Články odjinud

Z Číny se v OSN stává supervelmoc. Peking chce posilováním své role měnit světový řád, říká sinoložka

Z Číny se v OSN stává supervelmoc. Peking chce posilováním své role měnit světový řád, říká sinoložka

Zatímco role USA v Organizaci spojených národů pod vedením Donalda Trumpa ustupuje do pozadí, Čína se v posledních letech snaží o pravý opak. V orgánech celosvětově nejdůležitější organizace se snaží – i za použití nekalých praktik – prosadit své zájmy a aktivnější je v rámci působení v mírových misích OSN. Zatímco v roce 2013 tvořily čínské příspěvky do rozpočtu určeného pro peacekeepingové operace tři procenta, dnes už je to přes deset procent. Důkazů o rostoucím vlivu Číny v OSN je však mnohem víc. Tento vývoj však může být podle odborníků nebezpečný – zejména s ohledem na prosazování lidských práv ve světě.

Rostoucí vliv Číny v OSN není na mezinárodní scéně jevem novým, ani překvapivým, v poslední době však role Pekingu narůstá stále intenzivněji. Už dnes patří mezi největší přispěvatele na takzvané peacekeepingové mise OSN a jak navíc v roce 2015 přislíbil čínský prezident Si Ťin-pching, do pěti let by země měla na mírové mise poskytnout celkem jednu miliardu dolarů.

Peking navíc nezůstává pozadu, ani co se týče personálního angažmá v mírových misích – v současnosti trénuje osm tisíc členů Čínské lidové osvobozenecké armády, kteří mají sloužit jako záložní milice pro peacekeepingové operace OSN.

Silné zastoupení Číny v mírových misích však není ničím novým. Jak píše server The Diplomat, Čína od roku 2012 poskytuje do operací OSN víc vojáků, než všichni ostatní členové Rady bezpečnosti (Británie, Francie, Rusko, USA) dohromady. Přesto v probíhajících mírových misích nezastává ani jeden výše postavený post. To se však Čína snaží změnit.

Jak pro britský deník The Guardian upozorňuje analytik Richard Gowan z Evropské rady pro zahraniční vztahy (ECFR), posilování čínského vlivu můžeme pozorovat už několik desetiletí, neustále se však tento jev zrychluje. Číně navíc v OSN vyklízejí pole Spojené státy, čehož Peking s radostí využívá.

CITICCITICautor: Info.cz

Letos v červnu Washington například oznámil, že se stahuje z Rady OSN pro lidská práva (UNHRC), která má dohlížet na dodržování lidských práv ve světě. Čína, která má sama s dodržováním lidských práv doma velký problém, přitom neskrývá snahu její místo zastoupit.

„To, co slyšíme, je, jak se Spojené státy v rámci výborů zabývajících se obchodem a lidskými právy drží zpátky a nejsou dost průbojné. Číňané naopak mnohé rozhovory ovládají,“ popisuje pro Guardian Gowan. A podobné je to i s příspěvky do rozpočtu OSN – zatímco Peking sumy odváděné na peacekeepingové mise zvyšuje, Spojené státy letos oznámily, že budou příspěvky snižovat. Čína se však nesnaží svůj vliv v OSN posílit jen prostřednictvím větších odvodů do rozpočtu, ale i nekalými praktikami, jako je podplácení.

„Čína se snaží o posilování svého vlivu v OSN už od 90. let – chce tím ovlivnit rozhodování v OSN tak, aby jí to co nejvíce vyhovovalo. Používá k tomu přitom i velice nekorektní postupy, jako je korumpování představitelů OSN, kteří jsou v rozhodovacích pozicích,“ popisuje pro INFO.CZ čínské snažení v OSN sinoložka Olga Lomová.

Poukazuje přitom na případ zmizelého předsedy čínského konglomerátu CEFC a poradce českého prezidenta Miloše Zemana Jie Ťien-minga, který byl v únoru zatčen pro podezření z finanční kriminality. Právě tato kauza ukazuje, jak čínské podplácení v OSN probíhá.  

„Lze to provázat i s případem CEFC a Jie Ťien-minga, který se stal poradcem předsedy Valného shromáždění ve stejném roce, jako se stal poradcem prezidenta Zemana, a který je nyní nezvěstný. V současné době se v New Yorku připravuje soud s lidmi ze CEFC, u nichž existuje důvodné podezření, že dávali peníze představitelům OSN, aby byl Jie Ťien-ming jmenován poradcem a aby zde neziskové křídlo CEFC získalo status poradního orgánu Ekonomické a sociální rady OSN – ECOSOC,“ připomíná Lomová.

Ochrana lidských práv v ohrožení

Je bláhové si myslet, že by Čína posilovala svůj vliv v OSN zcela nezištně. Jak píše The Guardian, Peking se prostřednictvím robustnější role snaží prosazovat svůj světonázor, který upozaďuje lidská práva ve prospěch národní suverenity. Přestože generální tajemník OSN António Guterres růst investic do mírových misí ze strany Číny chválí, podle odborníků může být tento vývoj nebezpečný.

„Čína tím sleduje – a netají se tím ani ve svých oficiálních vystoupeních a prohlášeních – změnu světového řádu a změnu systému hodnot, kterým se světový řád řídí. To je oficiální program čínské komunistické strany. Takže tu existuje snaha prostřednictvím mezinárodních organizací prosazovat model řízení společnosti podle svého vlastního vzoru,“ varuje pro INFO.CZ Lomová.

„S tím jde ruku v roce i to, že lidská práva nejsou podle Pekingu univerzální, naopak jsou kulturně podmíněná a podle Číny neexistuje ani něco jako univerzální lidské hodnoty. Každý stát si to tedy má řešit po svém,“ dodává sinoložka. A právě to se Peking snaží posadit i v orgánech OSN.

Posledním příkladem kontroverzního čínského počínání se stala rezoluce, kterou Peking v březnu letošního roku předložil v Radě OSN pro lidská práva, s názvem „Podpora vzájemně výhodné spolupráce v oblasti lidských práv“. Ta namísto západního pohledu na dodržování lidských práv prosazuje čínský, alternativní způsob. Rezoluci zkritizovaly Spojené státy, které tehdy ještě byly členem rady, a pro The Guardian ji odepsal i odborník Ted Piccone z Brookingova institutu.

Podle něj text z dílny čínských diplomatů „zdůrazňuje národní suverenitu“ a místo, aby vyzýval k mezinárodnímu vyšetřování porušování lidských práv, volá „po tichém dialogu“. Rezoluce, která navzdory kritice Spojených států prošla, se tak stala příkladem čínského ohýbání OSN ve vlastní prospěch. Právě Čína je totiž dlouhodobým terčem Rady OSN pro lidská práva, a to například kvůli situaci muslimské menšiny Ujgurů, kterou Peking systematicky utlačuje a perzekuuje.

Právě čínská přítomnost v Radě OSN pro lidská práva, která má 47 členů, byla přitom jedním z důvodů, proč se Spojené státy rozhodly z tělesa OSN vystoupit. „Podívejte se, kdo je členem rady, a uvidíte strašlivou neúctu k nejzákladnějším právům,“ vysvětlila rozhodnutí Washingtonu americká velvyslankyně při OSN Nikki Haleyová a kromě Číny poukázala také na přítomnost Venezuely nebo Demokratické republiky Kongo.

Toto gesto americké administrativy však kondici Rady pro lidská práva rozhodně neprospěje. „Tohle všechno je součástí dlouhodobé hry, která má formovat OSN ve prospěch Číny – hry, které bude Evropa kvůli současnému americkému prezidentovi velmi těžko vzdorovat,“ píše na závěr Guardian.

 

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818