Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Záhadný otřes v KLDR. Experti si lámou hlavou nad zemětřesením u odpaliště jaderných zbraní

Záhadný otřes v KLDR. Experti si lámou hlavou nad zemětřesením u odpaliště jaderných zbraní

Seismologové z Číny a Jižní Koreje zachytili slabé zemětřesení o síle 3,4 stupně. Epicentrum mělo v Severní Koreji a podle všeho přímo na povrchu. Interpretace tohoto záznamu se ovšem dramaticky liší. Zatímco z Korejského poloostrova zní, že se zřejmě jednalo o „přirozený“ záchvěv, Peking zmiňuje, že ho zřejmě vyvolala neznámá exploze. Tedy teoreticky test jaderné zbraně.

Otřesy podle BBC nastaly v oblasti, kde režim Kim Čong-una často testuje jaderné zbraně. Podobné záchvěvy tam přístroje zaznamenaly i dříve právě po odpalu smrtícího arzenálu. Podle některých zdrojů je oblast natolik zkoušená, že v ní dokonce hrozí rozsáhlé sesuvy.

Čínští seismologové zmiňují podle tamní státní agentury „podezřelou explozi“. Ohnisko záchvěvů podle nich bylo v nulové hloubce, vyvolala je tedy zřejmě nějaká událost přímo na povrchu, v armádním komplexu.

Jihokorejští experti se momentálně kloní spíše k variantě, že se jednalo o běžné slabé zemětřesení. Těch jsou v této intenzitě po celém světě desítky tisíc ročně. K tomu se kloní i experti oslovení agenturou Reuters – podle jejích zdrojů přístroje nezaznamenaly specifické lny příznačné pro uměle vyvolané otřesy.

Pchjongjang ve čtvrtek sdělil, že chystá dosud nejsilnější test vodíkové bomby v reakci na ostrou kritiku Kim Čong-una pronesenou Donaldem Trumpem na půdě OSN. Následovala další výměna urážek a obvinění mezi oběma státníky.

Dosud poslední jaderný test provedl severokorejský režim 3. září, přístroje tehdy zaznamenaly otřesy přes šest stupňů Richterovy škály. Rada bezpečnosti OSN v reakci a po iniciativě Spojených států přijala minulý týden sankce omezující dovoz ropy do KLDR a vývoz textilu.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1