Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Za brexit bez polovičatých řešení. Konzervativci tlačí Mayovou do svižného odchodu z EU

Za brexit bez polovičatých řešení. Konzervativci tlačí Mayovou do svižného odchodu z EU

Šedesátičlenný tábor konzervativců  – a v něm několik vlivných jmen – volá po kompletním rozchodu s EU. Jiní mezitím vyzývají vládu, aby skončila soudní spor, zda do brexitu smí mluvit i parlament. Obávají se, že se ke slovu dostanou i Skotové, kteří si přejí v evropském společenství setrvat. 

Odejít a na nic se neohlížet. Po odchodu „se vším všudy“ volají desítky konzervativců. Premiérka Mayová by podle nich měla zvolit takzvaný „tvrdý“ brexit – tedy včetně odchodu z jednotného trhu a celní unie. Euroskeptici ministerskou předsedkyni vyzvali v listu Sunday Telegraph

Premiérka Mayová zatím debatu o brexitu do určité míry omezuje například na kroky proti zahraničním pracovníkům ve Spojeném království a části její domovské strany proto vadí, že některé ekonomické otázky, jako je právě jednotný trh, zůstávají příliš nedořešené.

Důrazně a hlavně svižně

Stranou apelu šedesáti konzervativců stojí podle serveru týdeníku Newsweek druhá výzva. Od vlivných členů strany zaznívá, že kabinet by měl upustit od dovolání k Nejvyššímu soudu, které se má řešit už začátkem prosince. Justice má rozhodovat o tom, zda je k faktickému spuštění brexitu nutný i souhlas parlamentu, jak nižší instance rozhodla na začátku listopadu. Podle části strany je pořád lepší přijmout původní verdikt a zkusit své šance v parlamentu, než riskovat, že se ke slovu dostane skotská regionální vláda Nicoly Sturgeonové.

Skotsko hlasovalo pro setrvání v EU. Záměr opustit ji chce tamní kabinet ovlivnit všemi způsoby. Opírat se navíc může o názor soudu, který jeho právo mluvit do brexitu uznal. Premiérka Mayová chce takzvaný článek 50, který několikaletý odchod z EU fakticky zahájí, aktivovat v březnu.

 

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1