Články odjinud

Záchranáři z Bílých přileb se bojí, že přijdou o peníze od USA. Čekají, co udělá Trump

Záchranáři z Bílých přileb se bojí, že přijdou o peníze od USA. Čekají, co udělá Trump

Záchranáři z organizace Bílé přilby, která působí v Sýrii, se obávají, že jim Spojené státy zmrazí financování. Oznámil to dnes šéf této organizace Ráid Sálih, jehož citovala agentura AFP. Dobrovolníci, kteří pro organizaci pracují, se podílejí na záchraně a vyprošťování lidí v místech útoků.

„Oficiálně nás o zastavení peněz nikdo neinformoval, ale byly už zmrazeny finance na projekty některých amerických organizací působících na Blízkém východě a prověřuje se proveditelnost těchto plánů,“ řekl Sálih. Některé z projektů se podle něj týkají stabilizace Sýrie.

„Děje se to každý rok, letos ale nikdo neumí předpovědět, jak se (americký prezident Donald) Trump rozhodne,“ dodal Sálih.

Americké ministerstvo zahraniční v dubnu oznámilo, že se znovu prověřují finance určené na stabilizaci Sýrie. O zastavení peněz pro Bílé přilby se tehdy nehovořilo.

Podle březnových tiskových zpráv požádal Bílý dům ministerstvo zahraničí o zmrazení více než 200 milionů dolarů (4,3 miliardy Kč) určených na obnovu Sýrie.

Skupina Bílé přilby má asi 3700 členů a opírá se o podporu USA a Británie a rovněž o soukromé dárce. Nedávno podle Sáliha uzavřela smlouvy s organizacemi z Turecka a Kataru.

Sálihův zástupce Abdarrahmán Mavás již v únoru upozornil, že se rozpočet organizace snížil z 18 na 12 milionů dolarů. Organizace kvůli tomu přestala školit další dobrovolníky, i když v Sýrii se pořád bojuje.

Válka v Sýrii začala v roce 2011 a dosud ji podle odhadů nepřežilo nejméně 350.000 lidí. Kromě opozice a syrské vlády, které proti sobě stály na počátku, dnes v Sýrii bojují mnohé skupiny a jsou zapojeny armády a jednotky několika zemí.

 

Články odjinud