Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Žádné znásilnění, ale nehoda. Kauza „obušek v konečníku" dál hýbe Francií

Žádné znásilnění, ale nehoda. Kauza „obušek v konečníku" dál hýbe Francií

Francouzská policie už má předběžné závěry vyšetřování napadení dvaadvacetiletého černošského mladíka policisty na severním předměstí Paříže, k němuž mělo dojít minulý týden. Jeden z policistů čelí obvinění, že mladíkovi vrazil obušek do konečníku, další tři jsou obviněni z napadení. Vyšetřovatelé dle serveru The Local došli k závěru, že mladík nebyl znásilněn úmyslně, jednalo se prý o nehodu. Na pařížských předměstích mezitím pokračují násilné protesty proti policejní brutalitě, v noci na dnešek policisté zadrželi dalších 26 lidí.

Incident, který už několik dní otřásá zemí galského kohouta, se odehrál minulý týden ve čtvrtek v osmdesátitisícovém městě Aulnay-sous-Bois severně od Paříže. Čtveřice policistů, která se účastnila razie proti překupníkům drog, zastavila na ulici dvaadvacetiletého černošského mladíka Théa, aby zkontrolovala jeho totožnost. Rutinní zákrok se ale policistům vymkl z rukou.

Mladík vypověděl, že byl napaden poté, co se na pokyn policistů postavil čelem ke zdi. Policisté mu sprostě nadávali, mlátili ho do hlavy, stříkali mu do obličeje slzný plyn a vrazili mu obušek do konečníku. „Myslel jsem, že umřu,“ komentoval později napadení. Kvůli poraněnému konečníku musel podstoupit chirurgický zákrok a je hospitalizován v nemocnici, kam ho přišel navštívit i francouzský prezident François Hollande.

Jeden z policistů byl v neděli obviněn ze znásilnění a tři další z napadení. Všichni ale obvinění popírají a předběžné závěry vyšetřování jim dle všeho dávají za pravdu. Server The Local s odkazem na zdroj z policie přišel se zprávou, že vyšetřovatelé po výsleších zainteresovaných osob, svědků a zhlédnutí videa, které zachycuje napadení, došli k závěru, že „důkazy nejsou natolik průkazné, aby se dalo říci, že se jednalo o znásilnění“.  Policejní zdroj serveru uvedl, že na záznamu je vidět, že policista mladíka „udeřil obuškem přes hýždě horizontálně“ a že „mu spadly kalhoty samy“. Vyšetřování ale stále probíhá.

Před několika dny vypukly na předměstích Paříže nepokoje proti policejní brutalitě, které někteří pozorovatelé považují za nejhorší za posledních dvanáct let, protože se stejně jako v roce 2005 rozšířily i do jiných oblastí Francie. Policie kvůli násilnostem v ulicích už zadržela na čtyři desítky lidí.

Solidaritu mladíkovi vyjadřují na sociálních sítích, komentují jí i politici napříč politickým spektrem.

Premiér Bernard Cazeneuve vyzval k co nejtvrdšímu postihu policistů, kteří vážně zneužili svých pravomocí. Socialistický kandidát na prezidenta Benoit Hamon upozornil, že policie musí jako zástupce republiky lidi chránit. Vůdkyně krajně pravicové strany Národní fronta Marine Le Penová, která má velké naděje se probojovat do druhého kola prezidentské volby, se naopak postavila za policisty. Poukázala na to, že čelí zneuznání své práce při boji s rozšířenou pouliční kriminalitou.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744