Záchranná mise v Thajsku: Potápěči vytáhli z jeskyně osmého chlapce, souboj s časem ale nekončí | info.cz

Články odjinud

Záchranná mise v Thajsku: Potápěči vytáhli z jeskyně osmého chlapce, souboj s časem ale nekončí

Mezinárodnímu záchrannému týmu se dnes podařilo z thajské jeskyně vyvést již čtvrtého chlapce, spolu se včerejšími čtyřmi vysvobozenými už jich je venku osm. Uvnitř zatopeného komplexu zůstávají poslední čtyři fotbalisté a jejich trenér. Záchranná mise bude pokračovat v úterý, podmínky v oblasti se ale znovu zhoršují a hrozí deště. 

Drama pokračuje. Potápěči ze zatopené jeskyně v neděli úspěšně vyvedli první čtyři chlapce a následně práce na noc přerušili. V pondělí ráno (ve 14 hodin místního času) pak záchranu osmi zbylých členů fotbalového týmu a jejich trenéra obnovili. 

Během odpoledne americká televize CNN informovala, že podle svědků na místě se již záchranářům podařilo vysvobodit celkem osm chlapců. Odvolávají se přitom na zdroje z místa, postup v záchranné misi už částečně potvrdilo i thajské námořnictvo. Očití svědci z místa dodávají, že záchranné operace jsou dnes u konce - v příštích dnech zbývá vyvést poslední čtyři hochy a jejich trenéra. 

Postup při záchraně chlapců z jeskyněPostup při záchraně chlapců z jeskyněautor: Info.cz

Podle místních reportérů záchranné složky z jeskyně nejprve vyváděli ty chlapce, jejichž zdravotní stav je nejlepší. Hlavní velitel záchranné akce však dle agentury AP ujistil, že všichni zachránění jsou v „bezpečí a při vědomí“.

V noci na pondělí byla záchrana chlapců přerušena kvůli dešťům a obnově zásob. Nejmenovaný thajský generál spoluzodpovědný za průběh záchranných prací pro CNN uvedl, že bylo třeba vyčkat, až budou podmínky stabilní. „Jednáme o nejlepším postupu,“ uvedl v noci na pondělí generál. Záchranáři dodali, že bylo rovněž třeba doplnit kyslíkové bomby.

Práci záchranářů v posledních dnech komplikuje zhoršené počasí - zejména déšť. Nakolik několikahodinové lijáky ovlivnily výšku hladiny vody v zaplavené jeskyni, není zatím jasné. Thajský meteorologický ústav uvedl, že bouřky se silnými dešti mají v provincii Čchíengráj, na jejímž území se jeskynní komplex nachází, pokračovat i tento týden.

Skupina, v níž jsou mladí fotbalisté ve věku mezi 11 a 16 lety a jejich 25letý trenér, se nachází více než čtyři kilometry od ústí jeskyně. Některé úseky trasy jsou po odčerpání vody schůdné pěšky, nejméně kilometrový úsek musela ale první čtveřice hochů s potápěči v neděli překonat pod hladinou.

Chlapce, kteří v červnu ustupovali stále hlouběji do jeskynního komplexu před stoupající vodou, záchranáři objevili 2. července. Od té doby jim přinášeli zásoby a připravovali evakuaci. Protože někteří z hochů neumějí plavat a vzhledem k obtížnému terénu, v němž v pátek zahynul jeden z potápěčů, uvažovalo se o tom, že se vyčká až do konce monzunového období, tedy do podzimu, aby chlapci mohli z jeskyně vyjít pěšky. Protože ale v jeskyni začal ubývat vzduch a hrozilo, že se hladina vody opět zvedne, bylo rozhodnuto s evakuací neotálet.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud