Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Z Pásma Gazy odchází tisíce Palestinců, Egypt na pár dní otevřel hraniční přechod

Z Pásma Gazy odchází tisíce Palestinců, Egypt na pár dní otevřel hraniční přechod

Egypt dnes otevřel hraniční přechod Rafáh mezi svým územím a palestinským Pásmem Gazy. Stalo se tak poprvé od 1. listopadu, kdy hnutí Hamás předalo kontrolu nad hraničními přechody v Pásmu palestinské samosprávě Mahmúda Abbáse v Ramalláhu na Západním břehu Jordánu. Na egyptské území vjela dnes ráno první desítka autobusů, informovaly podle agentury AFP palestinské zdroje.

Rafáh bude podle nich otevřen tři dny. Povolení k odjezdu dostali většinou nemocní, studenti nebo osoby, kterým uzavření přechodu bránilo v návratu do ciziny, kde pracují.

„Egypt otevřel hraniční přechod pro humanitární případy zaregistrované u úřadů Hamásu,“ uvedl zdroj AFP. Civilní zaměstnanci i bezpečnostní příslušníci na palestinské straně hranice jsou zaměstnanci vlády palestinské samosprávy ze Západního břehu Jordánu vedené Ramím Hamdalláhem.

Žádost o povolení vycestovat do Egypta podalo až 20 000 osob z enklávy Pásma Gazy. Stovky z nich podle AFP ještě dnes čekali na schválení své žádosti, aby mohli nastoupit do autobusu a odjet do Egypta.

Hamás vyhrál v roce 2006 volby na palestinských územích, ale vláda, v níž byl zastoupen, nezískala mezinárodní důvěru a rozpadla se. V bojích s umírněnějším Fatahem pak o rok později opanoval Pásmo Gazy. Abbásův Fatah si podržel vládu na okupovaném Západním břehu Jordánu. Egypt od té doby hranici s Pásmem Gazy prakticky blokoval z obav před extremisty z Hamásu a přechod otevíral spíše nárazově.

Letos v říjnu během rozhovorů v Egyptě dosáhly Hamás a Fatah dohody o politickém usmíření. V rámci ní Hamas předal kontrolu nad Pásmem Gazy Abbásově kabinetu, který se těší uznání Západu. Jednání mezi Hamásem a Fatahem mají v Káhiře pokračovat 21. listopadu, úplné předání kontroly má být uskutečněno do 1. prosince. Otevření hranice mezi Pásmem Gazy a Egyptem je podle pozorovatelů velkým testem praktického naplňování nové dohody.

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link