Články odjinud

Z jihovýchodní Asie se stala nová bašta pro džihádisty, varují odborníci. Útočí i malé děti

Z jihovýchodní Asie se stala nová bašta pro džihádisty, varují odborníci. Útočí i malé děti

Členové dvou rodin provedli dnes a v neděli koordinované bombové útoky ve druhém největším indonéském městě Surabaya. Přihlásila se k nim teroristická organizace Islámský stát, které se snaží v Jihovýchodní Asii uchytit už několik let. Oblast se stala magnetem pro radikály vracející se ze Sýrie a Iráku a teroristé zde sázejí na rodinné vazby a rostoucí nenápadnou radikalizaci muslimů.

Dnes rodina včetně devítileté dívky na dvou motocyklech přijela k policejní stanici a odpálila výbušninu. Dívka seděla na motorce mezi svým otcem a matkou. Výbuch zranil dalších devět lidí, zemřeli čtyři útočníci. V neděli před tím sebevražední útočníci napadli tři kostely a kromě teroristů zahynulo dalších sedm lidí. Teroristé byli členy jedné rodiny. Na bombovém útoku se podílela i matka s dvanáctiletou a devítiletou dcerou, což je v této části světa neobvyklé.

K útoku se přihlásil Islámský stát, organizace, která měla základny v Sýrii a v Iráku a byla loni na Blízkém východě jako samostatná vojenská síla téměř zlikvidována. Islámský stát se nyní snaží využít svých přidružených organizací po celém světě a pokračovat ve své činnosti v dalších zemích. V posledních dvou letech se snažil uchytit mimo jiné v Jihovýchodní Asii. Spoléhá zde na místní organizace, které se k němu přihlásily – jen v Indonésii jde o zhruba třicet různých skupin. A také na navrátilce ze Sýrie a z Iráku. Rodina, která stojí za nedělním útokem, se podle indonéských úřadů nedávno vrátila ze Sýrie, kde bojovala na straně Islámského státu.

„Jihovýchodní Asie se stala magnetem“ pro džihádisty vracející se po porážce hlavních sil Islámského státu z Blízkého východu, vysvětlil televizní stanici Al-Jazeera Olivier Guitta, odborník na terorismus z firmy GlobalStrat. V Indonésii jde o více než 1100 lidí, další směřují do Malajsie, kde se nedávno objevili například francouzští džihádisté ze Sýrie. Radikálové vidí v této oblasti svoji příležitost kvůli tomu, že zde existuje velké množství islamistických skupin a je tu rozsáhlá muslimské populace. Indonésie je největší muslimskou zemí na světě, k islámu se zde hlásí přes 90 procent z 261 milionů obyvatel.

Zatím se Islámský stát uchytil ve větší míře jen na převážně křesťanských Filipínách, kde loni islamistická obsadila skupina vedená bratry Mauteovými město Marawi na muslimy obývaném ostrově Mindanao. Filipínské armádě trvalo pět měsíců, než město dobyla zpět. Islamistické skupiny ale hrozily atentáty i například v Malajsii, Indonésii nebo městském státě Singapur. Nebyly však schopny větší akce a patrně teprve konsolidovaly své síly. Islamisté přitom zřejmě využívají v této oblasti světa širokých rodinných vazeb svých příznivců, jak se to ukázalo nyní v Indonésii i na Filipínách. Odpovídá to i údajům, které jsou známy o radikálech působících v Malajsii. Novinkou je pak využití dětí, protože rodina s dětmi nevzbuzuje takové podezření. Dětí pro sebevražedné atentáty dosud využíval Islámský stát převážně v Sýrii případně v Afghánistánu.

Odborníci varují, že v Jihovýchodní Asii stejně jako v Jižní Asii roste radikalizace tamních muslimů, která není příliš vidět na nejvyšší politické úrovni. „V Indonésii roste intolerance,“ varovala například Rahimaha Abdulrahimová z indonéského think-tanku The Habibie Center na televizní stanici Al-Jazeera. Miroslav Nožina z pražského ústavu mezinárodních vztahů zase upozorňuje na přehlíženou radikalizaci Bangladéšanů. Radikalizace části obyvatel se obává i Singapur. Server The Diplomat uvádí, že tamní představitelé prohlašují, že „není otázkou, zda přijde teroristický útok, ale kdy.“

Co je to islám? Pravidla, zajímavosti i postoj k ženám přehledně>>>