například oznámil, že se stahuje z Rady OSN pro lidská práva (UNHRC), která má dohlížet na dodržování lidských práv ve světě. Čína, která má sama s dodržováním lidských práv doma velký problém, přitom neskrývá snahu její místo zastoupit.

„To, co slyšíme, je, jak se Spojené státy v rámci výborů zabývajících se obchodem a lidskými právy drží zpátky a nejsou dost průbojné. Číňané naopak mnohé rozhovory ovládají,“ popisuje pro Guardian Gowan. A podobné je to i s příspěvky do rozpočtu OSN – zatímco Peking sumy odváděné na peacekeepingové mise zvyšuje, Spojené státy letos oznámily, že budou příspěvky snižovat. Čína se však nesnaží svůj vliv v OSN posílit jen prostřednictvím větších odvodů do rozpočtu, ale i nekalými praktikami, jako je podplácení.

„Čína se snaží o posilování svého vlivu v OSN už od 90. let – chce tím ovlivnit rozhodování v OSN tak, aby jí to co nejvíce vyhovovalo. Používá k tomu přitom i velice nekorektní postupy, jako je korumpování představitelů OSN, kteří jsou v rozhodovacích pozicích,“ popisuje pro INFO.CZ čínské snažení v OSN sinoložka Olga Lomová.

Poukazuje přitom na případ zmizelého předsedy čínského konglomerátu CEFC a poradce českého prezidenta Miloše Zemana Jie Ťien-minga, který byl v únoru zatčen pro podezření z finanční kriminality. Právě tato kauza ukazuje, jak čínské podplácení v OSN probíhá.  

„Lze to provázat i s případem CEFC a Jie Ťien-minga, který se stal poradcem předsedy Valného shromáždění ve stejném roce, jako se stal poradcem prezidenta Zemana, a který je nyní nezvěstný. V současné době se v New Yorku připravuje soud s lidmi ze CEFC, u nichž existuje důvodné podezření, že dávali peníze představitelům OSN, aby byl Jie Ťien-ming jmenován poradcem a aby zde neziskové křídlo CEFC získalo status poradního orgánu Ekonomické a sociální rady OSN – ECOSOC,“ připomíná Lomová.

Ochrana lidských práv v ohrožení

Je bláhové si myslet, že by Čína posilovala svůj vliv v OSN zcela nezištně. Jak píše The Guardian, Peking se prostřednictvím robustnější role snaží prosazovat svůj světonázor, který upozaďuje lidská práva ve prospěch národní suverenity. Přestože generální tajemník OSN António Guterres růst investic do mírových misí ze strany Číny chválí, podle odborníků může být tento vývoj nebezpečný.

„Čína tím sleduje – a netají se tím ani ve svých oficiálních vystoupeních a prohlášeních – změnu světového řádu a změnu systému hodnot, kterým se světový řád řídí. To je oficiální program čínské komunistické strany. Takže tu existuje snaha prostřednictvím mezinárodních organizací prosazovat model řízení společnosti podle svého vlastního vzoru,“ varuje pro INFO.CZ Lomová.

„S tím jde ruku v roce i to, že lidská práva nejsou podle Pekingu univerzální, naopak jsou kulturně podmíněná a podle Číny neexistuje ani něco jako univerzální lidské hodnoty. Každý stát si to tedy má řešit po svém,“ dodává sinoložka. A právě to se Peking snaží posadit i v orgánech OSN.

Posledním příkladem kontroverzního čínského počínání se stala rezoluce, kterou Peking v březnu letošního roku předložil v Radě OSN pro lidská práva, s názvem „Podpora vzájemně výhodné spolupráce v oblasti lidských práv“. Ta namísto západního pohledu na dodržování lidských práv prosazuje čínský, alternativní způsob. Rezoluci zkritizovaly Spojené státy, které tehdy ještě byly členem rady, a pro The Guardian ji odepsal i odborník Ted Piccone z Brookingova institutu.

Podle něj text z dílny čínských diplomatů „zdůrazňuje národní suverenitu“ a místo, aby vyzýval k mezinárodnímu vyšetřování porušování lidských práv, volá „po tichém dialogu“. Rezoluce, která navzdory kritice Spojených států prošla, se tak stala příkladem čínského ohýbání OSN ve vlastní prospěch. Právě Čína je totiž dlouhodobým terčem Rady OSN pro lidská práva, a to například kvůli situaci muslimské menšiny Ujgurů, kterou Peking systematicky utlačuje a perzekuuje.

Právě čínská přítomnost v Radě OSN pro lidská práva, která má 47 členů, byla přitom jedním z důvodů, proč se Spojené státy rozhodly z tělesa OSN vystoupit. „Podívejte se, kdo je členem rady, a uvidíte strašlivou neúctu k nejzákladnějším právům,“ vysvětlila rozhodnutí Washingtonu americká velvyslankyně při OSN Nikki Haleyová a kromě Číny poukázala také na přítomnost Venezuely nebo Demokratické republiky Kongo.

Toto gesto americké administrativy však kondici Rady pro lidská práva rozhodně neprospěje. „Tohle všechno je součástí dlouhodobé hry, která má formovat OSN ve prospěch Číny – hry, které bude Evropa kvůli současnému americkému prezidentovi velmi těžko vzdorovat,“ píše na závěr Guardian.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1