Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zabíjení dětí i řezání končetin. Britové se dostali k džihádistické bibli IS, je v rozporu s islámem

Zabíjení dětí i řezání končetin. Britové se dostali k džihádistické bibli IS, je v rozporu s islámem

Zabíjet děti a věznit sexuální otrokyně je dle islámských zákonů správné. Alespoň to tvrdí džihádistická bible, kterou k verbování nových bojovníků využívá Islámský stát. Téměř 600stránkový dokument se dostal do rukou britskému anti-extremistickému think-tanku Quilliam, který se nyní pokouší dokazovat, že hrůzy, které má dle džihádistů islám vyžadovat, jsou naopak zcela v rozporu s jeho učením.

Experti se k textu dostali náhodou v roce 2015. Nyní se rozhodli zveřejnit jeho přeloženou verzi, ve které ale vyvrací zvěrstva, která dle islamistů mají mít oporu v Koránu. V knize se například píše, že džihádisté by měli bojovat do smrti a v případě, kdy by hrozilo, že padnou do rukou nepřátel, měli by se radši dle islámského učení zabít. „Naše práce se snaží tyto příkazy, které nijak nevychází z Koránu, vyvracet a ukazovat, že Islámský stát naopak opomíjí tradiční učení o hodnotách života, milosrdenství a soucitu,“ vysvětluje pro list The Guardian expert Quilliamu Sheikh Salah al-Ansari.

Kniha s názvem Právo krve má dvacet kapitol s názvy jako „Stětí a mrzačení“, „Únosy bezvěrců“ nebo „Jak zabíjet špióny“. V části o zabíjení nevěřících se například píše, že je nutné je „zabíjet všemi možnými způsoby a odstranit jejich druh ze světa“. Publikace obhajuje také užití zbraní hromadného ničení a všech prostředků, které mohou odstranit nepřátele islámu. Obhajuje také zabíjení dětí i prodej orgánů zabitých nepřátel.

720p 360p
Stovky teroristů Islámského státu se vrací do Evropy. Kde jich je nejvíc?

Organizace Quillian tvrzení v každé z kapitol vyvrací pomocí odkazů na konkrétní části Koránu, islámské učení a etiku. Autoři Práva krve totiž záměrně převrátili některé významy islámu tak, aby jim poskytly ideologické krytí pro páchaná zvěrstva.

Ten, kdo zná dobře islámské učení, musí nesrovnalosti mezi ním a publikací islamistů odhalit. Problémem ale je, že noví bojovníci vlastně Korán neznají, a proto snáze uvěří propagandistické knize, která posvěcuje zabíjení a mrzačení.

„Slabší čtenáři, kteří neznají islámskou etiku, mohou velice snadno této knize uvěřit, protože je tvořená tak, aby to vypadalo, že má náboženskou váhu,“ potvrzuje Ansari. Bible je přitom základním dokumentem, se kterým se džihádisté setkávají. Do ruky se dostala pravděpodobně i 6 000 Evropanů, kteří odešli bojovat do řad IS.

Od roku 2015 se vliv samozvaného Islámského státu výrazně snížil a organizace ztratila 98 % dobytých území. Nyní se její bojovníci sdružují především v pásmu pouště mezi Sýrií a Irákem. Džihádistická bible ale slouží dál. Podobné texty využívá k verbování nových bojovníků také al-Kájda a nigerijská extremistická skupina Boko Haram.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1