Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Za práva žen a proti Trumpovi. I letos do ulic amerických měst vyrazily na protest tisíce lidí

Za práva žen a proti Trumpovi. I letos do ulic amerických měst vyrazily na protest tisíce lidí

Před rokem se sešly statisíce lidí v ulicích Washingtonu a dalších zhruba šesti stech městech po celém světě na manifestacích za práva žen, které mnohde přerostly v otevřený protest proti novému americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi. Dnes se v ulicích amerických měst, ale také například v Římě či Ósace protestovalo znovu. V den, kdy Donald Trump slaví první výročí inaugurace, opět zaznívaly výtky k americkému prezidentovi. 

 Akce ve Washingtonu, kde před rokem demonstrovalo několi stovek tisíc lidí, se letos zúčastnila i Heather Tucciová. „Je strašné, že něco děláme, protože je prostě směšné, co se děje s touto zemí, že se podkopávají základní fundamenty lidskosti, ústavy i demokracie; je hrozné, co si o nás myslí lidé po celém světě,“ řekla CNN

Druhý ročník pochodu za práva žen odstartoval necelý den poté, co se americký Senát navzdory horečným vyjednáváním nedokázal včas dohodnout na dočasném rozpočtu pro federální vládu, která tak nyní nemá k dispozici peníze na financování běžného provozu. Protestu ve Washingtonu tak využili demokratičtí politici, kteří si nenechali ujít příležitost, aby za nastalou situaci ostře zkritizovali republikány i prezidenta Trumpa. 

Pochod přichází také uprostřed kampaně #MeToo. U jejího zrodu stálo několik hereček, které na podzim veřejně obvinily ze sexuálního obtěžování vlivného filmového producenta Harveyho Weinsteina. Jeho aféra vzedmula vlnu dalších obvinění, které postihly nejenom představitele filmového průmyslu, ale také politiky, novináře či manažery. O své zkušenosti se dodnes podělily přinejmenším stovky žen z celého světa. „Skončila jsem s muži, kteří mají pocit, že mají nějakou moc nad ženami,“ řekla pro the New York Times osmadvacetiletá Amanda Kowalski.

A nerezonovat dnes nemohly ani nadcházející tzv. midterm volby v nichž by ženy rády přetavily své zapálení do zisku mandátu v některé z komor amerického Kongresu.

„Postaráme se, aby naše poselství bylo na podzim při hlasování slyšet,“ pronesla k davu ve washingtonském parku National Mall jedna z organizátorek protestu Emilly Pattonová. „Proto vyzýváme lidi, aby se dnes registrovali,“ dodala.  

Mnoho demonstrantů si nasadilo růžové pletené čepice s ušima, přezdívané pussy hat. Ty byly vytvořeny už pro loňský pochod jako odkaz na Trumpův komentář o ženských genitáliích. A populární byly i letos. 

Podle některých kritiků však letošní pochody postrádají jasné zaměření. Za loňským rokem rovněž zaostává počet účastníků. 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1