Žádné sprchy, žádné jídlo. Starostka Calais obyvatelům zakázala pomáhat migrantům | info.cz

Články odjinud

Žádné sprchy, žádné jídlo. Starostka Calais obyvatelům zakázala pomáhat migrantům

Starostka Calais Natacha Bouchartová zakázala distribuci potravin migrantům. Podle ní představuje rozdávání jídla bezpečnostní hrozbu. Opatření je součástí kampaně, která má zabránit tomu, aby ve významném přístavu, který spojuje Velkou Británii a Francii, vznikl opět uprchlický tábor. Ten byl vyklizen před třemi měsíci.

Bouchartová ze středopravicové strany Les Républicais potvrdila, že chce učinit kroky, aby se migrantům nerozdávalo jídlo. Úřady zabránily už pokusům místních charitativních organizací ve městě zřídit sprchy pro nezletilé migranty.

Dobrovolníci museli rozdávat jídlo potají kvůli zvýšené přítomnosti policie. Charitativní organizace tvrdí, že vyhlášku budou ignorovat po poradě s právníky, píše The Guardian

Podle vyhlášky starostky je distribuce potravin migrantům v okolí bývalého tábora hrozbou míru a bezpečnosti. Porušení nařízení je přestupek. Sarag Arromová, která pomáhala rozdávat jídlo uprchlíkům poslední čtyři měsíce, řekla Guardianu, že policie použila dokonce slzný plyn, když se snažili s kolegy nakrmit asi 30 dětí. Arromová uvedla, že rozdávali každou noc zhruba 250 jídel denně, příjemci byli z 80 procent děti nebo mladí lidé mezi 13 a 22 lety.

Situace pro uprchlíky začíná být neúnosná. Nemají kde jíst, umýt se, ani se vyspat. Bojí se o svou budoucnost. Jak místní charitativní organizace upozorňují, vyhláška bude mít katastrofické následky především pro děti. Dospělí mají většinou nějaké peníze a mohou si jídlo opatřit. Nezletilí bývají často bez prostředků.

Bruno Le Roux, francouzský ministr vnitra, během své návštěvy v Calais prohlásil, že otevření přijímacího střediska by přilákalo další osoby, úřady by ale podle něj neměly bránit v distribuci jídla. Bouchartová s tímto ale nesouhlasila. Uvedla pouze, že je těžké tomu sice bránit z lidského hlediska, přesto její úřad učiní takové kroky, aby se migrantům v Calais v okolí bývalého tábora jídlo nerozdávalo. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud