Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Z kontroverze do kontroverze. Čtyři bouřlivé dny prezidenta Trumpa

Z kontroverze do kontroverze. Čtyři bouřlivé dny prezidenta Trumpa

Donald Trump od pátku úřaduje coby nejmocnější muž světa a jeho bouřlivá povaha i z Bílého domu připomíná, čeho byly Spojené státy svědkem během kampaně: spory, poněkud volná interpretace reality, slib lepší budoucnosti a rázné politické kroky. Podle řady expertů ale to, co fungovalo v předvolebním boji, nemusí fungovat teď. Trumpovi by podle nich neuškodilo, kdyby byl „víc prezidentský“.

Dosud největší poprask vzbudily reakce Donalda Trumpa a jeho týmu na fakt, že se jeho inaugurace účastnilo míň lidí, než slavnostního okamžiku v roce 2009, kdy do úřadu nastupoval Barack Obama. Trump média o den později nařkl, že fotografie ořízla, a rozpoutal nové kolo války s novináři, ve kterém mu zdatně sekunduje jeho mluvčí odrážející dotazy na tiskových konferencích. Ačkoli fotografie ukazují jasnou skutečnost.

Porovnání davu na Obamově inauguraci v roce 2009 (vlevo) a Trumpově.Porovnání davu na Obamově inauguraci v roce 2009 (vlevo) a Trumpově.autor: Reuters, Getty

Trump tedy první den ve funkci z velké části zasvětil ve výsledku poměrně malichernému sporu o počet lidí přihlížejících inauguraci. I když zpětně je to pochopitelné – čísla ukazují, že víc lidí nejspíš před Kapitol přišlo i v sobotu během globálních protestů, které poukazovaly na prezidentovy rezervy v respektu k ženám.

Trump reagoval na svém Twitteru, kde se protestům podivil, a svého nového tiskového mluvčího Seana Spicera pověřil, aby zareagoval na „domněnky“ ohledně nízkého počtu účastníků inaugurace.

Trump, interiérový designér
Novináři si všimli i změn v Oválné pracovny. Trump nechal vyměnit závěsy za zlaté, má nový koberec a přinesl si bustu Winstona Churchilla. Informace, že dal odstranit sošku Martina Luthera Kinga, byly ovšem nepravdivé.

Ačkoli přesná čísla ohledně účasti neexistují a jedná se jen o odhady, mnohé napoví statistika washingtonského metra, které eviduje počet přepravených lidí. Rozdíly jsou potom jasně viditelné. Trumpův mluvčí přesto uvedl, že se letošní inaugurace zúčastnilo „historicky nejvíce přihlížejících“. Nešťastnou kauzu korunovala o den později Trumpova  poradkyně Kellyanne Conwayová která odmítla, že by Spicer ve svém prohlášení lhal. Uvedl podle ní jen „alternativní fakta“. Americký slovník v tu chvíli získal nové označení aktivity známé jako „lhaní“. 

A aby toho nebylo dost, na prezidentském Twitteru se s odstupem dní objevila fotografie, která prý ozdobí tiskové centrum. Účast na inauguraci zachycuje jistě působivě, bohužel se špatným datem, jak dokládá detailní pohled.

 

Image and video hosting by TinyPic

Mnohé Američany celá eskapáda pobouřila, což někteří experti na politickou komunikaci komentují konstatováním, že co na voliče platilo při cestě do Bílého domu, nebude platit ve funkci prezidenta. Trump by prý neměl řešit každou výtku proti svojí osobě, měl by se chovat smířlivěji a prezidentsky a měl by se zaměřit na skutečné problémy Američanů, které se zavázal řešit. 

Rady ale do Bílého domu nejspíš nedorazily. Trump na začátku nového týdne oprášil staré tvrzení, že by v prezidentských volbách zvítězil i na absolutní počet hlasů, pokud by nehlasovalo tři až pět milionů nelegálních imigrantů. Před kongresmany pro to žádný důkaz nepředložil a odpovědi se později vyhýbal i jeho mluvčí. 

Politické kroky

Přehlédněme ale půtky v mediálním prostoru. Trump za první čtyři dny stihl rozhýbat kola změn, které slibuje, i když ani to neprochází bez pozdvižení. Jen namátkou: exekutivním příkazem nakročil k rušení Obamovy zdravotní reformy, rozcupoval dlouhodobé úsilí, když podepsal odstoupení USA od transpacifické smlouvy, a dal zelenou dvojici sporných ropovodů, kolem kterých v minulosti bylo dusno. 

První viditelný dopad těchto kroků? Trhy jsou v napětí a první den obchodování po inauguraci ukončily ztrátou. Takřka zázračný růst dolaru po zvolení Trumpa najednou zmizel, i když vývoj nasvědčuje, že měna zřejmě brzy zpevní.

Nejméně oblíbený

Podle průzkumů společnosti Gallup je Trump zatím nejméně oblíbeným americkým prezidentem, který vstoupil do úřadu. Po prvních dnech ve funkci ho podporuje 45 procent Američanů. Stejný počet obyvatel s Trumpem nesouhlasí, což je také rekordní hodnota. Zbylá desetina oslovených zatím nemá na nového prezidenta názor. Trump potvrzuje, že je prezidentem mnoha „nej“, mimo jiné nejrozporuplnější.

Ještě před páteční inaugurací odstoupil údajně z vedení svých 400 firem. Kontrolu nad rodinným byznysem přenechal prý svým synům Donaldu juniorovi a Ericovi. Přesto ale obavy ze střetu zájmů nového prezidenta přetrvávají. Veřejnost apeluje na Trumpa, aby zveřejnil svá daňová přiznání, jak slíbil i během kampaně. Prezident nyní publikování svých majetkových poměrů odmítá, prý to obyčejné lidi nezajímá. To ale vyvrací data z posledního průzkumu Washington Post, podle kterého o odtajnění přiznání stojí tři čtvrtiny Američanů.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744