Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Za Mayovou padá opona. Strana ji odepsala a hrozí pučem, tvrdý brexit zase naráží u veřejnosti

Za Mayovou padá opona. Strana ji odepsala a hrozí pučem, tvrdý brexit zase naráží u veřejnosti

V předvečer zahájení rozhovorů o podobě britského odchodu z Evropské unie čelí premiérka Theresa Mayová dalším velkým problémům. Přímo uvnitř její konzervativní strany se rodí plán, jak ministerskou předsedkyni sesadit z funkce. Nechuť k avizovanému tvrdému brexitu - tedy ke kompletní odluce od Evropské unie - mezitím roste i mezi byznysmeny a běžnými Brity. To spolu s tristním volebním výsledkem konzervativců a vzedmutými náladami po tragickém požáru v Londýně staví Mayovou do nejtěžší pozice, kterou dosud zažila.

Konzervativci už se podle webu The Telegraph shodli, že Theresa Mayová je nyní natolik slabá, že nemůže vést stranu do dalších voleb (možná opět předčasných). Otázka tedy nezní jestli, ale kdy bude muset odejít. Premiérka přitom už zítra zahájí jednání s představiteli Evropské unie o finální podobě tzv. brexitu.

Kritické křídlo konzervativců proto Mayovou překřtilo na "udržovací premiérku", píše v komentáři The Telegraph. Nemůžou se jí bezprostředně zbavit takto krátce po volbách, to by vyústilo v nástup lídra labouristů Jeremyho Corbyna k moci, ale z dlouhodobého hlediska už prý s ministerskou předsedkyní nepočítají.

Mayová je v mimořádně komplikované situaci a zítra začínající rozhovory o brexitu jsou tím hlavním, co se jí má stát osudným. Euroskeptičtí poslanci ji už varovali, že nebudou tolerovat snahu udržet Británii v celní unii nebo na jednotném evropském trhu. Tedy že nebudou tolerovat cokoli jiného než takzvaný tvrdý brexit se vším všudy. Nelíbí se jim ani dohled Evropského soudního dvora.

Poslanci tvrdí, že pokud by na tyto záležitosti premiérka kývla, vyvolají ve straně puč a připraví ji o post v čele vlády.

Z druhé strany na premiérku tlačí její vlastní ministr financí Hammond, který bere celní unii na milost a pozici šéfky kabinetu torpéduje slovy o tom, že "nedohoda by byla velmi špatná". Říká, že se nikdy nedojednalo, že politici Británii prostě "zničí". Přímo se tak vymezuje vůči premiérce a její mantře o tom, že "žádná dohoda bude pořád lepší než špatná dohoda" s EU.

Mayová se tím dostává pod ještě větší tlak. Po volbách, v nichž přišla o parlamentní většinu, čelila během týdne masivním protestům obyvatel Londýna. Ti demonstrovali proti jejímu chování po požáru bytového domu s desítkami obětí, kdy se Mayová chovala odtažitě a netečně.

Co víc, nálada veřejnosti odporuje požadavkům poslanců. Podle průzkumu agentury Survation souhlasí s tvrzením Mayové, že žádná dohoda je ta lepší varianta, pouze 35 procent lidí. Přibližně 69 procent Britů si myslí, že by země neměla opouštět celní unii. A 54 procent by chtělo další referendum, v němž by hlasovali o dojednaných podmínkách brexitu.

S tzv. tvrdým brexitem nesouhlasí ani velké postavy britského byznysu. Odkazují se přitom právě na volby, které podle nich Mayové nedaly k prosazování takové varianty mandát. „Je čas reflektovat pocity byznysu. Je zřejmé, že ekonomika musí být pro novou vládu naprostou prioritou,” prohlásil zástupce generálního ředitele přední britské obchodní organizace CBI Josh Hardie.

Theresa Mayová si tak bude muset vybrat mezi rizikem puče ve vlastní straně a dalším oslabením své pozice v očích veřejnosti.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744