Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Záhadná úmrtí ruských diplomatů: Za poslední dva roky jich zemřelo devět, posledního našli v bazénu

Záhadná úmrtí ruských diplomatů: Za poslední dva roky jich zemřelo devět, posledního našli v bazénu

Být prominentním diplomatem jedné z největších světových mocností není zase takové terno, jak by se na první pohled mohlo zdát. Ruští velvyslanci, konzulové i další elitní zaměstnanci ministerstva zahraničí totiž v poslední době za podezřelých okolností záhadně umírají. Naposledy úřady před několika dny nalezly mrtvé tělo ruského velvyslance v Súdánu Mirgajase Širinského.

Nalezení Širinského těla je devátým případem zesnutí vysoce postaveného ruského diplomata od počátku loňského roku. Vše začalo smrtí Igora Serguna, šéfa vojenské rozvědky GRU v lednu 2016. V tomto případu přitom do současné doby není známá příčina jeho smrti, ruské ministerstvo obrany dokonce ani neuvedlo, kde zemřel. Podle některých zdrojů byl Sergun vyslán do Sýrie, aby přesvědčil tamního prezidenta Bašára Asada k odstoupení, nicméně Rusko takový scénář popírá. Podle analytického serveru Stratfor zesnul Sergun v Libanonu.

Neznámá je příčina smrti i Sergeje Krivova, vedoucího bezpečnostního pracovníka ruské mise při OSN. Krivov podle původní zprávy spadnul ze střechy, následné informace však již hovořily o infarktu. A tak zatímco policejní zpráva popisovala, že Krivov měl vážné zranění na hlavě, při jeho pitvě se žádná rána nenašla. Společné vyšetřování policie a FBI žádné podezřelé okolnosti jeho smrti nenalezly.

Ke konci loňského roku zemřel rovněž ruský velvyslanec v Turecku Andrej Karlov, kterého na vernisáži výstavy popravil ozbrojený útočník. „Nezapomeň na Aleppo, nezapomeň na Sýrii,“ vykřičel mu do obličeje předtím, než velvyslance zavraždil. Ten samý den, 19. prosince, zemřel i hlavní poradce ruského ministerstva zahraničí pro oblast Latinské Ameriky Petr Polšikov. Ten byl jen o pár hodin dříve než Karlov zastřelený ve svém bytě. Podle vyšetřování jeho smrt neměla s jeho prací nic společného.

Přesně o týden poté zemřel vysoký úředník kazachstánského konzulátu Roman Skrylnikov. Podle oficiální zprávy bylo příčinou smrti selhání srdce, nicméně policie vyšetřovala i jiné příčiny úmrtí.

Ani nový rok nebyl pro vysoké ruské diplomaty příznivý. Ruský konzul v Řecku Andrej Malanin zesnul 9. ledna. Policie jeho smrt vyšetřovala a nakonec konstatovala, že pětapadesátiletý muž zemřel „přirozenou smrtí.“ Malaninovo tělo bylo nalezeno v jeho bytě za zavřenými dveřmi. Na konci ledna ještě zesnul ruský velvyslanec v Indii Alexander Kadanin, který zemřel po krátké nespecifikované nemoci.

Naopak neznámá smrt postihla 20. února Vitalije Čurkina, který sloužil coby ruský vyslanec při Organizaci spojených národů. Spekulacím v jeho případě nahrává, že americké úřady v souladu s mezinárodním právem neuvolnili jeho pitevní zprávu. Posledním vysoce postaveným zemřelým diplomatem pak byl súdánský velvyslanec Širinský, kterého nalezli mrtvého doma v jeho plaveckém bazénu.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744