Z pekla a zase zpátky. 300 tisíc Syřanů má smůlu, Jordánsko je k sobě nepustilo | info.cz

Články odjinud

Z pekla a zase zpátky. 300 tisíc Syřanů má smůlu, Jordánsko je k sobě nepustilo

Většina Syřanů, kteří uprchli v minulých dnech před boji v jižní provincii Dará, se vrátila domů. Sdělil to dnes koordinátor humanitárních operací OSN v Sýrii Anders Pedersen. U klíčového hraničního přechodu do Jordánska je podle něj nyní maximálně 200 lidí, většinou mužů. K hranici se kvůli tvrdým bojům vydalo přes 300 000 uprchlíků, ale Jordánsko, které se potýká se statisíci běženců z minulých let, hranici ponechalo zavřenou.

Armádě se v pátek podařilo obsadit hraniční přechod Nasíb, který měli povstalci pod kontrolou od roku 2015. Boje v Dará začaly 19. června. V pátek byla ohlášena dohoda mezi zástupci vlády a rebelů, kterou zprostředkovalo Rusko. Povstalci mají odevzdat těžké zbraně a režim obnovit kontrolu nad úřady.

Pedersen dnes ale řekl, že situace zůstává složitá. Vyzval bojující strany, aby ukončily nepřátelské akce a umožnily zahájit humanitární operace. Odpůrci Damašku dnes hlásili intenzivní dělostřeleckou palbu severně od Nasíbu.

Podle agentury AP sice na dohodu zprostředkovanou Ruskem přistoupily hlavní povstalecké skupiny působící ve východní části Dará, ostatní ale chtějí v boji pokračovat. Jde zejména o skupiny působící v západní části provincie a také v oblasti Kunajtry na Golanech.

Rozložení sil v Sýrii (k začátku června 2018)Rozložení sil v Sýrii (k začátku června 2018)autor: INFO.CZ

Pedersen řekl, že OSN musí pomoci obyvatelům severozápadní Sýrie, zejména těm, kteří se vrátili od jordánské hranice. "Žádáme především o to, abychom mohli vjet dovnitř a dostat se k obyvatelstvu, o němž víme, že potřebuje pomoc," řekl.

Exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) oznámila, že se do svých domovů vrátilo asi jen 60 000 uprchlíků a tisíce dalších se přemístily do jiné oblasti. Obávají se postupující syrské armády a také toho, že muži budou do armády odvedeni. SOHR situaci v Sýrii sleduje z Británie a tvrdí, že má v terénu své informátory.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí prvního dílu

Články odjinud