Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Záhadné telefonáty a skrytá čísla, nepřesvědčivé odpovědi. Senátoři zveřejnili informace ze slyšení s Trumpem juniorem

Záhadné telefonáty a skrytá čísla, nepřesvědčivé odpovědi. Senátoři zveřejnili informace ze slyšení s Trumpem juniorem

Několik záhadných telefonátů provedl syn amerického prezidenta Donalda Trumpa před a po schůzce s ruskou právničkou Nataljí Veselnickou. Vyplývá to ze zápisů slyšení, které ve středu zveřejnil senátní právní výbor. Popisují hodiny výslechů jednotlivých aktérů kauzy, ve které jde o kontakty Trumpova okolí s Rusy. Spíše než odpovědi ale přináší další otázky.

Je to jedna z vymožeností amerického telekomunikačního trhu. Pokud lidé chtějí, aby se volaný nedozvěděl jejich telefonní číslo, mohou jej v některých případech pomocí správné předvolby před dotyčným zatajit. Nyní se skrytá čísla dotýkají i nejvyšších pater americké politiky.

Se skrytými čísly si totiž telefonoval Donald Trump junior v době kolem nechvalně proslulé schůzky s ruskou právničkou údajně napojenou na Kreml. Od ní chtěl získat kompromitující materiály na Hillary Clintonovou. Kdo byl na druhé straně? Nevíme.

Když se senátoři ptali syna amerického prezidenta, zda jeho otec používal skrytá čísla, odpověděl, že netuší. To je v rozporu s tím, co řekl bývalý šéf Trumpovy kampaně Corey Lewandowski. „Ve svém sídle měl skrytou linku,“ pravil tehdy.

Trump junior popřel, že by o schůzce s právničkou řekl svému otci. Každopádně Trump senior na přelomu května a června 2016, tedy v době, kdy se měla odehrát, sliboval projev s velkým odhalením o Clintonové. Na vystoupení ale nikdy nedošlo a Trump o něm za pár dní přestal mluvit.

Jeho syn a další účastníci se na schůzce nic nedozvěděli. Po setkání však Trump junior podle materiálů znovu volal na skryté číslo. Kromě něj byl v kontaktu také s producentem Robem Goldstonem a ruskou hudební hvězdou a synem oligarchy Eminem Agalarovem.

Demokraté pochybují, že prezidentův syn na slyšení mluvil pravdu. „Můj dojem je, že se vyhýbal a v odpovědích si protiřečil. Měl by se vrátit před výbor a svědčit pod přísahou,“ domnívá se demokratický senátor Richard Blumenthal. To však republikáni odmítají.

Zveřejněné dokumenty obsahují více než 2500 stran záznamů z jednání výboru za zavřenými dveřmi. Kromě výslechu Donalda juniora jsou tam výpovědi Veselnické,  Goldstona nebo někdejšího šéfa Trumpovy kampaně Paula Manaforta.

Vyplývá z nich, že Goldstone nabízel organizaci setkání Trumpa s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Odpovídal tak na Trumpovo odmítnutí zúčastnit se narozenin Agalarova otce. Budoucí prezident to zdůvodňoval vytížeností kampaně, Goldstone však naznačoval, že by možná čekal víc než jen pozvání na party.

V dokumentech jsou také poznámky Paula Manaforta, který se schůzky účastnil také. O jejich existenci se vědělo již delší dobu, teprve nyní však veřejnost zjistila, co obsahují. Je v nich záznam o bodech konverzace. Manafort zmiňuje téma sponzorování Republikánského národního výboru nebo otázku adopce ruských dětí americkými občany. Na to se odvolávala i Veselnická, když vysvětlovala, za jakým účelem se s Trumpovým týmem sešla.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1