Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zachránit, nebo nechat utopit? Neziskovky jsou pod palbou kritiky, že pomáhají pašerákům uprchlíků

Zachránit, nebo nechat utopit? Neziskovky jsou pod palbou kritiky, že pomáhají pašerákům uprchlíků

Nevládní organizace, které pomáhají migrantům na cestě z Libye do Itálie, spolupracují podle italského prokurátora Carmela Zuccara s pašeráky lidí. Zuccaro tvrdí, že má důkazy o kontaktu mezi oběma skupinami. Ke kritice organizací se navíc přidala unijní agentura Frontex, podle které činnost záchranářů usnadňuje libyjským pašerákům migrantů jejich aktivity. Zástupci neziskovek tato tvrzení důrazně odmítají.

„Máme důkaz, že existuje přímý kontakt mezi nevládními organizacemi a obchodníky s lidmi v Libyi,“ prohlásil Carmelo Zuccaro italskému listu La Stampa. Dodal, že zástupci neziskovek mají pašerákům volat a navigovat jejich lodě v libyjských i mezinárodních vodách. „Radí jim vypnout transpondéry, aby se vyhnuli odhalení.“

Zuccarův tým začal prověřovat styky nevládních organizací s pašeráky v roce 2016. Už dříve některé ze spolků řekly deníku The Independent, že tvrzení vyšetřovatelů jsou neopodstatněná. A sám Zuccaro minulý týden navíc přiznal, že nemá důkaz, který by neziskovky usvědčoval, že radí migrantům, aby například nespolupracovali s italskými úřady.

Spor se tak vede spíše o to, kde je přijatelná mez. O to, co je ještě snaha zachránit životy migrantů na rozbouřeném moři a co už může být aktivitou, ze které ve výsledku nejvíc těží pašeráci lidí.

Spoluzakladatelka záchranářského týmu Refugee Rescue Jude Benettová obvinění italského prokurátora zásadně  odmítá. „Vidíme následky toho, co pašeráci dělají. Posílají rodiny na smrt v ledové vodě nebo jim vědomě dají malý člun s rozbitým motorem. Refugee Rescue a další humanitární organizace jsou jen pěšáky ve velké politické hře. Jsme tu jednoduše jen proto, abychom zachraňovali životy,“ prohlásila.

Na nevládní organizace si ale stěžovala i agentura Frontex, která zajišťuje pohraniční a pobřežní stráž vnějších hranic Evropské unie. Ta tvrdí, že neziskovky operující poblíž libyjských břehů zvyšují šance uprchlíků na úspěšné překonání moře. Tím neúmyslně pomáhají pašerákům utužovat jejich obchodní model.

Stefano Argenziano, manažer Lékařů bez hranic pro migraci, se však domnívá, že kritika jen odvrací pozornost od skutečného problému. „Lidé tu umírají. Je tu nedostatečná pomoc. Začínáme si klást otázku, jestli to není smrtelně odstrašující způsob, jak zmírnit migrační vlnu,“ říká.

Počet migrantů přicházejících do Evropy sice klesl po uzavření dohody mezi EU a Tureckem, ale to se týká jen přechodu přes Egejské moře do Řecka. Popularita cesty z Libye do Itálie naopak roste. Jen za letošní rok na ní zemřelo více než tisíc lidí. Dalších 37 tisíc se podařilo zachránit.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744