Články odjinud

Z migrační krize se udělalo velké haló, říká pro INFO.CZ ekonomický migrant z Afghánistánu

Z migrační krize se udělalo velké haló, říká pro INFO.CZ ekonomický migrant z Afghánistánu

Hassan Ali Djan v jedenácti letech po smrti svého otce utekl do Íránu, aby se mohl lépe postarat o svou rodinu. Jako negramotný pastevec pracoval na stavbách a všechny své peníze posílal domů matce a šesti mladším sourozencům. V roce 2005 se dostal do Německa. V knize Afghánistán. Mnichov. Já. Má cesta za lepším životem, kterou v roce 2017 vydalo nakladatelství Antikomplex, vypráví příběh „ekonomického migranta“, který se v Bavorsku naučil jazyk a vyučil se elektrikářem. Dnes je mediálně známou postavou, která rozdává rozhovory. Jeden takový poskytl i redakci INFO.CZ. Jak těžké rozhodnutí bylo odejít z rodné země? Jaké byly začátky v Německu? Co si myslí o integraci a současné migrační krizi v Evropě? 

Kdy jste poprvé slyšel o Evropě a Německu, kde nyní žijete?

O Evropě a vůbec o Německu jsem slyšel poprvé v Íránu, kde jsem nějakou dobu pracoval. Nebylo to ale nic konkrétního. Věděl jsem, že Evropa je kontinent a měl jsem i pár dalších informací. Nešlo ale o nic detailního. Neuměl jsem si pod tím nic představit.

Kdy jste se rozhodl odejít do Evropy a co bylo motivací? Ve vaší knížce popisujete, že spoustu Afghánců a Íránců do Evropy odešlo, ale nikdy se nevrátilo nebo o sobě nedalo znát. Předpokládám proto, že jste neměli tolik informací, jako tomu je dnes.

Často používaná cesta z Afghánistánu vede přes Indii a Indonésii do Austrálie. Je to ale daleko dražší a náročnější varianta, protože se tam musíte přeplavit, jinak to nejde. Spousta lidí se do Austrálie vypravila, ale už se nikdy nevrátila, nebo jsem aspoň nepotkal nikoho, komu by se to povedlo. I pro mě to v určitou chvíli byla možnost, ale byla naprosto nedosažitelná, protože jsem zdaleka neměl tak velké úspory.

Rozhodnutí odejít do Evropy mě napadlo jednou v noci ve dvě hodiny nad ránem. Okamžitě jsem vzbudil svého kamaráda a o svém plánu jsem mu pověděl. Evropa byla místo, kde se platí eurem a asi sto euro bylo v tu dobu v přepočtu přibližně 500 tisíc afghání. Za to si člověk i přes vysokou inflaci mohl koupit strašně moc věcí. Měli jsme proto pocit, že člověk mohl v Evropě zbohatnout. Já jsem ale ve skutečnosti nechtěl být bohatý, jen jsem chtěl uživit svou rodinu. Situace v Íránu byla tak složitá, že jsem vše, co jsem měl, posílal domů do Afghánistánu a samotnému mi z toho moc nezbylo. Musel jsem živořit. Představa, že takhle budu žít dál, že vlastně nebudu mít žádný život, byla naprosto děsivá. Rozhodla o tom, že jsem nakonec opravdu odešel. Řekl jsem si, že když budu moct někde žít, abych uživil svou rodinu a ještě k tomu měl svůj vlastní život, tak pro to musím udělat úplně všechno.

V knížce zmiňujete, že jste se do Německa vůbec nechtěl dostat. Když jste nastoupil na kamion, tak jste nevěděl, kam vás odveze. Proč jste nechtěl skončit v Německu? Kde jste si přál, aby kamion zastavil?

Já jsem nevěděl, kam chci dojet. Jediné, co jsem věděl, že nechci do Německa. Zprávy od uprchlíků, kteří byli z Německa vyhoštěni, byli skutečně strašlivé. Říkalo se, že je Němci nechali čtyři roky čekat, než jim zamítli azyl a následně je vyhostili. Představa, že takovou dobu čekám a pak z toho nic není, byla naprosto nesnesitelná. Byl jsem si tedy jistý, že za žádnou cenu nechci do Německa, ale bylo mi jedno, kam se dostanu, protože zprávy o ostatních zemích byly vesměs pozitivní. Nechtěl jsem také do Bulharska, protože se říkalo, že jsou tam velmi brutální policisté, kteří používají násilí.

Ač jste nechtěl, tak jste v Německu nakonec přece jen skončil. Cesta sama o sobě musela být nesmírně náročná. Pochyboval jste někdy, že se to nepovede?

Nepochyboval jsem po cestě, ale až v okamžiku, kdy jsem vypadl z rezervy náklaďáku. Po 48 hodinách ve zkroucené poloze jsem byl tak ztuhlý, že jsem se nemohl ani hýbat. Ležel jsem na zemi a čekal, jestli to přejde. To byl přesně ten moment, kdy jsem byl na konci svých sil, a už jsem si myslel, že to nikdy nebude lepší. Tehdy jsem si říkal, že nechci tuhle Evropu, která mi tohle všechno připravila a která mi slibuje takovýto život. Nechtěl jsem tu být. V tu chvíli jsem opravdu zapochyboval a zadoufal, že bych se mohl vrátit zpátky do Afghánistánu. Nevěděl jsem, jestli tyto pocity přejdou, jestli jsem zraněný a jestli se takhle budu cítit navždycky. Postupně se mi ale začala vracet krev do rukou a nohou a mohl jsem se pomalu hýbat.

Ukázka z knihy Afghánistán. Mnichov. Já. Má cesta za lepším životem
Ležím v rezervním kole kamionu pod nákladním prostorem, stočený jako embryo, už dva dny. Více než osmačtyřicet hodin jsem se nepohnul, nic jsem nepil, nic jsem nejedl. Pořád dokola se ode mě odrážely oblázky, od nohou, od rukou, od hrudi, poprvé jsem si myslel, že mě zasáhla kulka. Pořád dokola jsem se zalykal zplodinami, několik vteřin jsem měl strach, že se zadusím. I teď mi smrad spálené nafty rozleptává nos, lepí se mi na jazyk, pálí mě v hrdle. Už jsem ve svém dosavadním životě trpěl. Často jsem měl strašný hlad a šílenou žízeň. Mnohokrát jsem riskoval svůj život. Ale nikdy jsem se necítil tak bídně jako teď. Jestliže se člověk cítí v Evropě takhle, pak tu být nechci.

Co vás přesvědčilo pokračovat dál a nevrátit se zpátky domů?

Neudělal jsem rozhodnutí odejít do Evropy pouze sám za sebe, ale za celou svou rodinu. To mě drželo v tom, abych cestu dokončil. Pak to také byla poslední slova mého otce, který mi řekl, ať se postarám o rodinu. To, že tomu musím dostát, jsem vždy cítil jako velké břímě. Jinak to prostě nešlo. Rozhodoval jsem se sám, ale bylo to za dalších sedm lidí.

Jak jste udržoval kontakt se svou rodinou, kterou jste zanechal v Afghánistánu?

Když jsem se vydal na cestu, tak prvních šest měsíců jsem s rodinou žádný kontakt neměl. Bál jsem se jim říct, že možná selžu a chtěl jsem je před tím uchránit. Když jsem se po nějakém času s rodinou spojil, tak ona už nějaké informace o mně měla, protože jí je řekli známí, kteří se mnou byli v Íránu.

Vy se ale zřejmě ptáte na to, jak jsem domů vůbec volal, protože má vesnice je místo, kam není ani dnes zavedena elektřina. I přesto tu ale funguje jeden jediný satelitní telefon. Když ho chcete použít, tak musíte nejprve vytočit předvolbu do Anglie a pak teprve samotné telefonní číslo. Je to nějaká stará vojenská technika, nicméně je to jediná možnost, jak se můžete spojit se svou rodinou.

Vraťme se zpět k momentu, kdy jste dorazil do Německa. Jak vás tato země přijala?

Bylo to velmi těžké. Musím podotknout, že v roce 2005, kdy jsem přišel, azylová a integrační politika Německa vypadala naprosto jinak než dnes. V tu dobu většina příchozích azylantů byla poslána do speciálních zařízení, která stála odděleně a naprosto izolovaně, a my se od nich nesměli vzdálit do 30 kilometrů. Spousta z nás proto jen čekala. Nechodila do školy, neučila se jazyk. Někdy to trvalo i několik let. Znám případy rodin, které tam strávily i deset let a kterým se tam narodily děti. Ty sice do školy chodily, ale celkově ty rodiny žily ve vakuu.

To ale nebyl váš případ…

Ne, pro mne osobně byla integrace o něco snazší. Pomohl mi dobrovolnický spolek, který nás chodil učit německy. Byli to velmi obětaví lidé, kteří nám ukázali německou kulturu a přiblížili jazyk. Bez toho by žádná integrace nebyla možná.

Rozhodně jste pozitivním příkladem toho, že je integrace možná. Je takových případů více, nebo se jedná spíše o výjimku?

Skoro bych řekl, že v Německu je daleko více lidí, kteří jsou ještě lépe integrovaní než já. Mají vyšší vzdělání a podařilo se jim dosáhnout lepšího postavení ve společnosti a mají také lepší zaměstnání. Tito lidé ale o svém životě mnohdy nechtějí mluvit a drží se raději v ústraní. Z tohoto důvodu o nich moc nevíme. Myslím si ale, že znakem úspěšné integrace je právě to, že se tím nechlubí. Jednoduše proto, že k tomu není důvod.

Takže příkladů úspěšné integrace je rozhodně více a navíc díky azylové politice, kterou Německo praktikuje v posledních letech, je to pořád lepší a lepší. Všechno je rychlejší a integrační proces ve výsledku netrvá roky, ale jen měsíce.

Co vás vedlo k tomu, že o svém životě a zkušenostech hovoříte veřejně?

Od přírody jsem zvědavý člověk, který chce všemu rozumět. Takže to byl způsob, jak dostat odpovědi na některé otázky, ale hlavní motivací bylo přijít na to, jak se odvděčit lidem, kteří mi pomohli. Tedy těm, kteří mě učili německy, brali na výlety a seznamovali s německou kulturou. Hodně jsem řešil, jakým způsobem jim nejlépe poděkovat. Napadlo mne, že by vhodným způsobem mohlo být to, že svůj příběh sepíšu. Chtěl jsem jim tím dát vědět, že jejich práce má smysl a že někomu opravdu pomáhá. Zároveň jsem chtěl ukázat lidem, kteří podobnou cestu zvažují, že je to možné.

Evropa zažila v posledních letech silnou migrační vlnu. Co ve vás její obrázky vyvolávají?

Není to žádná novinka, podobná situace tu byla i před deseti lety, ale s tím, že se odehrávala někde na okraji Evropy – třeba ve Španělsku, Řecku nebo v Itálii. Tedy v zemích, kterými jsem procházel, a můžu říct, že ty obrázky byly naprosto stejné, akorát se tady o tom tolik nemluvilo. I tehdy to byl velký problém. Nyní se o tom začalo psát a lidé si toho více všímají, možná i proto, že byli v době hospodářského poklesu přesyceni domácími tématy. Navíc se ukazuje, že hranice mezi schengenskými státy není tak silná, protože migrační vlna, která byla o něco silnější než ta před deseti lety, se začala přes ni přelévat do dalších států. Udělalo se z toho velké haló.

Ukázka z knihy Afghánistán. Mnichov. Já. Má cesta za lepším životem
Muž mě zatáhne do domku, je tam teplo. Ještě pořád se třesu. Ptá se, jestli chci čaj, skutečně říká „čaj“, jak se tomu říká v darí, přikývnu, on mi naleje čaj do hrnku a vtiskne mi ho do ruky. Potom vezme telefon a já pochopím, že teď volá policii. Zatímco čekáme na policii se muže ptám, kde jsem. Persky vyjmenuju názvy několika zemí, co znám. Anglie? Francie? „Alman?“ Alman znamená v darí Německo. Nerozumí mi. Samozřejmě že ne. Ukážu prstem na zem, pokrčím rameny a tázavě se na něho zadívám. Vytáhne obočí, chápe, že chci vědět, kde jsem. Také ukáže na zem a řekne: „Deutschland“. Deutschland? Německé slovo pro tuto zemi, do níž jsem nikdy nechtěl, neznám. Musel jsem se dostat do země, o níž jsem nikdy neslyšel, říkám si naivně.

Určitě bych tedy o současné situaci v Evropě nemluvil jako o krizi. Tím bych nazýval to, co se děje třeba v Sýrii, kde vám jde opravdu o život. Přijde mi také logické, že když se někde odehrává válka, tak se lidé dají do pohybu a utíkají. Kam by také měli jít než do Evropy? Pokud se podíváte na mapu, kde leží Sýrie nebo Afghánistán, tak žádná okolní země není úplně klidná. Ano, Turecko přijalo několik milionů uprchlíků a stejně tak Libanon, ale v Egyptě to vře, Saúdové nikoho neberou, v Jemenu je válka a do Pákistánu také nemá smysl chodit. Kam ti lidé mají jít? Jediné bezpečí slibuje Evropa.

V souvislosti si migrační vlnou vzrostly v Evropě xenofobní nálady a rasistické reakce. Setkal jste se s něčím takovým v Německu?

Osobně jsem žádnou takovou situaci nezažil. Samozřejmě ale čtu noviny, slyším, co se děje, a také si toho všímám. Myslím si, že to velmi často souvisí s postavením lidí ve společnosti. Xenofobní bývají ti, kteří se ve společnosti cítí nějak znevýhodnění. Nelíbí se jim, že uprchlíci dostávají peníze, zatímco oni ne. Pak jde o nejbohatší vrstvy, které se nechtějí o nic dělit, protože mají pocit, že si vše sami odpracovali.

Litoval jste někdy svého rozhodnutí odejít do Evropy? Přemýšlel jste někdy o tom, jak by vypadal váš život, pokud byste ho prožil v rodném Afghánistánu?

Ne, nikdy jsem své cesty do Evropy nelitoval. Možná to vidím špatně, ale mám pocit, že nyní mohu Evropě něco nabídnout. Třeba tím, že budu vyprávět svůj příběh. Myslím, že by to mohlo pomoct. A jak by vypadal můj život, pokud bych zůstal v Afghánistánu? Asi bych vypadal dvakrát tak starší, protože život i práce tam je mnohonásobně těžší. Možná bych tu také už vůbec nebyl. Rozhodně bych ale musel strašně tvrdě pracovat, aby má rodina mohla aspoň trochu slušně žít.

Kompletní zpravodajství k prezidentským volbám 2018 najdete zde>>>

 

 

Vánoce 2018

Vánoce jsou možná jediným svátkem v roce, kdy většina Čechů dodržuje stejné tradice. Zároveň jsou obdobím, kdy se rodiny schází a vyráží na výlety na vánoční trhy po Česku i do zahraničí. A jak slaví narození Ježíše Krista v jiných kulturách? V našem vánočním speciálu najdete kromě zapomenutých tradic také rady na nákup kapra i tipy, do kdy objednat dárky, aby stihly udělat radost pod stromečkem.  

Vánoční zvyky Vánoce v historii Vánoční trhy v Česku Vánoční trhy v zahraničí Počasí na Vánoce Do kdy objednat dárky Jak vybrat ideálního kapra Kam se stromečkem Vánoce u muslimů Vánoce u Romů Vánoce u moře Vánoční tradice ve světě Hlášky z vánočních filmů

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818