Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Z jihovýchodní Asie se stala nová bašta pro džihádisty, varují odborníci. Útočí i malé děti

Z jihovýchodní Asie se stala nová bašta pro džihádisty, varují odborníci. Útočí i malé děti

Členové dvou rodin provedli dnes a v neděli koordinované bombové útoky ve druhém největším indonéském městě Surabaya. Přihlásila se k nim teroristická organizace Islámský stát, které se snaží v Jihovýchodní Asii uchytit už několik let. Oblast se stala magnetem pro radikály vracející se ze Sýrie a Iráku a teroristé zde sázejí na rodinné vazby a rostoucí nenápadnou radikalizaci muslimů.

Dnes rodina včetně devítileté dívky na dvou motocyklech přijela k policejní stanici a odpálila výbušninu. Dívka seděla na motorce mezi svým otcem a matkou. Výbuch zranil dalších devět lidí, zemřeli čtyři útočníci. V neděli před tím sebevražední útočníci napadli tři kostely a kromě teroristů zahynulo dalších sedm lidí. Teroristé byli členy jedné rodiny. Na bombovém útoku se podílela i matka s dvanáctiletou a devítiletou dcerou, což je v této části světa neobvyklé.

K útoku se přihlásil Islámský stát, organizace, která měla základny v Sýrii a v Iráku a byla loni na Blízkém východě jako samostatná vojenská síla téměř zlikvidována. Islámský stát se nyní snaží využít svých přidružených organizací po celém světě a pokračovat ve své činnosti v dalších zemích. V posledních dvou letech se snažil uchytit mimo jiné v Jihovýchodní Asii. Spoléhá zde na místní organizace, které se k němu přihlásily – jen v Indonésii jde o zhruba třicet různých skupin. A také na navrátilce ze Sýrie a z Iráku. Rodina, která stojí za nedělním útokem, se podle indonéských úřadů nedávno vrátila ze Sýrie, kde bojovala na straně Islámského státu.

„Jihovýchodní Asie se stala magnetem“ pro džihádisty vracející se po porážce hlavních sil Islámského státu z Blízkého východu, vysvětlil televizní stanici Al-Jazeera Olivier Guitta, odborník na terorismus z firmy GlobalStrat. V Indonésii jde o více než 1100 lidí, další směřují do Malajsie, kde se nedávno objevili například francouzští džihádisté ze Sýrie. Radikálové vidí v této oblasti svoji příležitost kvůli tomu, že zde existuje velké množství islamistických skupin a je tu rozsáhlá muslimské populace. Indonésie je největší muslimskou zemí na světě, k islámu se zde hlásí přes 90 procent z 261 milionů obyvatel.

Zatím se Islámský stát uchytil ve větší míře jen na převážně křesťanských Filipínách, kde loni islamistická obsadila skupina vedená bratry Mauteovými město Marawi na muslimy obývaném ostrově Mindanao. Filipínské armádě trvalo pět měsíců, než město dobyla zpět. Islamistické skupiny ale hrozily atentáty i například v Malajsii, Indonésii nebo městském státě Singapur. Nebyly však schopny větší akce a patrně teprve konsolidovaly své síly. Islamisté přitom zřejmě využívají v této oblasti světa širokých rodinných vazeb svých příznivců, jak se to ukázalo nyní v Indonésii i na Filipínách. Odpovídá to i údajům, které jsou známy o radikálech působících v Malajsii. Novinkou je pak využití dětí, protože rodina s dětmi nevzbuzuje takové podezření. Dětí pro sebevražedné atentáty dosud využíval Islámský stát převážně v Sýrii případně v Afghánistánu.

Odborníci varují, že v Jihovýchodní Asii stejně jako v Jižní Asii roste radikalizace tamních muslimů, která není příliš vidět na nejvyšší politické úrovni. „V Indonésii roste intolerance,“ varovala například Rahimaha Abdulrahimová z indonéského think-tanku The Habibie Center na televizní stanici Al-Jazeera. Miroslav Nožina z pražského ústavu mezinárodních vztahů zase upozorňuje na přehlíženou radikalizaci Bangladéšanů. Radikalizace části obyvatel se obává i Singapur. Server The Diplomat uvádí, že tamní představitelé prohlašují, že „není otázkou, zda přijde teroristický útok, ale kdy.“

Co je to islám? Pravidla, zajímavosti i postoj k ženám přehledně>>>

 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1