Za dva roky povraždili sedm desítek lidí. Zpráva mapuje stopu amerických rasistů | info.cz

Články odjinud

Za dva roky povraždili sedm desítek lidí. Zpráva mapuje stopu amerických rasistů

Nacionalistický pochod v americkém Charlottesville před dvěma lety přispěl ke sjednocení krajní pravice a pomohl šířit rasistickou ideologii. Důsledkem je 73 mrtvých Američanů, píše se v nově zveřejněné zprávě Ligy proti hanobení, která upozorňuje na roli takzvané alternativní pravice v USA.

Poslední masakr v texaském městě El Paso nebyl zdaleka jediným případem, v němž hrála roli ideologie nadřazenosti bílé rasy. Její stoupenci podle zprávy americké organizace Liga proti hanobení (ADL) zavraždili v posledních dvou letech 73 lidí.

ADL zkoumala vraždy na území USA od sjezdu krajní pravice ve virginském Charlottesville v létě roku 2017. Celkem 39 případů bylo podle zprávy „jasně motivováno nenávistnou, rasistickou ideologií“.

Nutné je v tomto kontextu dodat, že v daném období bylo v USA zavražděno jen při případech masové střelby celkem téměř 300 lidí.

Šíření propagandy a násilné útoky

Násilí provázející tehdejší charlottesvillské shromáždění Sjednoťte pravici (Unite the Right) vedlo k nárůstu aktivit bělošských rasistů, píše se ve zprávě ADL, jež nese název „Před dvěma lety pochodovali v Charlottesville. Kde jsou dnes?“

Zmíněné rasistické aktivity lze rozdělit do dvou oblasti – první je šíření propagandy, druhá, vážnější, je série násilných útoků, k nimž od nacionalistického pochodu došlo.

Mezi ty nejhorší patří střelba na střední škole v Parklandu (17 mrtvých), v pittsburské synagoze Tree of Life (11 mrtvých) a nedávné vraždění ve Walmartu v El Paso (22 mrtvých), informoval server The Times of Israel.

Poslední útoky jsou dle autorů zprávy součástí oživení aktivit stoupenců bělošské nadřazenosti a z velké části jsou vedené aktivismem a růstem takzvané alternativní pravice (alt right).

Vůdci pochodu jsou stále aktivní

Na shromáždění Sjednoťte pravici se v srpnu 2017 sjeli stoupenci asi 50 různých krajně pravicových hnutí a skupin z 39 amerických států. Centrum pro extremismus identifikovalo asi polovinu z celkových šesti stovek přítomných extremistů. Většina z nich pochází z východní části USA, nechyběli ale ani rasisté z Aljašky, Kalifornie či státu Washington. Na sraz, při němž byla autem zabita 32letá Heather Heyerová a další lidé byli zraněni, přijeli i podobně smýšlející aktivisté z Kanady, Švédska a Jižní Afriky.

Více než tucet účastníků pochodu byl odsouzen za násilí s ním spojené. Nejvyšší trest dvojnásobného doživotí dostal James Alex Fields jr., který vozem do lidí úmyslně najel.

Americká armáda po akci propustila několik vojáků, kteří se k akci přihlásili tím, že na sociálních sítích sdíleli své antisemitské a rasistické názory, nebo byli spojení s neonacisty. Někteří účastníci po pochodu přišli o práci, další se dodnes soudí na státní nebo federální úrovni kvůli obvinění z propagace násilí.

Zpráva ADL se rovněž zabývá dalšími osudy vůdci charlottesvilleského pochodu. Někteří z nich dnes vedou své vlastní rasistické skupiny, další čelí žalobám a zákazům cestování do zahraničí. Většina ze skupin i jednotlivců, kteří se akce Sjednoťte pravici zúčastnili, zůstala dodnes aktivní, nezdá se ale, že by si přáli podobnou akci zopakovat. Mnozí v ní ale vidí významný milník pro sjednocení krajně pravicového hnutí.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud