Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Zabiju všechny muslimy", křičel útočník před londýnskou mešitou. Lidé ho na místě přeprali

„Zabiju všechny muslimy", křičel útočník před londýnskou mešitou. Lidé ho na místě přeprali

„Zabiju všechny muslimy,“ křičel podle očitých svědků útočník, který v pondělí po půlnoci najel dodávkou do skupiny lidí stojících před londýnskou mešitou. Jeden člověk jeho řádění skutečně podlehnul, minimálně jedenáct dalších je těžce zraněno. Křik, pláč a panika a chaos. Tak popisují svědci situaci na místě činu. 

Útočník údajně mířil na skupinu lidí, kteří právě vycházeli z mešity. Jednomu staršímu muži se v tu chvíli udělalo mdlo od horka a ostatní mu pomáhali. Právě v tu chvíli však do nich ve vysoké rychlosti vjela dodávka. „Bylo to během chvíle. V ten okamžik do nás najel. Já jsem stačil uskočit, ale mí přátelé jsou ranění," říká svědek události. Muž, který dodávku řídil, měl pak vyskočit ven a snažil se bít všechny okolo.

„Seděli jsme v kavárně jen pár minut od mešity, když jsme se doslechli, co se stalo. Okamžitě jsme tam běželi, zdravotníci už tehdy dostávali lidi do ambulancí, myslím, že bylo zraněno mezi osmi a deseti lidmi. Většině bylo mezi třiceti a čtyřiceti lety, ale byl tam i jeden starší člověk,“ popisuje útok pro server Guardian Ratip Alsulaimen. „Byl to pro mě šok. Chvíli předtím jsme se modlili za mír a za oběti požáru v Grenfell Tower a nyní toto,“ dodal.

1080p 720p 360p
Robejšek: přijdou útoky proti muslimům

Svědek Abdikadar Warfa popisuje, že útočník se po incidentu snažil uprchnout. „Chtěl utéct, ale lidé ho přemohli. Pral se, aby mohl zmizet. Lidé, které svojí dodávkou přejel, byli především mladí. Jsou zranění velmi vážně,“ uvedl Warfa pro list Guardian.

O útočníkovi zatím není mnoho informací. Podle serveru Guardian se jedná o 48letého muže bílé pleti, který byl na místě činu zadržen kolemjdoucími a následně převezen do nemocnice, kde kromě jiného podstoupí i psychiatrické vyšetření.

„Zabijte mě, zabijte mě,“ měl útočník křičet ve chvíli, kdy jej okolostojící zadržovali. „Nebudeme tě zabíjet. Proč jsi to udělal?“ ptal se ho podle serveru BuzzFeed Abdulrahman Saleh Alamoudi, který muže zadržel. „Nic dalšího ale neříkal. “

Poté, co muže zadrželi, jej před rozzuřeným davem musel do příjezdu policie chránit imám – představený mešity. A když byl útočník odváděn do policejního vozu, smál se a poslal okolostojícím Muslimům vzdušný polibek. To dav pochopitelně rozčílilo ještě více.

 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1