Záchranář Šebela o dramatu v Thajsku: Hrozilo jim podchlazení, pomoc přišla na poslední chvíli | info.cz

Články odjinud

Záchranář Šebela o dramatu v Thajsku: Hrozilo jim podchlazení, pomoc přišla na poslední chvíli

Záchrana malých fotbalistů a trenéra v Thajsku nastala podle náčelníka českých speleologických záchranářů Romana Šebely v poslední chvíli. Šebela dnes poukázal na to, že dětský organismus v jeskyni postupně oslaboval, hrozilo podchlazení i nemoci. Celkem 12 chlapců a jejich fotbalový trenér v jeskyni uvázli v zatopené jeskyni před více než dvěma týdny. Jejich evakuace začala v neděli 8. července, dnes se úspěšně dostali ven poslední z nich.

"Je to úžasná zpráva, ohromný úspěch záchranářů i celého týmu, který jim dělal podporu," uvedl záchranář. Ze zpráv je podle něj zřejmé, že pobyt v zatopené jeskyni byl pro děti ve věku 11 až 16 let vysilující.

"Docházelo k degradaci organismu, podchlazení, plísním, onemocněním, ubýval kyslík v jeskyni, záchrana byla už hraně. Organismus dokáže přežít daleko víc, ale bylo by to s většími problémy," uvedl Šebela.

Za velmi náročnou považuje logistiku a organizaci záchranné akce a to i vzhledem k množství dobrovolníků. Ti byli podle něj přínosem, na druhé straně vyvolávali větší nároky právě na organizaci a zásobování.

Do Thajska se vypravili s nabídkou české pomoci při záchraně chlapců i dva hasiči z ČR, už jsou na cestě domů. Do Prahy mají přiletět ve středu dopoledne, řekla dnes ČTK mluvčí hasičů Michaela Franclová.

Šebela připomněl, že obdobné neštěstí se v roce 2004 odehrálo i v České republice. Tehdy voda zatopila vchod do jeskyně Nová Rasovna v Moravském krasu, ve které byla na expedici čtveřice speleologů. Hasiči tehdy vodu několik hodin složitě odčerpávali. Samotní jeskyňáři ani netušili, že voda vchod zaplavila, v jeskyni byli na vícedenní akci a vrátit se měli v den, kdy hasiči vodu odčerpali. Zaplavení vchodu si dříve všimli jejich kolegové na povrchu, kteří hasiče k zásahu přivolali.

Mladí sportovci s pětadvacetiletým trenérem v Thajsku uvázli více než čtyři kilometry od ústí jeskyně 23. června, kdy je v podzemí uvěznila stoupající voda. Záchranáři fotbalisty objevili 2. července, od té doby je zásobovali potravinami a připravovali evakuaci. Ta byla velmi náročná, neboť část trasy musely děti zvládnout pod vodou.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna brzo ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Články odjinud