Začíná proces s vrahem z ponorky. Smrt novinářky si chladnokrevně naplánoval, tvrdí obžaloba | info.cz

Články odjinud

Začíná proces s vrahem z ponorky. Smrt novinářky si chladnokrevně naplánoval, tvrdí obžaloba

V Kodani dnes začal soud s dánským konstruktérem Peterem Madsenem, který je obžalován z toho, že loni v srpnu na své ponorce zavraždil švédskou novinářku Kim Wallovou. Prokuratura pro něj žádá doživotní vězení. Madsen obvinění z vraždy dnes před soudem popřel. Verdikt by měl padnout 25. dubna.

Sedmačtyřicetiletý vynálezce původně tvrdil, že novinářka, která ho kvůli psaní reportáže doprovázela na plavbě ponorkou, zemřela nešťastnou náhodou, když na ni spadl těžký poklop ponorky. Později svou výpověď změnil a prohlásil, že se nadýchala oxidu uhelnatého uvnitř jeho podomácku vyrobeného plavidla, zatímco on sám byl na jeho venkovní palubě.

Madsen nicméně přiznal, že se těla následně rozhodl zbavit, rozřezal je a hodil do moře. Ponorku pak nechal záměrně ztroskotat, sám se ale zachránil.

Podle státního zastupitelství Madsen čin chladnokrevně naplánoval; na palubu si mimo jiné vzal nástroje, které s sebou běžně nevozil - pilu, šroubováky a nože, které k ničemu jinému nepotřeboval. Těmi pak Wallovou mučil.

Wallovou údajně přivázal za ruce, nohy a hlavu, bil ji, řezal, bodal a až poté ji zavraždil. Na mrtvém těle novinářky se prý také sexuálně uspokojil, pak tělo rozřezal a vhodil do moře.

Během následujících dnů má před soudem vypovídat asi 40 svědků, kteří by měli pomoci upřesnit okolnosti vraždy. Soud dnes začal čtením obžaloby. Madsen poté prostřednictvím své obhájkyně Betiny Haldové Engmarkové popřel, že by se dopustil vraždy a sexuálního zneužití. Přiznal jen to, že tělo mladé ženy rozřezal a hodil přes palubu.

Trup novinářky bez končetin a hlavy našel deset dní po jejím zmizení cyklista na pláži na kodaňském předměstí. O několik týdnů později nalezli policejní potápěči další části těla novinářky v plastových pytlích zatížených kovem v kodaňské zátoce Köge, napsal zpravodajský server BBC News.

Madsen přibližně 40tunové a 18 metrů dlouhé plavidlo UC3 Nautilus zkonstruoval a vytvořil tak největší amatérsky postavenou ponorku na světě. Wallová o plavidle psala reportáž a na jeho palubě byla s Madsenem 10. srpna sama.

Wallová studovala na pařížské Sorbonně, na Londýnské ekonomické škole (LSE) a na Kolumbijské univerzitě v New Yorku, kde získala v roce 2013 magisterský titul v oboru žurnalistiky. Psala mimo jiné pro list The New York Times, The Guardian nebo pro časopis Time.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud