Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Za hurikán Harvey mohou homosexuálové, tvrdí evangelikálové. Věří tomu více než klimatickým změnám

Za hurikán Harvey mohou homosexuálové, tvrdí evangelikálové. Věří tomu více než klimatickým změnám

Za hurikán Harvey mohou homosexuálové. Tvrdí to zástupci amerických evangelikálů. Podle nich je homosexualita důvěryhodnější příčinou katastrofy, která postihla pobřeží Mexického zálivu, než klimatické změny.

„Toto je poselství, které pán Ježíš Kristus vysílá právě teď do Ameriky,“ pravil kněz Kevin Swanson ve svém rozhlasovém pořadu s tím, že pokud nebudou Američané činit pokání, všichni zahynou.

„Město, které se chlubilo svou oddaností k LGBT, svou blízkostí k sexuálně perverznímu hnutí, je pod vodou,“ dodal moderátor Rick Wils. Pravicová komentátorka Ann Coulterová sice tweetovala, že ve vinu homosexuálů nevěří, je podle ní ale důvěryhodnějším vysvětlením než změna klimatu.

Ne všichni evangelikálové jsou ale zajedno. Mike Brown z poradního sboru prezidenta Donalda Trumpa s obviňováním homosexuálů nesouhlasí a snaží se zabránit hanění jedné skupiny. Ptá se, proč by Bůh trestal pouze Houston.

Svalování viny za přírodní katastrofy na LGBT komunitu se neobjevuje poprvé. V roce 2015 byl podle šéfa proti gayům zaměřené výzkumné rady ve Washingtonu znamením Božího hněvu hurikán Joaquin. Bůh jím Američany měl potrestat za legalizaci sňatků osob stejného pohlaví. O rok později vyprávěl, jak ho záplavy „téměř biblických proporcí“ vyhnaly z domova.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1