„Za chvíli se budeme jíst mezi sebou.“ Tma ve Venezuele nebere konce, krize se prohlubuje | info.cz

Články odjinud

„Za chvíli se budeme jíst mezi sebou.“ Tma ve Venezuele nebere konce, krize se prohlubuje

Co by ve fungující zemi trvalo nanejvýš několik hodin a způsobilo drobné nepříjemnosti, ve Venezuele zabíjí. Země zmítaná chudobou a občanskými nepokoji se ve čtvrtek ponořila do tmy. Výpadek proudu se nepodařilo vyřešit ani přes víkend. Prezident Nicolás Maduro se místo pomoci obětem uchýlil ke konspiracím.

Zažil to v životě asi každý. Chvíli, kdy jste najednou ve tmě, ačkoli sedíte na tom samém křesle jako před minutou, kdy bylo světlo. Pár minut nebo hodin se svíčkami či alternativními zdroji energie se dá vydržet. Ve Venezuele však takto lidé žijí už pátý den. A co hůř, nefungují ani záložní generátory, které mají v nouzi pomáhat například v nemocnicích, jež jsou na elektřině závislé nejvíce.

Výsledkem je nejméně 15 mrtvých, některé neziskové organizace mluví dokonce o 20. Mezi nimi jsou novorozenci, kteří nepřežili bez inkubátoru, nebo lidé s nemocnými ledvinami odkázaní na dialýzu. „Situace lidí se selháním ledvin je kritická. Nefunguje 95 procent přístrojů v zemi,“ shrnul v neděli stav Francisco Valencia, předseda charitativní organizace Codevida. Márnice dokonce odmítají přijímat nová těla, jelikož i v nich selhaly záložní generátory a mrazáky se začaly rozmrazovat.

Venezuelané si kvůli výpadku proudu nemohou ani vybrat peníze z bankomatu. V zemi zmítané hyperinflací tak není ojedinělé, že na ulicích postávají prodejci potravin, kteří přijímají platby jen v hotovosti a v dolarech. Například maso se ale rychle kazí, jelikož venkovní teplota dosahuje 30 stupňů Celsia. „Dostáváme se do chvíle, kdy se budeme jíst mezi sebou,“ prohlásila pro New York Times Zuly Gonzálezová.

Na počátku tragédie byla čtvrteční porucha v rozvodně San Geronimo B, která zásobuje elektřinou čtyři pětiny Venezuelanů. Příčina závady je zatím nejasná. Šéf odborové organizace ve státním energetickém monopolu Corpolec Ali Briceňo v pátek mluvil o požáru, jenž způsobil selhání turbíny. Jiní experti zase naznačují poruchu v samotné turbíně. Všichni se ale shodují, že k masivnímu výpadku proudu přispělo staré a neudržované vybavení.

Svérázný názor má prezident Nicolás Maduro, jenž viní Spojené státy. Podle něj a dalších představitelů režimu jde o sabotáž způsobenou americkým kyberútokem. Lídr opozice, jehož většina západních států včetně České republiky uznává jako dočasného prezidenta – Juan Guaidó – takový scénář označil za sci-fi. Kontrolní systém byl totiž z velké části analogový a proti kybernetickým útokům ze své podstaty odolný.

Guaidó vyhlásil stav nouze a označil jej za žádost o pomoc. De facto tím naznačil, že by se nebránil zahraniční intervenci. Takovou možnost ale zatím odmítali i spojenci opozice. Maduro pro změnu nařídil na pondělí prázdniny ve školách. Doma zůstanou i státní zaměstnanci. Vláda věří, že dodávky energie zvládne obnovit do úterý.

To je ale zatím spíše optimistický termín. Přestože v Caracasu už na mnoha místech proud naskočil, další části země zůstávají i nadále odříznuté. Vláda zkusila opravit rozbitou rozvodnu celkem čtyřikrát, ani jednou ale neuspěla. Poslední pokus dokonce skončil dalším výbuchem.

Obnovení provoz turbín není snadný úkol a vyžaduje proškolené odborníky, kteří dovedou synchronizovat činnost všech devíti zařízení. Nejzkušenější lidé však státní monopol v minulosti opustili kvůli nízkým platům a obavám z tajné policie. Podle Briceňova vyjádření pro deník El Nacional řada z nich dokonce odešla ze země.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud