Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Žádné sprchy, žádné jídlo. Starostka Calais obyvatelům zakázala pomáhat migrantům

Žádné sprchy, žádné jídlo. Starostka Calais obyvatelům zakázala pomáhat migrantům

Starostka Calais Natacha Bouchartová zakázala distribuci potravin migrantům. Podle ní představuje rozdávání jídla bezpečnostní hrozbu. Opatření je součástí kampaně, která má zabránit tomu, aby ve významném přístavu, který spojuje Velkou Británii a Francii, vznikl opět uprchlický tábor. Ten byl vyklizen před třemi měsíci.

Bouchartová ze středopravicové strany Les Républicais potvrdila, že chce učinit kroky, aby se migrantům nerozdávalo jídlo. Úřady zabránily už pokusům místních charitativních organizací ve městě zřídit sprchy pro nezletilé migranty.

Dobrovolníci museli rozdávat jídlo potají kvůli zvýšené přítomnosti policie. Charitativní organizace tvrdí, že vyhlášku budou ignorovat po poradě s právníky, píše The Guardian

Podle vyhlášky starostky je distribuce potravin migrantům v okolí bývalého tábora hrozbou míru a bezpečnosti. Porušení nařízení je přestupek. Sarag Arromová, která pomáhala rozdávat jídlo uprchlíkům poslední čtyři měsíce, řekla Guardianu, že policie použila dokonce slzný plyn, když se snažili s kolegy nakrmit asi 30 dětí. Arromová uvedla, že rozdávali každou noc zhruba 250 jídel denně, příjemci byli z 80 procent děti nebo mladí lidé mezi 13 a 22 lety.

Situace pro uprchlíky začíná být neúnosná. Nemají kde jíst, umýt se, ani se vyspat. Bojí se o svou budoucnost. Jak místní charitativní organizace upozorňují, vyhláška bude mít katastrofické následky především pro děti. Dospělí mají většinou nějaké peníze a mohou si jídlo opatřit. Nezletilí bývají často bez prostředků.

Bruno Le Roux, francouzský ministr vnitra, během své návštěvy v Calais prohlásil, že otevření přijímacího střediska by přilákalo další osoby, úřady by ale podle něj neměly bránit v distribuci jídla. Bouchartová s tímto ale nesouhlasila. Uvedla pouze, že je těžké tomu sice bránit z lidského hlediska, přesto její úřad učiní takové kroky, aby se migrantům v Calais v okolí bývalého tábora jídlo nerozdávalo. 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744