Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Žádný chaos.“ Bílý dům hájí Trumpův imigrační výnos

„Žádný chaos.“ Bílý dům hájí Trumpův imigrační výnos

Bílý dům rozhodně hájí realizaci exekutivního příkazu prezidenta Donalda Trumpa, který dočasně omezuje program USA pro přijímání uprchlíků. Šéf prezidentské kanceláře Reince Priebus podle agentury Reuters prohlásil, že zadrženo zůstává jen asi dvacet cestujících, kteří přiletěli do Spojených států.

Trump pozastavil zmíněný program před třemi dny exekutivním příkazem na 120 dnů. Prezidentský dekret rovněž na 90 dnů zakazuje vstup do USA všem lidem ze sedmi zemí, s nimiž jsou spojené obavy z terorismu. Týká se to Sýrie, Iráku, Iránu, Jemenu, Libye, Somálska a Súdánu. Přezkoumání přijímacích mechanismů má zajistit, aby se do USA nedostali jejich nepřátelé.

"Není to chaos," řekl televizi NBC Priebus. Uvedl, že v sobotu přibylo do Spojených států 325 000 cestujících a z nich bylo zadrženo 109. "Většina těchto lidí byla odsunuta. Máme ještě dvě desítky těch, kteří zůstávají (zadržení), a mám za to, že pokud to nejsou špatní lidé, tak během dneška projdou," dodal šéf prezidentské kanceláře.

Pro rozpočtový rok 2017 plánovala předchozí administrativa Baracka Obamy přijetí až 110 000 uprchlíků, Trump tento maximální počet snížil na 50 000. Od října, kdy v USA začíná nový rozpočtový rok, do letošního 20. ledna přijaly Spojené státy dle DPA téměř 30 000 uprchlíků.

V celém předchozím rozpočtovém roce (říjen 2015 až září 2016) přijaly Spojené státy oproti plánu jen zhruba 85 000 uprchlíků. Téměř tři čtvrtiny (72 procent) z nich byly ženy a děti.

Podle agentury DPA pocházelo 70 procent uprchlíků z pouhých pěti zemí: Demokratické republiky Kongo, Sýrie, Barmy, Iráku a Somálska. Asi 12 500 migrantů bylo podle agentury AP ze Sýrie.

Cizinci ze zemí, které jsou zahrnuté v aktuálním Trumpově výnosu o pozastavení program pro přijímání uprchlíků (tedy Írán, Irák, Libye, Somálsko, Súdán, Sýrie a Jemen), podle washingtonského Cato Institute nezabili od roku 1975 na americké půdě jediného Američana.

Mezi odsouzenými za přípravu nebo provedení teroristického činu v USA bylo podle jeho údajů v letech 1975 až 2015 ze zmíněných zemí šest Íránců, šest Súdánců, dva Somálci, dva Iráčané a jeden Jemenec.

Uprchlíci nejen z těchto, ale i z jiných zemí zabili podle statistik tři Američany, všechno to jsou však případy ze 70. let. Všechny smrtelné džihádistické útoky od 11. září 2001 provedli útočníci s americkým občanstvím nebo lidé s povolením k pobytu, nikoliv uprchlíci, uvedl Cato Institute.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744