Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Záhada čínských vojáků v Afghánistánu. Svědci je tam viděli hlídkovat, Peking to popírá

Záhada čínských vojáků v Afghánistánu. Svědci je tam viděli hlídkovat, Peking to popírá

V Afghánistánu v poslední době několik svědků vidělo hlídkující čínská vojenská vozidla. Peking odmítl, že by v zemi zmítané dlouholetým konfliktem měl své vojáky. Prakticky jedním dechem ale dodal, že se spolu s Kábulem provádí protiteroristickou operaci. Záhada kolem čínské přítomnosti v zemi se tak podle deníku The Financial Times prohlubuje.

Vše se podle něj navíc děje v době, kdy Západ své angažmá v zemi omezuje a Peking naopak posiluje. Mluvčí čínské armády vojenskou účast v Afghánistánu popřel. Dodal ale, že bezpečnostní složky obou zemí provedly společnou protiteroristickou operaci v příhraničních oblastech. „Zprávy o tom, že čínská armáda hlídkovala v Afghánistánu, jsou falešné,“ řekl.  

Mluvil přitom o fotografiích čínských vojenských vozů v Afghánistánu, které se v médiích začaly objevovat od loňského listopadu. V únoru pak think tank Central Asia-Caucasus Analyst zveřejnil zprávu, ve které s odkazem na diplomatické zdroje uvedl, že v zemi hlídkují čínské jednotky. Afghánské úřady to ale popřely.

Podle britského analytika Justina Bronka ale popírání čínské vojenské účasti nemusí nic znamenat. „V zemi, jako je Afghánistán jsou hranice mezi hlídkami bezpečnostních složek a armády poměrně rozostřením,“ řekl deníku The Financial Times.

Na zveřejněných fotografiích jsou podle něj dva typy čínských vozidel - Dongfeng EQ 2050 podobný americkému vojenskému vozidlu Humvee a Norinco VP 11, což je vozidlo, které dokáže odolat výbuchu miny. Obě může využívat jak armáda, tak bezpečnostní složky.

Pokud mezi Afghánistánem a Čínou skutečně existuje dohoda o bezpečnostní spolupráci, nebylo by to v případě Pekingu nic výjimečného. Společné policejní patroly už provádí například v Laosu, Barmě a Thajsku na řece Mekong. Snaží se tak omezit kriminalitu v oblasti.

Podle odborníka na Čínu Andrewa Smalla jde Pekingu hlavně o boj proti terorismu. Separatistická organizace Turkestánská islámská strana, kterou Číňané viní z teroristických útoků v zemi, má podle všeho sídlo v afghánské provincii Badachšán, jež sousedí s Čínou. Peking ale také podle všeho znepokojuje americké stahování z Afghánistánu, které pro něj znamená, že se bude muset sám více starat o bezpečnost v regionu. 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744