Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Za záhadným zmizením dívky možná stojí Vatikán. Dosud se mluvilo o mafii nebo teroristech

Za záhadným zmizením dívky možná stojí Vatikán. Dosud se mluvilo o mafii nebo teroristech

Případ dcery vatikánského úředníka Emanuely Orlandiové, která byla ve svých patnácti letech unesena z centra Říma, se snaží od jejího zmizení v roce 1983 rozluštit nejen její rodina, ale celá Itálie. Tajemný příběh se v minulosti stal předmětem mnoha teorií, podle kterých měla být dívka unesena mafií ve snaze Vatikán vydírat. Podle další spekulace měli za jejím zmizením stát teroristé, kteří ji pak chtěli vyměnit za propuštění Turka Mehmeta Aliho Agcaha zavřeného za pokus zavraždit papeže Jana Pavla II. Na veřejnost se však nyní dostal dokument, podle kterého měl být do únosu zapletený samotný Vatikán. 

Podle nově odtajněného dokumentu, který měl být spolu s dalšími listinami před dvěma lety ukraden z uzamčené vatikánské kanceláře, se měl Vatikán údajně postarat o zmizení dívky a její následný převoz do Londýna, kde pak byla řadu let tajně držena.

„Tento dokument naznačuje, že Vatikán vzal Emanuelu do Londýna a po dlouhou dobu se tu o ni staral,“ říká Pietro Orlandi – bratr Emanuely, který se snaží najít pravdu a o pomoc při řešení případu byl prosit také u papeže. „Nemůžete uzavřít případ, když se po 34 letech objeví nový dokument, který musí být ověřen,“ řekl Pietro k novému objevu podle deníku The New York Times.

Pětistránkový dokument obsahuje seznam plateb Vatikánu z let 1983, kdy Emanuela na cestě z hudební výchovy domů zmizela, až do roku 1997. „Pokud pak zemřela a dokument je pravý, Vatikán musí odpovědět na otázky týkající se únosu a skrývání těla,“ říká bratr unesené. Platby zahrnují výdaje v hodnotě 250 tisíci euro, například za ubytování a přepravu v Londýně nebo za léky.

Dokument, který obdržel od tajného zdroje a následně zveřejnil italský novinář Emiliano Fittipaldi, vatikánský mluvčí označil za „falešný a směšný“.

Rodina unesené Emanuely se však nechce vzdát. „Pokud je dokument pravý, je to velmi vážné. Pokud je falešný, chceme vědět, proč byl dokument po celé ty roky v bezpečí Vatikánu,“ říká právní zástupkyně rodiny Laura Sgroová. „Ten dokument považuji za spolehlivý a nyní musíme provést vyšetření v Londýně,“ řekl také Pietro Orlandi.   

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1