Záchranáři z Bílých přileb se bojí, že přijdou o peníze od USA. Čekají, co udělá Trump | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Záchranáři z Bílých přileb se bojí, že přijdou o peníze od USA. Čekají, co udělá Trump

Záchranáři z Bílých přileb se bojí, že přijdou o peníze od USA. Čekají, co udělá Trump

Záchranáři z organizace Bílé přilby, která působí v Sýrii, se obávají, že jim Spojené státy zmrazí financování. Oznámil to dnes šéf této organizace Ráid Sálih, jehož citovala agentura AFP. Dobrovolníci, kteří pro organizaci pracují, se podílejí na záchraně a vyprošťování lidí v místech útoků.

„Oficiálně nás o zastavení peněz nikdo neinformoval, ale byly už zmrazeny finance na projekty některých amerických organizací působících na Blízkém východě a prověřuje se proveditelnost těchto plánů,“ řekl Sálih. Některé z projektů se podle něj týkají stabilizace Sýrie.

„Děje se to každý rok, letos ale nikdo neumí předpovědět, jak se (americký prezident Donald) Trump rozhodne,“ dodal Sálih.

Americké ministerstvo zahraniční v dubnu oznámilo, že se znovu prověřují finance určené na stabilizaci Sýrie. O zastavení peněz pro Bílé přilby se tehdy nehovořilo.

Podle březnových tiskových zpráv požádal Bílý dům ministerstvo zahraničí o zmrazení více než 200 milionů dolarů (4,3 miliardy Kč) určených na obnovu Sýrie.

Skupina Bílé přilby má asi 3700 členů a opírá se o podporu USA a Británie a rovněž o soukromé dárce. Nedávno podle Sáliha uzavřela smlouvy s organizacemi z Turecka a Kataru.

Sálihův zástupce Abdarrahmán Mavás již v únoru upozornil, že se rozpočet organizace snížil z 18 na 12 milionů dolarů. Organizace kvůli tomu přestala školit další dobrovolníky, i když v Sýrii se pořád bojuje.

Válka v Sýrii začala v roce 2011 a dosud ji podle odhadů nepřežilo nejméně 350.000 lidí. Kromě opozice a syrské vlády, které proti sobě stály na počátku, dnes v Sýrii bojují mnohé skupiny a jsou zapojeny armády a jednotky několika zemí.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.