Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zabili jsme šéfa Islámského státu, tuší Rusové

Zabili jsme šéfa Islámského státu, tuší Rusové
 

Rusko prověřuje, zda při jednom z leteckých útoků v Sýrii nezemřel vůdce samozvaného Islámského státu Abú Bakr Bagdádí. Uvedla to BBC. Není to poprvé, kdy se spekuluje o smrti jednoho z nejhledanějších teroristů světa. Naposledy o jeho konci před pár dny informovala syrská státní televize, její zprávu ale dosud není možné nezávislé ověřit. Faktem je, že Islámský stát je pod stále větším tlakem, prohrává a jeho vůdce ztrácí pevnou půdu pod nohama. Podle dostupných informací je v poslední době prakticky na útěku a schovává se.

Osudný nálet se podle Rusů uskutečnil 28 května poblíž syrské bašty Islámského státu – města Rakka o které se v posledních týdnech vedou tuhé boje. Stoupenci teroristické organizace se tam dostávají pod tlak a ztrácejí půdu pod nohama. Rusové o náletu předem informovali Američany.

Podle ruských agentur při náletu zacíleném na místo jednání špiček IS zemřelo několik extremistů a ministerstvo obrany nevylučuje, že i sám lídr teroristů Bagdádí. „Podle informací, které se teď snažíme různými cestami ověřit, byl Bagdádí jedním z účastníků setkání,“ uvádějí ruské agentury.

Informace o smrti Bagdádího se objevují v posledních letech opakovaně, dosud všechny se ale posléze ukázaly být nepravdivé.

Ruské letectvo působí v Sýrii od předloňského podzimu. Nasazeno bylo k podpoře sil prezidenta Bašára Asada, ruského spojence v Damašku.

Bagdádí se do čela teroristické organizace postavil v roce 2014, kdy v iráckém Mosulu vyhlásil chalífát. Po rychlém vzestupu a překvapivých vojenských úspěších ale přišel obrat a organizace od té doby nedokáže čelit systematickému tlaku na několika frontách. Ztrácí území, zdroje peněz i vliv. Z Bagdádího, který se na veřejnosti neobjevuje, se stal psanec, který žije na útěku, používá kurýry a mění úkryty, takže je těžké ho dopadnout.

Jak INFO.CZ řekl nedávno arabista Petr Kubálek, pokud by Bagdádí zemřel, nemělo by trvat dlouho a Islámský stát by o jeho smrti sám informoval. „Když jeho členové zahynuli v boji nebo při sebevražedných atentátech, organizace o tom doposud zveřejňovala standardní prohlášení, takže téměř nepochybuji o tom, že by tak učinili i v tomto případě,“ uvedl Kubálek s tím, že by Islámský stát pravděpodobně vykreslil Bagdádího jako mučedníka.

Experti upozorňují, že smrt Bagdádího by neznamenala automaticky i zánik obávaného Islámského státu. Přišel by ale o vliv a podporu zahraničních bojovníků, kteří by se zřejmě buď vrátili domů, nebo připojili k jiným skupinám v oblasti.

„Je jasné, že zahraniční bojovníci příliš dlouho nezůstanou. Měli budovat jakousi islamistickou utopii, ale zdá se téměř nezvratné, že Islámský stát v Iráku i v Sýrii padne,“ řekl INFO.CZ Kubálek.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744