Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Z hrdinky nepřítelem státu: uvězněná Savčenková měla chystat ostřelování Kyjeva a krvavý puč

Z hrdinky nepřítelem státu: uvězněná Savčenková měla chystat ostřelování Kyjeva a krvavý puč

Snaha o uvěznění bývalé armádní pilotky a stávající ukrajinské poslankyně Nadiji Savčenkové dnes vyvrcholila. Parlament ji zbavil imunity a odsouhlasil její zadržení. Agenti tajné služby SBU vzápětí po hlasování zatkli Savčenkovou přímo v sídle sněmovny, uvedl list Ukrajinska pravda. Savčenková podle generálního prokurátora chystala krvavý vojenský puč s podporou Ruska, což má mimo jiné dokládat i video. Jeho autenticitu poslankyně nepopírá, označuje ho ale za žert a provokaci namířenou proti úřadům či tajným službám.

Události nabraly pro Nadiju Savčenkovou rychlý spád. Tři hlasování v parlamentu vyslala jasný signál: vydat, zadržet a uvěznit. Každé z nich podpořila relativně výrazná většina zákonodárců. Tajná služba pak poslankyni zatkla přímo v parlamentu. Podle BBC dnes poslanci mimo jiné zhlédli video, na kterém Savčenková mluví s dalšími lidmi o chystaném útoku.

Vyšetřovatel předal Savčenkové obvinění, oznámil, že je zatčena, a pobídl ji přejít k autu, které ji odveze do vazby. Savčenková projevila přání se projít a tak provázená agenty a novináři vyrazila pěšky k vazební věznici. Podle ukrajinských médií se předtím rozloučila s matkou.

Pro Savčenkovou se jedná o dramatický pád. Bývalá uznávaná armádní pilotka se stala mezinárodně známou, když padla do zajetí Ruska. Během bojů, do kterých se dobrovolně přihlásila, byla zajata proruskými separatisty a předána do Ruska. V ruském vězení následně strávila dva roky, než ji Moskva vyměnila za dva ruské vojáky. Na Ukrajině ji pak označili za národní hrdinku.

Teď národní hrdinka čelí obvinění, že chystala armádní převrat, přičemž se nezdráhala plánovat ozbrojený útok na parlament. „Osobně verbovala, osobně rozdávala rozkazy, jak provést teroristický útok tady v tomto sále,“ řekl už před časem v parlamentu generální prokurátor Jurij Lucenko. Použít měla granáty, miny a automatické zbraně. Prokurátor rovněž zmínil, že „pučisté“ chtěli ostřelovat náhodně vybrané cíle v centru Kyjeva z minometů.

Lucenko zákonodárcům řekl, že Savčenková hodlala vyhodit do vzduchu budovu vlády, rozstřílet parlament minomety a pak „dorazit“ přeživší politiky střelnými zbraněmi. Podle něj Savčenková spolupracovala s Volodymyrem Rubanem, který v minulosti organizoval výměnu vězňů mezi Ruskem a Ukrajinou. Na videu, které zákonodárci viděli, spolu mluví o chystaných útocích. Připadnout měly na den, kdy měl v parlamentu promluvit prezident, kterému by naslouchali poslanci, zástupci ozbrojených sil i vláda.

„Navrhuji státní převrat. Měli bychom je fyzicky zlikvidovat. Všechny naráz,“ má na videu říkat Savčenková s tím, že útok sama provede. „Je to její sen,“ dodává podle deníku Kyiv Post na záznamu Ruban.

Savčenková je obviněná na základě celé řady paragrafů - namátkou z terorismu, konspirace proti státu, zakázaného nakládaní se zbraněmi, organizovaného zločinu nebo přípravy útoku na představitele státu.

Možná ještě překvapivější je pozadí, na které podle vyšetřovatelů ukazují důkazy. Celý převrat měl podle prokuratury být organizovaný Ruskem, které kdysi Savčenkovou dva roky věznilo. „Máme fakta dokazující účast Ruska jako nepřítele ukrajinského státu při předávání zbraní osobám, které plánovaly a připravovaly teroristické útoky proti nejvyššímu vedení země, pokojným obyvatelům Kyjeva, a to s cílem svrhnout ústavní zřízení,“ prohlásil dnes Lucenko.

Savčenková obvinění odmítla a videu, které má dokládat její plány, se dnes ve sněmovně vysmála. Nezpochybnila jeho autenticitu a zopakovala, že „zkorumpovaná“ ukrajinská vláda zaslouží svrhnout. Samotné obvinění ale odmítá, jednalo se podle ní o žert a provokaci namířenou vůči tajným službám, o kterých věděla, že ji sledují.

Savčenkovou po dnešním výslechu čeká podle agentury Unian zítra v 9:00 stání před soudem, který by měl rozhodovat o její vazbě.

Politička čelí od ledna 2017 kritice zejména kvůli výrokům o tom, že by se Kyjev měl načas zřeknout Ruskem anektovaného Krymu a na oplátku by prý získal zpět rebely ovládaný východoukrajinský Donbas. Někteří ukrajinští politici následně žádali o vyšetřování jejích „protiukrajinských postojů“.

 

Kdo je Andrej Babiš mladší? Bývalý pilot, který se přes únos na Krym dostal až do Švýcarska

Kolem osoby Andreje Babiše juniora a jeho údajného únosu na Krym se zatím objevuje více otázek než odpovědí. Informací o synovi českého premiéra a šéfa hnutí ANO ve veřejném prostoru příliš není. Projděte si alespoň základní údaje o jeho životě.

Podle reportáže novinářů ze Seznam Zpráv, kteří s Babišem mladším osobně mluvili, žije dnes politikův syn ve Švýcarsku a drží místní občanství. Před několika měsíci se ocitl podle svých slov nedobrovolně na Krymu, kam ho měl odvést spolupracovník premiéra Babiše Petr Protopopov. Podle Babiše mladšího chtěl premiér, aby jeho syn po zahájení trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo zmizel.

Link

Dita Protopopová a její posudek

Šéf hnutí ANO tvrdí, že je jeho syn „psychicky nemocný, bere léky, musí být pod dohledem a žije s matkou ve Švýcarsku“. Na záběrech Seznam Zpráv je opravdu vidět i někdejší Babišova manželka.

Situace ohledně psychického stavu Babiše mladšího ale není úplně jasná. „Posudek“ před časem sepsala lékařka Dita Prototopopová, která za hnutí ANO kandidovala v Praze 8.

5350772:article:true:true:true

Bývalý pilot, který náhle psychicky onemocněl

Podle iRozhlas.cz policisté hodnotí „výmluvu“ Babiše mladšího na zdravotní stav jako účelovou a obstrukční. Odkazují se přitom na to, že ještě nedávno vykonával profesi pilota civilního dopravního letadla Boeing 737. Podle iRozhlas.cz si policisté tento fakt ověřili u Úřadu civilního letectví.

Babiš mladší létal pro společnost Travel Service, z níž měl být podle zpráv médií – například týdeníku Aha! - vyhozen.

Z médií lze ještě vyčíst, že si Babiš junior před několika lety pořídil dům na kraji Prahy za necelých třináct milionů korun. Konkrétně šlo o vilu v pražských Ďáblicích.Link

Nemocná má být údajně i sestra Adriana Bobeková

Prvorozený syn šéfa hnutí ANO se narodil v roce 1983 politikově první manželce Beatě, rozené Adamovičové. Pár má společně ještě dceru Adrianu. Se svou současnou manželkou Monikou má premiér další dvě děti: dceru Vivien a syna Frederika.

Babiš junior i jeho starší sestra figurují ve vyšetřování kauzy Čapí hnízdo. Andrej Babiš v pondělí zopakoval, že psychickými problémy trpí i jeho dcera Adriana Bobeková, konkrétně má jít v jejím případě o bipolární poruchu.

Andrej Babiš mladší: Můj otec chtěl, abych zmizel. Kvůli Čapímu hnízdu mě drželi na Krymu>>>

ONLINE Syn i dcera jsou nemocní, brání se Babiš. Kvůli Čapímu hnízdu chtějí jeho demisi. Sledujte zde>>>

37867