„Zabijte rukojmí", slyšela rodina, kterou držel Tálibán pět let v podzemí. Pak přišla střelba | info.cz

Články odjinud

„Zabijte rukojmí", slyšela rodina, kterou držel Tálibán pět let v podzemí. Pak přišla střelba

„Zabijte rukojmí,“ byla poslední věta, kterou Joshua Boyle slyšel. Tušil, že těmi rukojmími únosci myslí jeho rodinu, která se tísnila v kufru automobilu, někde v severním Pákistánu. Pocit hrůzy byl nepopsatelný, myslel, že je konec. Pak se ozvaly výstřely, zakrátko bylo po všem. Únosce zlikvidovala pákistánská armáda a Boylova rodina se po pěti letech v zajetí mohla začít připravovat na návrat do vlasti. Místo klidné cesty domů si Boyla našly další trable. 

Až bude tento příběh Hollywoodem zfilmovaný, nejspíše trhne kasu. Kanaďan Josh Boyle byl v roce 2012 se svou ženou Američankou Caitlan Colemanovou na cestě po střední Asii, když je ozbrojenci z teroristické organizace Síť Hakkání unesli. V zajetí strávili pět let, během nichž se jim narodily tři nebo čtyři děti. Jednu dceru podle Boyla únosci zabili.

„Se synem jsem hovořil zatím po telefonu, je mu docela dobře, tedy na to, že strávil posledních pět let v podzemním vězení,“ řekl před jeho cestou do Kanady pro deník Toronto Star Joshův otec Patrick.

„Moje rodina je samozřejmě psychicky a psychologicky zničená kvůli tomu, co se s námi posledních pět let dělo," řekl Boyle z Islamábádu během telefonátu se svými rodiči, kterému byli novináři z kanadského deníku přítomní. „I přesto se ale těšíme na naši šanci na nový život, doufáme, že se nám podaří vytvořit v Severní Americe prostředí lásky pro naše děti," dodal muž. 

Návrat jeho rodiny do vlasti však jednoduchý není. Na cestě měli být již ve čtvrtek, nicméně Boyle odmítnul nastoupit do amerického vojenského letadla na základně v afghánském Bagrámu. Bál se, že jej Američané zatknou, uvedl nejmenovaný zdroj pro televizní stanici CNN.

Boyle byl totiž dříve chvíli ženatý se Zaynab Khadrovou, sestrou muže, který byl uvězněný na Guantanamu za boj proti Američanům v Afghánistánu. Boyle se následně stal možná až příliš hlasitým kritikem opatření, která USA přijaly v návaznosti na teroristické útoky z 11. září. Americké úřady nicméně nyní uvedly, že mají sice nějaké otázky ohledně jeho minulosti, zatčení mu však v žádném případě nehrozí.

A byli to právě Američané, kteří mají na osvobození rodiny podíl. Právě jejich informace, které předali pákistánské tajné službě, totiž pomohly únosce lokalizovat. Osvobození rukojmích pak již bylo jen otázkou chirurgicky přesné akce speciálních jednotek.

„Kanada aktivně jednala s vládami USA, Afghánistánu a Pákistánu a chtěli bychom jim poděkovat za jejich snahu, která naštěstí vyústila v to, že Joshuova rodina je nyní volná,“ uvedla kanadská ministryně zahraničí Chrystia Freelandová.

„Je to zázrak. Cait to řekla ve svém posledním videu, které jsme z našeho vězení mohli posílat – že jestli se odtud někdy dostaneme, bude to neskutečný zázrak,“ uzavřel Boyle telefonický hovor se svými rodiči.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud