Z ministranta se stal bojovník Islámského státu. V džihád věří i po návratu do Evropy | info.cz

Články odjinud

Z ministranta se stal bojovník Islámského státu. V džihád věří i po návratu do Evropy

Belgický mladík Michael Delefortrie vypadá na první pohled naprosto průměrně. Modré oči, hnědé vlasy a mírný úsměv nenaznačují, že by čímkoliv vybočoval z řady. Jde přitom o jednoho z mladých Evropanů, kteří se připojili k Islámskému státu. Po několika měsících v boji se vrátil do rodné Belgie. A není jediný. Jak má Evropa k džihádistickým navrátilcům přistupovat?

Pod masku Islámského státu a jeho stoupenců se v rozsáhlé reportáži podívali reportéři stanice CNN. Podrobně popsali vývoj dvacátníka Michaela, který si změnil jméno na Younnes, od křesťanství konvertoval k islámu a z poklidného belgického předměstí se přesunul na válečnou frontu. A ani tamní zážitky jeho názor nezměnily. I po návratu do Belgie se otevřeně hlásí k propagaci ideologie Islámského státu. „Lituji toho, že jsem se vrátil,“ řekl Younnes novinářům. „Chci žít v chalífátu,“ dodal.

Navzdory šokujícímu přání popisují reportéři devětadvacetiletého mladíka především jako jednoduše přehlédnutelnou osobu. „Nejsem Belgičan. Jsem muslim,“ tvrdí ale odhodlaně. Západní demokracii by rád viděl nahrazenou právem šaría. Podobně by přitom mohl znít příběh velké části evropských džihádistů.

Michael Delefortrie vyrostl v rodině belgické střední třídy, která se hlásila ke katolicismu. Dětství to ale nebylo úplně idylické. Poznamenal ho alkoholismus jeho matky, rozvod rodičů a jeho diagnóza ADHD. Ve škole se mu příliš nedařilo, experimentoval s marihuanou i tvrdšími drogami. Hledal svou identitu. V 16 letech narazil na knihu, která mu změnila život. Popisovala islámskou víru. Ta mu nabídla životní cíl i řád. Striktní pravidla v nepřehledném liberálním světě.

Postupem času se v belgické muslimské komunitě zradikalizoval. Jednoho ze svých synů dokonce pojmenoval po Usámovi bin Ládinovi, který je pro něj jasným hrdinou. A napojil se na fundamentalistickou skupinu Sharia4Belgium, která přesvědčovala mladé Belgičany, aby se připojili k Islámskému státu v Sýrii. „Konečně existuje na světě místo, kde můžeme být muslimy na sto procent,“ komentuje svůj pobyt v samozvaném chalífátu. IS si podle svých slov vybral proto, že byl nejodhodlanější ve svém cíli zavést právo šaría. Odmítá, že by se skupina chovala barbarsky. „Je to válečná zóna, takže to je normální. Lidé umírají. V Americe popravují lidi injekcí, na elektrických křeslech. To je také poprava,“ tvrdí. On sám prý ale nikoho nezabil. Zatýkal ale „podezřelé“.

Kam se rozutečou bojovníci Islámského státu? autor: INFO.CZ

Delefortrie je jeden ze zhruba pěti tisíc lidí, kteří opustili západní Evropu, aby se přidali k IS v Sýrii a Iráku. Přiměly je k tomu i záběry, které ukazovaly síly syrského vládce Bašára Assada masakrujícího civilní obyvatelstvo. „Pocit toho, že někam patří a fakt, že se stávající součástí většího projektu,“ říká výzkumník Pieter Van Ostaeyen, co bylo hlavním lákadlem pro mladé evropské muslimy.

Část z nich se po měsících ve válečné oblasti vrací do Evropy. Delfortrie v Sýrii vydržel pouhé dva měsíce. Pak přicestoval do Evropy za svou manželkou. V Belgii ho zatkli a soudili za působení v teroristické organizaci kvůli jeho působení ve skupině Sharia4Belgium. Nakonec byl odsouzen k tříletému podmíněnému trestu.

Zásadní otázkou je, co by nyní měla Evropa dělat s lidmi, jako je on. Jeho šokující názory neporušují zákon, je belgickým občanem. Bolestivě ale připomíná fakt, že islamistický radikalismus není jen hrozbou zvenčí. Delefortrie sám tvrdí, že se nevrátil proto, aby v Evropě spáchal teroristický útok nebo prosazoval svou víru za pomoci násilí. „Proč bych měl? Jsem tu, abych žil,“ tvrdí. Útoky v Paříži nebo Bruselu ale neodsuzuje. Západním státům se podle něj jen dostává odplaty.

Otázkou je, jak na to evropské státy zareagují. Názory odborníků na správný recept se liší: od přísných trestů až po deradikalizaci a zpětné začlenění do společnosti.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud