Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Záhadná smrt Magdy v Egyptě: Policie má nečekanou stopu

Záhadná smrt Magdy v Egyptě: Policie má nečekanou stopu

Mohou za smrt Magdy duševní potíže? Podle polských médií se mladá žena léčila na psychiatrické klinice! Policisté si prý už vyžádali její lékařské zprávy. Rodina o tom ale nic neví.

Informaci o tom, že se Magdalena Zuk (†27) léčila na psychiatrické klinice, přinesl polský zpravodajský web WP Wiadomosci. Mladá žena měla být pacientkou kliniky ve Sieniawce a policisté si údajně vyžádali její lékařské záznamy.

Sedmadvacetiletá Polka trávila konec dubna sama na dovolené v Egyptě. Podle ostatních cestujících se po příjezdu začala chovat divně. Personál ji následně měl najít v hotelovém pokoji v bezvědomí. Magda byla hospitalizována, ale z nemocnice se pokusila utéct. Poté před zraky sestřičky vyskočila z okna v druhém patře. V nemocnici zraněním podlehla.

Vyšetřovatelé nyní zkoumají, jestli za jejím činem nebyl psychický kolaps. "Kancelář prokurátora si vyžádala specifické dokumenty v této záležitosti," potvrdil zástupce úřadu na včerejší tiskové konferenci. Rodina Magdy prostřednictvím svého právníka vzkázala, že si není vědoma toho, že by se dívka léčila či navštívila psychiatra.

Policie zatím nechce okolnosti smrti komentovat, čeká se ještě na výsledky laboratorních testů a na závěry pitvy, která proběhne v Polsku. Příčinou smrti byla podle egyptských úřadů zranění způsobená pádem z výšky.

Více o případu najdete na webu Blesku. 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1