Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Záhadné telefonáty a skrytá čísla, nepřesvědčivé odpovědi. Senátoři zveřejnili informace ze slyšení s Trumpem juniorem

Záhadné telefonáty a skrytá čísla, nepřesvědčivé odpovědi. Senátoři zveřejnili informace ze slyšení s Trumpem juniorem

Několik záhadných telefonátů provedl syn amerického prezidenta Donalda Trumpa před a po schůzce s ruskou právničkou Nataljí Veselnickou. Vyplývá to ze zápisů slyšení, které ve středu zveřejnil senátní právní výbor. Popisují hodiny výslechů jednotlivých aktérů kauzy, ve které jde o kontakty Trumpova okolí s Rusy. Spíše než odpovědi ale přináší další otázky.

Je to jedna z vymožeností amerického telekomunikačního trhu. Pokud lidé chtějí, aby se volaný nedozvěděl jejich telefonní číslo, mohou jej v některých případech pomocí správné předvolby před dotyčným zatajit. Nyní se skrytá čísla dotýkají i nejvyšších pater americké politiky.

Se skrytými čísly si totiž telefonoval Donald Trump junior v době kolem nechvalně proslulé schůzky s ruskou právničkou údajně napojenou na Kreml. Od ní chtěl získat kompromitující materiály na Hillary Clintonovou. Kdo byl na druhé straně? Nevíme.

Když se senátoři ptali syna amerického prezidenta, zda jeho otec používal skrytá čísla, odpověděl, že netuší. To je v rozporu s tím, co řekl bývalý šéf Trumpovy kampaně Corey Lewandowski. „Ve svém sídle měl skrytou linku,“ pravil tehdy.

Trump junior popřel, že by o schůzce s právničkou řekl svému otci. Každopádně Trump senior na přelomu května a června 2016, tedy v době, kdy se měla odehrát, sliboval projev s velkým odhalením o Clintonové. Na vystoupení ale nikdy nedošlo a Trump o něm za pár dní přestal mluvit.

Jeho syn a další účastníci se na schůzce nic nedozvěděli. Po setkání však Trump junior podle materiálů znovu volal na skryté číslo. Kromě něj byl v kontaktu také s producentem Robem Goldstonem a ruskou hudební hvězdou a synem oligarchy Eminem Agalarovem.

Demokraté pochybují, že prezidentův syn na slyšení mluvil pravdu. „Můj dojem je, že se vyhýbal a v odpovědích si protiřečil. Měl by se vrátit před výbor a svědčit pod přísahou,“ domnívá se demokratický senátor Richard Blumenthal. To však republikáni odmítají.

Zveřejněné dokumenty obsahují více než 2500 stran záznamů z jednání výboru za zavřenými dveřmi. Kromě výslechu Donalda juniora jsou tam výpovědi Veselnické,  Goldstona nebo někdejšího šéfa Trumpovy kampaně Paula Manaforta.

Vyplývá z nich, že Goldstone nabízel organizaci setkání Trumpa s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Odpovídal tak na Trumpovo odmítnutí zúčastnit se narozenin Agalarova otce. Budoucí prezident to zdůvodňoval vytížeností kampaně, Goldstone však naznačoval, že by možná čekal víc než jen pozvání na party.

V dokumentech jsou také poznámky Paula Manaforta, který se schůzky účastnil také. O jejich existenci se vědělo již delší dobu, teprve nyní však veřejnost zjistila, co obsahují. Je v nich záznam o bodech konverzace. Manafort zmiňuje téma sponzorování Republikánského národního výboru nebo otázku adopce ruských dětí americkými občany. Na to se odvolávala i Veselnická, když vysvětlovala, za jakým účelem se s Trumpovým týmem sešla.

  
 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1