Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Záhadná smrt na ruském velvyslanectví. Americké úřady mlží o totožnosti oběti

Záhadná smrt na ruském velvyslanectví. Americké úřady mlží o totožnosti oběti

Američané si právě za nového prezidenta zvolili republikánského kandidáta Donalda Trumpa, třiašedesátiletý Sergej Krivov se  to ale už nedozvěděl. Před sedmou hodinou ranní ho 8. listopadu našli mrtvého před budovou ruského velvyslanectví v New Yorku, kde pracoval. Kolem případu je stále mnoho nejasností, na některé z nich upozornil server Buzzfeed. 

Prvotní zprávy z místa činu hovořily o tom, že neznámý muž spáchal sebevraždu skokem ze střechy budovy konzulátu. Rychle se plnící prostranství před ruským velvyslanectvím ale přimělo jeho pracovníky verzi o smrti postaršího muže poupravit. Nově začali přítomným novinářům tvrdit, že zemřel na infarkt. Vyšetřovatelé na jeho smrti neshledali nic podezřelého a případ uzavřeli.

Pozornost na sebe následně strhl nově zvolený americký prezident a případ upadl v zapomnění. Nad smrtí pracovníka ruské ambasády však i tři měsíce poté zůstává dle serveru Buzzfeed příliš mnoho otazníků. „Je prakticky nemožné dohledat, jak zemřel, o koho se vlastně jednalo a zda, pokud vůbec, se do vyšetřování zapojily federální úřady,“ tvrdí server.

Řadový pracovník, nebo velké "zvíře"?

Americké zpravodajské servery označily Krivkova (jeho jméno vůbec poprvé přináší server Buzzfeed) za řadového pracovníka ochranky. Ruský Sputnik ale s odkazem na vicekonzula Antona Deviatkina uvedl, že mrtvý muž ochrance na ruské ambasádě v New Yorku velel. Taková pozice dle ruskojazyčných zdrojů zřejmě kromě jiného obnášela „předcházení sabotážím“ či „obranu konzulátu před pokusy o špionáž“. Jako šéf ochranky měl Krivkov patrně také přístup k tajnému klíči, prostřednictvím něhož se šifrují a dešifrují zprávy proudící mezi konzulátem a dalšími ruskými kanály. Výše uvedené indicie svědčí o tom, že Krivkov zřejmě nebyl bezvýznamnou postavou, ale důležitým členem ruské ambasády.

Zmatky panují rovněž v tom, kde Krivkov bydlel. Na manhattanské adrese, kterou serveru sdělila newyorská policie s tím, že jí získala od pracovníků ruské ambasády, sídlí kanceláře. Jak navíc zjistil Buzzfeed, na Manhattanu nikdo takového jména nebydlel roky.

Pochybností budí také samotné policejní vyšetřování. Nejmenované policejní zdroje serveru uvedly, že na Krivkovově smrti neshledaly nic neobvyklého a případ uzavřely. Patologové však ještě přesnou příčinu smrti třiašedesátiletého Rusa nestanovili. Poté, co BuzzFeed zveřejnil zprávu, se ale jejich mluvčí ozvala s tím, že ačkoliv ještě probíhá zjišťování přesné příčiny smrti, Krivkov zemřel přirozenou smrtí. „Provádíme dodatečné studie, abychom charakterizovali detaily této skryté choroby,“ popsala mluvčí. Připomeňme, že samo velvyslanectví hovořilo o infarktu.

Podle mluvčí není neobvyklé, že vyšetřovatelé uzavřou případ před tím, než je stanovena přesná příčina smrti. Jiné policejní zdroje ale hovoří o opaku. Standartní je uzavřít případ až poté, co je určena přesná příčina smrti zemřelého.

Krivkovovo tělo opustilo policejní patologii pouhý den poté, co tam bylo přivezeno. Co se s ním stalo, není jisté. Žádná z pěti hlavních pohřebních kaplí nikoho takového jména nepohřbívala, aerolinky odmítly komentovat, zda ve dnech následujících po 8. listopadu převážely do Moskvy na palubě svých letounů mrtvé tělo. Takové informace jsou prý tajné a mohou být zveřejněny pouze příslušným orgánem státní správy.  

K policejní složce případu se server rovněž nedostal, newyorská policie zamítla jeho žádost s odůvodněním, že v ní chyběly podrobnosti jako datum či místo Krivkovovi smrti. Buzzfeed však tvrdí, že všechny náležitosti měl vyplněné. Při jiném pokusu se dozvěděl, že složka není veřejnosti přístupná, což také není obvyklý postup.

Server uznává, že Krivkov mohl zemřít přirozeným způsobem. Nejmenovaný zdroj od amerických zpravodajců Buzzfeedu uvedl, že Krivkov byl těžký alkoholik, a proto si nemyslí, že za jeho smrtí někdo stojí. Ale vzhledem ke „zvláštním okolnostem“ provázejícím Krivkovovu smrt a následné vyšetřování, které se odehrávalo v atmosféře napjatých americko-ruských vztahů a v neposlední řadě také jakémusi informačnímu embargu, se dle Buzzfeedu nedá zcela prokazatelně vyloučit, že Krivkova někdo zabil.

„To myslíte vážně? Měl problémy se srdcem a zemřel na infarkt,“ reagovala na podezření novinářů mluvčí ruského ministra zahraničí Maria Zacharovová.     

 

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link