Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Záhadná smrt ruského experta na vesmírný program. Zavraždili ho přímo v cele?

Záhadná smrt ruského experta na vesmírný program. Zavraždili ho přímo v cele?

Na první pohled by na tom nebylo nic moc zajímavého: Ruská média informovala o smrti dvaapadesátiletého muže ve vyšetřovací vazbě. Tím mrtvým ale tentokrát byl Vladimir Evdokimov, bývalý vysoce postavený manažer ruské Federální kosmické agentury Roskosmos. Podle vyšetřovatelů se dost možná stal obětí vraždy, kterou si někdo objednal. Čelil obvinění z podvodu v hodnotě zhruba 75 milionů korun, a nejspíš toho věděl příliš mnoho.

Evdokimova zatkla policie v prosinci kvůli podezření ze zpronevěry v ruské státní firmě, ve které pracoval před několika lety. A není jediným úředníkem vesmírného programu, který byl zatčen kvůli podezření z podvodů. Ruský vesmírný program zmítá v posledních letech jeden skandál za druhým. Snahy vybudovat nový startovací komplex na Dalekém východě ochromily korupční aféry.Jak ale na webu píše deník Moscow Times, až dosud se kvůli tomu v této sféře neumíralo. 

Evdokimov pobýval ve vazební cele s dalšími šesti muži a cela byla nepřetržitě monitorována. Na celu si nestěžoval, přesto jej poslali do jiného zařízení a to bez udání jakéhokoliv důvodu. Na novém místě pobýval s dalšími 11 vězni a cela nebyla pod dohledem kamer. Většina z těchto vězňů čelila obvinění z hospodářských zločinů.

Kolem 4 hodiny ranní 18. března bylo nalezeno jeho tělo v koupelně cely. Vyšetřovatelé objevili 3 bodné rány – dvě zasáhly srdce a jedna krk. Bylo zřejmé, že o sebevraždu nejde a vyšetřování se rychle začalo točit kolem nájemné vraždy. Evdokimov měl totiž v úmyslu spolupracovat s vyšetřovateli ohledně podvodů ve vesmírném průmyslu.

Před svým zatčením byl Evdokimov ředitelem kontroly kvality, v době jeho působení se Roscomos transformoval z federální agentury, jakou je třeba NASA, na obří státní firmu.

Nový subjekt neměl pouze pracovat na vesmírných součástkách ale i zefektivnit průmysl jako takový. Evdokimov se k velkému úkolu dostal po působení v dalších státních firmách, mimo jiné v podniku Mikojan-Gurevič, který vyrábí letadla. A právě kvůli případu zpronevěry zmíněných 75 milionů korun mezi lety 2007 - 2009 v této firmě byl zatčen. V ruském tisku se spekulovalo o tom, že zná informace ohledně dalších podvodů.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744