Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Žádná bomba, ale tablet a mobil. Nová verze květnového pádu egyptského letadla

Žádná bomba, ale tablet a mobil. Nová verze květnového pádu egyptského letadla

Po květnové havárii letounu Airbus A320 aerolinií EgyptAir nad Středozemním mořem se dlouho mluvilo o výbuchu bomby v letadle jako o příčině tragédie. Francouzským vyšetřovatelům se ovšem podařilo rozkrýt, že za nehodou nejspíš stojí obyčejný tablet, mobil a parfém.

Let aerolinií EgyptAir, který se 19. května 2016 zřítil do Středozemního moře, se pravděpodobně nestal obětí teroristů, jak se vyšetřovatelé zkraje domnívali. Příčiny katastrofy, která stála život 66 lidí, jsou nejspíš mnohem banálnější.

V troskách pilotní kabiny nalezli vyšetřovatelé několik předmětů, které měly nejspíš rozhodující vliv. Podle informací francouzského deníku Le Parisien šlo o iPhone 6S, iPad mini 4 a čtyři parfémy, z nichž dva byly v tlakových nádobách.

Všechny tyto předměty byly podle fotografií z letiště Charles de Gaulle před odletem stroje umístěny na straně kopilota u pravého okénka, tedy přesně tam, odkud začaly přicházet o několik hodin později díky automatickým zabezpečovacím systémům první varovné signály informující o potížích letadla.

Vyšetřovatelé vycházejí z teorie, že se mohly začít přehřívat lithiové baterie v těchto zařízeních. Ty pak mohly nepřímo spustit lavinu chybových hlášek, které se všechny vztahovaly k pravé straně letounu, kde se předměty nacházely. Francouzští vyšetřovatelé už dříve oznámili, že byly na stroji patrné známky vysoké teploty, konkrétně se mělo jednat o přední část airbusu. 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1