Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Z řad Islámského státu prchá čím dál víc bojovníků ze Západu. Sami se pak vzdávají úřadům

Z řad Islámského státu prchá čím dál víc bojovníků ze Západu. Sami se pak vzdávají úřadům

Samozvaný Islámský stát se nachází na pokraji sil. Ztrácí nadvládu nad stále větším územím a z jeho spárů utíká čím dál víc takzvaných zahraničních bojovníků, které v posledních třech letech zlákal, aby rozšířili jeho řady. Jak dnes informovat deník The Guardian, mezi desítkami zadržených na turecké hranici jsou i dva Britové a jeden občan Spojených států a další budou podle bezpečnostních expertů v následujících měsících a letech následovat.

O zahraničích bojovnících bylo v médiích za poslední tři roky napsáno mnoho. Jde o občany západních zemí včetně Evropské unie, kteří se nechali unést propagandou Islámského státu a rozhodli se, že mu pomohou vést džihádskou válku přímo v Sýrii a Iráku. Fenoménem se zabývá i Evropská unie, která má po jejich návratu do Evropy obavy z případného páchání teroristických útoků.

Nyní se tito občani západních zemí začínají vracet ve velkém. Důvodem je stále větší neúspěch Islámského státu, který prohrává jednu bitvu za druhou. Dokládá to i zjištění Guardianu, podle kterého jsou v posledních dnech zadržovány desítky z nich na turecké hranici, nebo se tamním úřadům sami vzdávají.  

Jedním z nich je i Stefan Aristidou a s manželkou, kteří pocházejí z Londýna, a občan Spojených států Kary Paul Kléman z Floridy. Na území ovládaném radikály Islámského státu strávili dva roky. Minulý týden je ale na hranici zadržela turecká policie. Spolu s nimi Ankara v minulých týdnech zachytila další desítky zahraničních bojovníků, některým se ale podařilo uniknout, aby se vydali dál do Turecka.

Britské úřady jsou s Ankarou kvůli zadržení Britů v kontaktu. Žena byla z vazby v Turecku propuštěna, přesto jí stále hrozí obvinění. Britovi a Američanovi v Turecku hrozí vězení v rozsahu od sedmi a půl do 15 let, obvinění se jim ale nevyhne, ani když budou vydáni zpět do rodných zemí. Například v Británii může být člověk za boj po boku IS odsouzen až na doživotí.

Evropské země mají strach

Kléman konvertoval k islámu po rozvodu s první manželkou a v roce 2011 se odstěhoval do Egypta, kde se následně oženil. Ani druhé manželství ale nevydrželo a rodilý Američan se přestěhoval do Dubaje, kde si vzal Syřanku, se kterou má tři děti. V roce 2015 měl podle jeho rodiny odcestovat do Sýrie, aby zde pomohl s humanitární pomocí. Po příjezdu si ale uvědomil, že informace, které ho do Sýrie přivedly, byly podvod. Jak Kléman tvrdí, ihned kontaktoval americké úřady v Turecku a snažil se odjet zpět do Spojených států. Příbuzní údajně před 18 měsíci informovali FBI, že by Kléman mohl být v nebezpečí.

Podle tureckých a evropských úřadů stále více lidí ze Západu, kteří se od roku 2013 začali připojovat na stranu IS, začalo v poslední době kontaktovat velvyslanectví svých zemí s tím, že se chtějí vrátit. Pak je ale druhá skupina těch radikálnějších, kteří exodu ze Sýrie a Iráku využívají k tomu, aby se s velkou masou lidí nepozorovaně dostali do Turecka a následně do Evropy. Panují proto obavy, že se budou na evropském kontinentu snažit pomstít neúspěch IS na Blízkém východě a páchat zde teroristické útoky.

Podle západních zpravodajských služeb jsou mezi nimi kromě Britů také obyvatelé Francie, Belgie, ale také Austrálie. „Tím, jak bude sílit tlak na Islámský stát, se bude hrozba v příštích měsících a letech pravděpodobně zhoršovat,“ varuje zástupce ředitele Mezinárodního střediska pro studium radikalizace Shiraz Maher s tím, že teroristická organizace postupem času ztratí důvěru bojovníků ze Západu, kteří ji postupem času opustí. 

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link