Žádný projekt s názvem Novičok neexistoval. Vývoj chemických zbraní skončil v roce 1992, tvrdí Rusové | info.cz

Články odjinud

Žádný projekt s názvem Novičok neexistoval. Vývoj chemických zbraní skončil v roce 1992, tvrdí Rusové

Sovětský svaz ani Rusko nikdy neměly program na vývoj nervové látky zvané Novičok, kterou byl podle tvrzení Británie otráven někdejší ruský agent Sergej Skripal a jeho dcera. Prohlásil náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov, uvedla agentura Reuters.

Podobně jako Rjabkov se podle agentury TASS vyjádřil i ruský zástupce při OSN Vasilij Něbenzja. "Žádný výzkumný a experimentální projekt pod názvem Novičok neexistoval," řekl Něbenzja. Trvá zároveň na tom, že veškerý vývoj chemických zbraní v Rusku skončil v roce 1992.

Agentura Interfax tento týden zveřejnila rozhovor s Vilem Mirzajanovem, který tvrdí, že byl jedním z hlavních tvůrců látky Novičok. "Mohlo to udělat jen Rusko," řekl k otravě s tím, že složení nervové substance bylo tajné. Mirzajanov, který podle ruských médií emigroval do USA, také řekl, že lidé zasažení touto látkou nemají šanci na uzdravení.

Británie uvedla, že za otravou Skripala stojí Rusko, které k likvidaci svého bývalého agenta použilo nervovou látku zvanou Novičok. Londýn, Washington, Paříž a Berlín společně vyzvaly Rusko, aby poskytlo Organizaci pro zákaz chemických zbraní (OPCW) úplné informace o chemickém programu na vývoj zmíněné látky, který měla armáda v Sovětském svazu v 70. a 80. letech.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud