Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Zabiju všechny muslimy", křičel útočník před londýnskou mešitou. Lidé ho na místě přeprali

„Zabiju všechny muslimy", křičel útočník před londýnskou mešitou. Lidé ho na místě přeprali

„Zabiju všechny muslimy,“ křičel podle očitých svědků útočník, který v pondělí po půlnoci najel dodávkou do skupiny lidí stojících před londýnskou mešitou. Jeden člověk jeho řádění skutečně podlehnul, minimálně jedenáct dalších je těžce zraněno. Křik, pláč a panika a chaos. Tak popisují svědci situaci na místě činu. 

Útočník údajně mířil na skupinu lidí, kteří právě vycházeli z mešity. Jednomu staršímu muži se v tu chvíli udělalo mdlo od horka a ostatní mu pomáhali. Právě v tu chvíli však do nich ve vysoké rychlosti vjela dodávka. „Bylo to během chvíle. V ten okamžik do nás najel. Já jsem stačil uskočit, ale mí přátelé jsou ranění," říká svědek události. Muž, který dodávku řídil, měl pak vyskočit ven a snažil se bít všechny okolo.

„Seděli jsme v kavárně jen pár minut od mešity, když jsme se doslechli, co se stalo. Okamžitě jsme tam běželi, zdravotníci už tehdy dostávali lidi do ambulancí, myslím, že bylo zraněno mezi osmi a deseti lidmi. Většině bylo mezi třiceti a čtyřiceti lety, ale byl tam i jeden starší člověk,“ popisuje útok pro server Guardian Ratip Alsulaimen. „Byl to pro mě šok. Chvíli předtím jsme se modlili za mír a za oběti požáru v Grenfell Tower a nyní toto,“ dodal.

1080p 720p 360p
Robejšek: přijdou útoky proti muslimům

Svědek Abdikadar Warfa popisuje, že útočník se po incidentu snažil uprchnout. „Chtěl utéct, ale lidé ho přemohli. Pral se, aby mohl zmizet. Lidé, které svojí dodávkou přejel, byli především mladí. Jsou zranění velmi vážně,“ uvedl Warfa pro list Guardian.

O útočníkovi zatím není mnoho informací. Podle serveru Guardian se jedná o 48letého muže bílé pleti, který byl na místě činu zadržen kolemjdoucími a následně převezen do nemocnice, kde kromě jiného podstoupí i psychiatrické vyšetření.

„Zabijte mě, zabijte mě,“ měl útočník křičet ve chvíli, kdy jej okolostojící zadržovali. „Nebudeme tě zabíjet. Proč jsi to udělal?“ ptal se ho podle serveru BuzzFeed Abdulrahman Saleh Alamoudi, který muže zadržel. „Nic dalšího ale neříkal. “

Poté, co muže zadrželi, jej před rozzuřeným davem musel do příjezdu policie chránit imám – představený mešity. A když byl útočník odváděn do policejního vozu, smál se a poslal okolostojícím Muslimům vzdušný polibek. To dav pochopitelně rozčílilo ještě více.

 

  
 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1