Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Záchranáři v londýnském věžáku nalézají další mrtvé, obětí masivního požáru můžou být i stovky

Záchranáři v londýnském věžáku nalézají další mrtvé, obětí masivního požáru můžou být i stovky

Tragédie v Londýně nebere konce. Z věžáku hrůzy, který při mohutném požáru kompletně vyhořel, přicházejí už jen špatné zprávy. Aktuálně záchranáři evidují 17 mrtvých, což ale není konečný počet. Mnoho lidí se stále pohřešuje a z ohnivého pekla se záchranářům podařilo dostat „jen“ 65 přeživších. 30 zraněných zůstává v nemocnici, přičemž každý druhý bojuje o život. Pátrání po obětech může trvat ještě týdny. V domě žilo možná až 600 lidí.

Vyhořelá budova se den po požáru tyčí jako nepřehlédnutelná připomínka tragédie. Jisté už teď je, že požár je jedním z nejhorších podobných neštěstí v novodobé historii Evropy, skutečný rozsah katastrofy ale stále není známý.

Záchranáři už sice plameny uhasili a dostali se i do horního patra, dosud ale neprozkoumali všechna zákoutí rozlehlé budovy. Přiznávají, že není šance, že by uvnitř zůstal ještě někdo živý. 

Britská média spekulují o tom, že počet mrtvých může klidně překročit stovku. Záchrana 65 lidí je sice skvělá zpráva, číslo ale zároveň ukazuje, jak velký počet obyvatel se stále pohřešuje. BBC uvádí s odkazem na místní, že v domě žilo 400 - 600 lidí.

720p 360p
Peklo v Londýně

24 pater s byty obývanými převážně chudými rodinami se rychle stalo pastí. Hořet začalo ve středu po půlnoci nejspíš ve 4. obytném poschodí (pod byty byla ještě 4 poschodí s kancelářemi apod.) a plameny se rychle šířily. Obyvatelé, které požár zastihl ve spánku, takřka neměli šanci, jak dokládají i zoufalé příběhy obětí.

Mnoho dalších lidí si sice zachránilo život, ale přišli o vše ostatní. Jejich příběhy inspirují masivní vlnu dobrovolnické pomoci.

Místo tragédie navštívila premiérka Theresa Mayová, která slíbila důkladné vyšetřování. To má mimo jiné odpovědět na otázky, jak je možné, že plameny velmi rychle zachvátily prakticky celou budovu. Oficiální příčina požáru ještě není známa, ale objevují se informace o tom, že úřady v minulosti ignorovaly varování a údajné porušování předpisů v budově.

Britský Daily Mail zveřejnil nepotvrzené zprávy o tom, že požár vypukl v jednom z bytů po selhání a „explozi“ ledničky. Nájemník této jednotky si podle svědkyně citované serverem nejdříve sbalil své věci a pak teprve opustil byt a varoval sousedy.

Královna Alžběta II. vyjádřila soustrast obětem a kvůli tragédii se odsouvá i její očekávaný projev k nově zvolenému parlamentu.

 

Kdo je Andrej Babiš mladší? Bývalý pilot, který se přes únos na Krym dostal až do Švýcarska

Kolem osoby Andreje Babiše juniora a jeho údajného únosu na Krym se zatím objevuje více otázek než odpovědí. Informací o synovi českého premiéra a šéfa hnutí ANO ve veřejném prostoru příliš není. Projděte si alespoň základní údaje o jeho životě.

Podle reportáže novinářů ze Seznam Zpráv, kteří s Babišem mladším osobně mluvili, žije dnes politikův syn ve Švýcarsku a drží místní občanství. Před několika měsíci se ocitl podle svých slov nedobrovolně na Krymu, kam ho měl odvést spolupracovník premiéra Babiše Petr Protopopov. Podle Babiše mladšího chtěl premiér, aby jeho syn po zahájení trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo zmizel.

Link

Dita Protopopová a její posudek

Šéf hnutí ANO tvrdí, že je jeho syn „psychicky nemocný, bere léky, musí být pod dohledem a žije s matkou ve Švýcarsku“. Na záběrech Seznam Zpráv je opravdu vidět i někdejší Babišova manželka.

Situace ohledně psychického stavu Babiše mladšího ale není úplně jasná. „Posudek“ před časem sepsala lékařka Dita Prototopopová, která za hnutí ANO kandidovala v Praze 8.

5350772:article:true:true:true

Bývalý pilot, který náhle psychicky onemocněl

Podle iRozhlas.cz policisté hodnotí „výmluvu“ Babiše mladšího na zdravotní stav jako účelovou a obstrukční. Odkazují se přitom na to, že ještě nedávno vykonával profesi pilota civilního dopravního letadla Boeing 737. Podle iRozhlas.cz si policisté tento fakt ověřili u Úřadu civilního letectví.

Babiš mladší létal pro společnost Travel Service, z níž měl být podle zpráv médií – například týdeníku Aha! - vyhozen.

Z médií lze ještě vyčíst, že si Babiš junior před několika lety pořídil dům na kraji Prahy za necelých třináct milionů korun. Konkrétně šlo o vilu v pražských Ďáblicích.Link

Nemocná má být údajně i sestra Adriana Bobeková

Prvorozený syn šéfa hnutí ANO se narodil v roce 1983 politikově první manželce Beatě, rozené Adamovičové. Pár má společně ještě dceru Adrianu. Se svou současnou manželkou Monikou má premiér další dvě děti: dceru Vivien a syna Frederika.

Babiš junior i jeho starší sestra figurují ve vyšetřování kauzy Čapí hnízdo. Andrej Babiš v pondělí zopakoval, že psychickými problémy trpí i jeho dcera Adriana Bobeková, konkrétně má jít v jejím případě o bipolární poruchu.

Andrej Babiš mladší: Můj otec chtěl, abych zmizel. Kvůli Čapímu hnízdu mě drželi na Krymu>>>

ONLINE Syn i dcera jsou nemocní, brání se Babiš. Kvůli Čapímu hnízdu chtějí jeho demisi. Sledujte zde>>>

37867