Záhadné telefonáty a skrytá čísla, nepřesvědčivé odpovědi. Senátoři zveřejnili informace ze slyšení s Trumpem juniorem | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Záhadné telefonáty a skrytá čísla, nepřesvědčivé odpovědi. Senátoři zveřejnili informace ze slyšení s Trumpem juniorem

Záhadné telefonáty a skrytá čísla, nepřesvědčivé odpovědi. Senátoři zveřejnili informace ze slyšení s Trumpem juniorem

Několik záhadných telefonátů provedl syn amerického prezidenta Donalda Trumpa před a po schůzce s ruskou právničkou Nataljí Veselnickou. Vyplývá to ze zápisů slyšení, které ve středu zveřejnil senátní právní výbor. Popisují hodiny výslechů jednotlivých aktérů kauzy, ve které jde o kontakty Trumpova okolí s Rusy. Spíše než odpovědi ale přináší další otázky.

Je to jedna z vymožeností amerického telekomunikačního trhu. Pokud lidé chtějí, aby se volaný nedozvěděl jejich telefonní číslo, mohou jej v některých případech pomocí správné předvolby před dotyčným zatajit. Nyní se skrytá čísla dotýkají i nejvyšších pater americké politiky.

Se skrytými čísly si totiž telefonoval Donald Trump junior v době kolem nechvalně proslulé schůzky s ruskou právničkou údajně napojenou na Kreml. Od ní chtěl získat kompromitující materiály na Hillary Clintonovou. Kdo byl na druhé straně? Nevíme.

Když se senátoři ptali syna amerického prezidenta, zda jeho otec používal skrytá čísla, odpověděl, že netuší. To je v rozporu s tím, co řekl bývalý šéf Trumpovy kampaně Corey Lewandowski. „Ve svém sídle měl skrytou linku,“ pravil tehdy.

Trump junior popřel, že by o schůzce s právničkou řekl svému otci. Každopádně Trump senior na přelomu května a června 2016, tedy v době, kdy se měla odehrát, sliboval projev s velkým odhalením o Clintonové. Na vystoupení ale nikdy nedošlo a Trump o něm za pár dní přestal mluvit.

Jeho syn a další účastníci se na schůzce nic nedozvěděli. Po setkání však Trump junior podle materiálů znovu volal na skryté číslo. Kromě něj byl v kontaktu také s producentem Robem Goldstonem a ruskou hudební hvězdou a synem oligarchy Eminem Agalarovem.

Demokraté pochybují, že prezidentův syn na slyšení mluvil pravdu. „Můj dojem je, že se vyhýbal a v odpovědích si protiřečil. Měl by se vrátit před výbor a svědčit pod přísahou,“ domnívá se demokratický senátor Richard Blumenthal. To však republikáni odmítají.

Zveřejněné dokumenty obsahují více než 2500 stran záznamů z jednání výboru za zavřenými dveřmi. Kromě výslechu Donalda juniora jsou tam výpovědi Veselnické,  Goldstona nebo někdejšího šéfa Trumpovy kampaně Paula Manaforta.

Vyplývá z nich, že Goldstone nabízel organizaci setkání Trumpa s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Odpovídal tak na Trumpovo odmítnutí zúčastnit se narozenin Agalarova otce. Budoucí prezident to zdůvodňoval vytížeností kampaně, Goldstone však naznačoval, že by možná čekal víc než jen pozvání na party.

V dokumentech jsou také poznámky Paula Manaforta, který se schůzky účastnil také. O jejich existenci se vědělo již delší dobu, teprve nyní však veřejnost zjistila, co obsahují. Je v nich záznam o bodech konverzace. Manafort zmiňuje téma sponzorování Republikánského národního výboru nebo otázku adopce ruských dětí americkými občany. Na to se odvolávala i Veselnická, když vysvětlovala, za jakým účelem se s Trumpovým týmem sešla.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.