Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Z neznámého mladíka klíčovým mužem Trumpovy ruské kauzy. Prezidenta může potopit jeho bývalý poradce

Z neznámého mladíka klíčovým mužem Trumpovy ruské kauzy. Prezidenta může potopit jeho bývalý poradce

Neznali ho pořádně ani sami Američané, nyní však jméno George Papadopoulose otřásá nejvyššími patry americké politiky. Někdejší zahraničněpolitický poradce Donalda Trumpa z doby předvolební kampaně je zřejmě klíčovou postavou, která může FBI pomoci rozplést kauzu napojení Trumpova týmu na Rusko.

V pondělí mluvily Spojené státy především o dvou jménech. FBI obvinila Paula Manaforta, bývalého šéfa Trumpovy kampaně, a jeho pravou ruku Roberta Gatese. V pozdějších hodinách se ale ukázalo, že kromě nich čelí obvinění také George Papadopoulos, dosud neznámá, ale o to důležitější, postava celého příběhu.

Trump označil třicetiletého Papadopoulose za mladého, nízko postaveného dobrovolníka. Realita je ale jiná. Papadopoulos působil v týmu nejen před volbami, ale také po inauguraci, kdy zastával pozici poradce prezidenta pro politiku a energetiku. Když ho Trump navíc v březnu představoval veřejnosti, prohlásil, že je to „výtečný chlapík“.

Kdo byl „profesor“?

Zveřejněné dokumenty ukazují, že právě Papadopoulos se stal první spojkou mezi ruskou vládou a Trumpovým štábem. Měl se scházet s mužem, jenž si říkal „profesor“. Podle zjištění Washington Post jím byl politolog Joseph Mifsud, který je čestným ředitelem Londýnské diplomatické akademie.

 

Mifsud obvinění nekomentoval. Už v srpnu ale redaktorům Washington Post popřel, že by měl jakýkoli kontakt s ruskou vládou. Dodal, že jeho spojení s Ruskem je čistě akademické.

E-maily ukazují, že ti dva na sebe narazili poprvé loni v březnu v Itálii. „Profesora“ nezkušený mladík nejprve nezajímal, když se ale dozvěděl, že je poradcem v kampani, zbystřil. Na další schůzku v Londýně přivedl Mifsud i ženu, kterou představil jako neteř Vladimira Putina, ač jí ve skutečnosti nebyla.

Další měsíc Mifsud Papadopoulosovi řekl, že se vrátil z Moskvy, kde se dozvěděl od vysoce postavených vládních činitelů, že Rusko má „špínu“ na demokratickou kandidátku Hillary Clintonovou.

Papadopoulosovy e-maily nyní slouží vyšetřovatelům jako další důkaz o napojení Trumpovy kampaně na Rusko. A z dosud neznámého mladíka se stává klíčová postava celého příběhu, ačkoli není přímo obviněný ze spiknutí, nýbrž kvůli tomu, že v lednu lhal FBI o době, kdy se s Rusy scházel.

Proč je Papadopoulos důležitější než Manafort?

Podle amerických médií je Papadopoulos pro vyšetřovatele důležitější než další dva zadržení. Manafort čelí především obvinění z toho, že zatajil, že pracuje jako lobbista pro proruského ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče a nepřiznal milionové příjmy z této činnosti. Papadopoulos je naopak obviněn v souvislosti se zmíněnou ruskou kauzou.

Stejně jako Manafort s Gatesem nyní zřejmě i on dostane vybrat mezi tvrdším trestem a spoluprací, která by vedla k dalším informacím o průběhu kauzy a zjištění, jak propojení Trumpova štábu a Ruska fungovalo. Papadopoulosovi obhájci už prohlásili, že jejich klient má stále co říct.

Pokud by mluvil, může stáhnout do propasti další lidi z Trumpova okolí. Korespondence ukazuje, že poradce o svých stycích s Rusy informoval další důležité členy kampaně současného prezidenta.

S kým si Papadopoulos dopisoval?

O schůzkách s „profesorem“ napsal například Samu Clovisovi, který na kampaň dohlížel a Papadopoulose v rozporu s Trumpovými slovy označoval za člověka, jenž má na starost zlepšení vztahů s Ruskem.

Spolu se bavili například o londýnské schůzce nebo o uspořádání setkání s ruskými vedoucími představiteli, na níž měli prodiskutovat vztahy USA a Ruska během Trumpova prezidentství. Clovis ho pochválil za skvělou práci. „Povzbudil bych vás, abyste tu cestu podnikl, pokud je to možné,“ napsal Clovis.

Dalším ohroženým je bývalý manažer Trumpovy kampaně Corey Lewandowski, který od Papadopoulose o ruském zájmu se angažovat v prospěch republikánského kandidáta také věděl. Není ale jasné, jestli na četné žádosti o setkání Trumpa s Rusy reagoval.

To Manafort si s Papadopoulosem vyměňoval zprávy čileji. „Potřebujeme někoho na komunikaci, když Trump nebude dělat tyto cesty. Měl by to být někdo níže postavený v kampani, abychom nevysílali žádný signál,“ psal mu poté, co mu Papadopoulos zprostředkoval ruskou žádost o setkání s Trumpem. E-maily Manafort přeposílal také dalšímu obviněnému Gatesovi. Te+d se postupně dostávají na veřejnost.

Druhé potvrzení o stycích s Rusy

Papadopoulosovo obvinění a materiály shromážděné proti němu navíc znamenají už druhé potvrzení, že nějaká míra napojení Trumpova štábu na ruské vládní kruhy skutečně existovala.

První důkaz poskytl prezidentův syn Donald Trump junior, když v červenci přiznal, že se sešel s ruskou právničkou napojenou na Kreml Natalií Veselnickou. Také on chtěl získat kompromitující materiály na Clintonovou, kterými měli Rusové disponovat.

Jak kauza probíhala a kdo v ní hrál jakou roli si připomeňte zde.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744