Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Za katarskou krizi jsou zodpovědní ruští hackeři, tvrdí FBI. Země čelí zničující blokádě

Za katarskou krizi jsou zodpovědní ruští hackeři, tvrdí FBI. Země čelí zničující blokádě

Americká FBI věří, že za současnou blízkovýchodní krizí stojí ruští hackeři. Uvádí to CNN. Podle poznatků z vyšetřování se měli nabourat do katarské tiskové agentury, kde zveřejnili falešnou zprávu o vztazích katarského emirátu a Íránu. Tato zpráva následně přispěla k růstu napětí, které vyústilo v současnou obří diplomatickou krizi, která má výrazné politické a ekonomické přesahy. Motivem podle vyšetřovatelů z FBI bylo způsobit rozkol mezi USA a jejich nejbližšími spojenci v regionu. 

Experti FBI navštívili Katar na konci minulého měsíce. Chtěli především potvrdit, že šlo opravdu o hackerský útok, případně vyšetřit, kdo byl jeho původcem a jak se na stránky katarské tiskové agentury falešná zpráva o sbližování emirátu se šíitským Íránem dostala. Podle závěru vyšetřovatelů jsou za incident zodpovědní nejspíše hackeři z Ruska, tvrdí zdroje televize CNN.

Přestože se Katar falešnou zprávu, která tolik popudila jeho sousedy, snažil vysvětlit, situaci se mu zvrátit nepodařilo a ocitnul se rázem v diplomatické izolaci – kromě Saudské Arábie s Katarem přerušili kontakty i Egypt, Bahrajn či Spojené arabské emiráty.

Zatím není jasné, zda se mělo jednat o skupinu hackerů, kteří operují ve prospěch ruské vlády, nebo zda se jedná o útočníky jednající takzvaně na vlastní pěst a sledující vlastní politické cíle. Jak však pro CNN řekl jeden z vyšetřovatelů, „není toho mnoho, co se v Rusku stane bez vědomí vládnoucí garnitury“.

Diplomatická izolace Kataru s sebou nese vážné následky. Zemi hrozí potravinová krize a finanční nestabilita. Incident rovněž rozkolísal ceny ropy na světových trzích a může ovlivnit i boj USA se samozvaným Islámským státem.

„Veškerá obvinění, která padají na naši hlavu, jsou založena na mylných informacích. Celá aféra je postavena na vyfabrikované zprávě, která byla vložena na stránky naší národní tiskové agentury, jež byla hacknuta,“ říká katarský ministr zahraničí.

Katar je v oblasti klíčovým spojencem USA, které v emirátu mají vojenskou základnu s deseti tisíci muži.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1