Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Záchranář Šebela o dramatu v Thajsku: Hrozilo jim podchlazení, pomoc přišla na poslední chvíli

Záchranář Šebela o dramatu v Thajsku: Hrozilo jim podchlazení, pomoc přišla na poslední chvíli

Záchrana malých fotbalistů a trenéra v Thajsku nastala podle náčelníka českých speleologických záchranářů Romana Šebely v poslední chvíli. Šebela dnes poukázal na to, že dětský organismus v jeskyni postupně oslaboval, hrozilo podchlazení i nemoci. Celkem 12 chlapců a jejich fotbalový trenér v jeskyni uvázli v zatopené jeskyni před více než dvěma týdny. Jejich evakuace začala v neděli 8. července, dnes se úspěšně dostali ven poslední z nich.

"Je to úžasná zpráva, ohromný úspěch záchranářů i celého týmu, který jim dělal podporu," uvedl záchranář. Ze zpráv je podle něj zřejmé, že pobyt v zatopené jeskyni byl pro děti ve věku 11 až 16 let vysilující.

"Docházelo k degradaci organismu, podchlazení, plísním, onemocněním, ubýval kyslík v jeskyni, záchrana byla už hraně. Organismus dokáže přežít daleko víc, ale bylo by to s většími problémy," uvedl Šebela.

Za velmi náročnou považuje logistiku a organizaci záchranné akce a to i vzhledem k množství dobrovolníků. Ti byli podle něj přínosem, na druhé straně vyvolávali větší nároky právě na organizaci a zásobování.

Do Thajska se vypravili s nabídkou české pomoci při záchraně chlapců i dva hasiči z ČR, už jsou na cestě domů. Do Prahy mají přiletět ve středu dopoledne, řekla dnes ČTK mluvčí hasičů Michaela Franclová.

Šebela připomněl, že obdobné neštěstí se v roce 2004 odehrálo i v České republice. Tehdy voda zatopila vchod do jeskyně Nová Rasovna v Moravském krasu, ve které byla na expedici čtveřice speleologů. Hasiči tehdy vodu několik hodin složitě odčerpávali. Samotní jeskyňáři ani netušili, že voda vchod zaplavila, v jeskyni byli na vícedenní akci a vrátit se měli v den, kdy hasiči vodu odčerpali. Zaplavení vchodu si dříve všimli jejich kolegové na povrchu, kteří hasiče k zásahu přivolali.

Mladí sportovci s pětadvacetiletým trenérem v Thajsku uvázli více než čtyři kilometry od ústí jeskyně 23. června, kdy je v podzemí uvěznila stoupající voda. Záchranáři fotbalisty objevili 2. července, od té doby je zásobovali potravinami a připravovali evakuaci. Ta byla velmi náročná, neboť část trasy musely děti zvládnout pod vodou.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744