Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Žádná auta a chodci, Times Square bylo evakuováno.“ Svědek popsal paniku v New Yorku

„Žádná auta a chodci, Times Square bylo evakuováno.“ Svědek popsal paniku v New Yorku

New York vyděsil incident na rušném Times Square. Muž tam rychle jedoucím autem v protisměru najel na chodník a do lidí. Nejméně jeden člověk zemřel, na dvacet dalších bylo zraněno. Policie nezjistila nic, co by nasvědčovalo tomu, že se jednalo o teroristický útok. Podle svědka nehody, se kterým INFO.CZ mluvilo, následovala okamžitá evakuace náměstí.

Rušnější místo v New Yorku těžko pohledat. Ikonické Times Square je zalidněné takřka v kteroukoli denní dobu. Čtvrteční incident zde v pravé poledne podle očekávání spustil nejvyšší poplach.

Zatím neznámý muž podle svědectví s autem vysokou rychlostí zamířil do protisměru, později najel na chodník a do lidí, kteří se po něm pohybovali. S autem skončil na sloupcích chránících část chodníku. Jednoho člověka zabil, dvě desítky dalších zranil.

Reakce bezpečnostních složek byla okamžitá. „Dozvěděl jsem se o tom při pauze a šel se podívat k oknu. Všechny lidi z místa evakuovali a zůstali tam jenom policisté,“ popsal situaci pro INFO.CZ Benjamin, který se právě nacházel přímo v budově, u které se incident odehrál.

Fotografie na sociálních sítích zachycují mimo jiné policisty, kteří řidiče v poutech odvedli z místa. Spolu s tím se rozeběhlo vyšetřování, jindy rušné náměstí se vylidnilo. „Times Square bylo uzavřeno, směli na něj jen záchranáři a bezpečnostní složky. Žádná auta, žádní chodci,“ řekl redakci Benjamin.

Ačkoli svědci hovořili o tom, že vše vypadalo jako záměrný čin, policie se spíše kloní k tomu, že řidič usedl za volat opilý, případně zfetovaný. S návykovými látkami prý měl v minulosti problémy. Na místě nehody vedle policistů působí i Federální úřad pro vyšetřování (FBI).

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1