Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Za rebelii hrozí 25 let vězení. Před tribunál dorazilo skoro celé bývalé vedení Katalánska, expremiér chybí

Za rebelii hrozí 25 let vězení. Před tribunál dorazilo skoro celé bývalé vedení Katalánska, expremiér chybí

Za přísných bezpečnostních opatření a přítomnosti davu novinářů se v Madridu konaly soudní výslechy sesazených nejvyšších představitelů Katalánska. Téměř všichni předvolaní se už dnes ráno podle deníku La Vanguardia dostavili, dorazila i jedna exministryně, která podle středečních informací měla zůstat v Bruselu s expremiérem Carlesem Puigdemontem. Ten ve středu oznámil, že se dnes k soudu nedostaví. Vedení Katalánska viní španělská prokuratura ze vzpoury kvůli jejich snahám o nezávislost této autonomní oblasti. Prokuratura žádá pro 13 ze 14 obviněných vazbu.

Jako první přijel k soudu v doprovodu svého advokáta bývalý vicepremiér Katalánska Oriol Junqueras. Ten patří k nejradikálnějším zastáncům odtržení Katalánska od Španělska. Ještě ve středu prohlásil, že Katalánská republika "dříve či později" vznikne.

Za potlesku skupiny příznivců a pokřiků "Nejste v tom sami" se k výslechu dostavili například exministr vnitra Joaquim Forn, exministr zahraničí Raül Romeva či exministr a bývalý mluvčí sesazené regionální vlády Jordi Turull. Dorazila i exministryně Meritxell Borrássová, která se nečekaně vrátila z Bruselu.

Puigdemont ve středu vydal jménem katalánské vlády, jejíž sesazení Madridem neuznává, prohlášení, v němž označil proces za politický a odmítl přijet. Podle některých názorů jeho nepřítomnost, za niž hrozí vydání evropského zatykače, ovlivní i případnou vazbu pro ostatní. "Tímto chováním může způsobit to, že všichni předvolaní skončí ve vazbě. Dává tím najevo, že existuje možnost snažit se soudu uniknout," prohlásil ve středu pro katalánský rozhlas člen bývalého vedení Joan Josep Nuiet.

Některé členy bývalého vedení katalánského parlamentu dnes kromě novinářů čekala na madridském nádraží Atocha skupinka radikálů s transparentem Katalánsko je Španělsko a křičela "do vězení". Podobně křičela i desítka osob ve čtvrtek na nádraží v Barceloně, odkud někteří politici odjížděli. Jiní se ale naopak ve středu s politiky loučili pokřiky "Nejste sami".

Výslech před vyšetřujícími soudci se dnes koná v Madridu před dvěma soudy, jejichž budovy leží blízko sebe. Kolem nich jsou bezpečnostní zábrany a značná přítomnost policie. Exministři katalánské vlády předstoupí před zvláštní soud, který má na starost mimořádně závažné trestné činy. Mezi ně patří i vzpoura, za kterou, není-li ozbrojená, hrozí až 25 let vězení. Bývalý členové vedení parlamentu budou vypovídat před vyšetřujícím soudcem nejvyššího soudu.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744