Články odjinud

Záhadné telefonáty a skrytá čísla, nepřesvědčivé odpovědi. Senátoři zveřejnili informace ze slyšení s Trumpem juniorem

Záhadné telefonáty a skrytá čísla, nepřesvědčivé odpovědi. Senátoři zveřejnili informace ze slyšení s Trumpem juniorem

Několik záhadných telefonátů provedl syn amerického prezidenta Donalda Trumpa před a po schůzce s ruskou právničkou Nataljí Veselnickou. Vyplývá to ze zápisů slyšení, které ve středu zveřejnil senátní právní výbor. Popisují hodiny výslechů jednotlivých aktérů kauzy, ve které jde o kontakty Trumpova okolí s Rusy. Spíše než odpovědi ale přináší další otázky.

Je to jedna z vymožeností amerického telekomunikačního trhu. Pokud lidé chtějí, aby se volaný nedozvěděl jejich telefonní číslo, mohou jej v některých případech pomocí správné předvolby před dotyčným zatajit. Nyní se skrytá čísla dotýkají i nejvyšších pater americké politiky.

Se skrytými čísly si totiž telefonoval Donald Trump junior v době kolem nechvalně proslulé schůzky s ruskou právničkou údajně napojenou na Kreml. Od ní chtěl získat kompromitující materiály na Hillary Clintonovou. Kdo byl na druhé straně? Nevíme.

Když se senátoři ptali syna amerického prezidenta, zda jeho otec používal skrytá čísla, odpověděl, že netuší. To je v rozporu s tím, co řekl bývalý šéf Trumpovy kampaně Corey Lewandowski. „Ve svém sídle měl skrytou linku,“ pravil tehdy.

Trump junior popřel, že by o schůzce s právničkou řekl svému otci. Každopádně Trump senior na přelomu května a června 2016, tedy v době, kdy se měla odehrát, sliboval projev s velkým odhalením o Clintonové. Na vystoupení ale nikdy nedošlo a Trump o něm za pár dní přestal mluvit.

Jeho syn a další účastníci se na schůzce nic nedozvěděli. Po setkání však Trump junior podle materiálů znovu volal na skryté číslo. Kromě něj byl v kontaktu také s producentem Robem Goldstonem a ruskou hudební hvězdou a synem oligarchy Eminem Agalarovem.

Demokraté pochybují, že prezidentův syn na slyšení mluvil pravdu. „Můj dojem je, že se vyhýbal a v odpovědích si protiřečil. Měl by se vrátit před výbor a svědčit pod přísahou,“ domnívá se demokratický senátor Richard Blumenthal. To však republikáni odmítají.

Zveřejněné dokumenty obsahují více než 2500 stran záznamů z jednání výboru za zavřenými dveřmi. Kromě výslechu Donalda juniora jsou tam výpovědi Veselnické,  Goldstona nebo někdejšího šéfa Trumpovy kampaně Paula Manaforta.

Vyplývá z nich, že Goldstone nabízel organizaci setkání Trumpa s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Odpovídal tak na Trumpovo odmítnutí zúčastnit se narozenin Agalarova otce. Budoucí prezident to zdůvodňoval vytížeností kampaně, Goldstone však naznačoval, že by možná čekal víc než jen pozvání na party.

V dokumentech jsou také poznámky Paula Manaforta, který se schůzky účastnil také. O jejich existenci se vědělo již delší dobu, teprve nyní však veřejnost zjistila, co obsahují. Je v nich záznam o bodech konverzace. Manafort zmiňuje téma sponzorování Republikánského národního výboru nebo otázku adopce ruských dětí americkými občany. Na to se odvolávala i Veselnická, když vysvětlovala, za jakým účelem se s Trumpovým týmem sešla.

 

Články odjinud