Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Záhadný protest v Osvětimi. Skupina nahých lidí tam porazila ovci, pak se spoutali

Záhadný protest v Osvětimi. Skupina nahých lidí tam porazila ovci, pak se spoutali

Polsko si láme hlavu nad bizarním případem z bývalého nacistického koncentračního tábora. Pod nechvalně známou bránou Arbeit macht frei se skupina mladých lidí vysvlékla donaha a spoutala řetězy. Předtím zapálili svíčku a zabili ovci. Věcí se na místě zabývá policie.

Motivy asi 14členné skupiny mladých lidí zůstávají záhadou. Fotografie je zachycuje svlečené a spoutané pod známou bránou. Na té vyvěsili transparent s nápisem LOVE (láska - pozn. redakce).

„Takovýto incident je v Osvětimi naprosto bezprecedentní, nemám slov,“ řekl v reakci Piotr Cywiński, ředitel Státního muzea Auschwitz-Birkenau. „Vůbec nevím, jaký byl jejich motiv,“ dodal. Na místě zasahovala ostraha muzea a později i přivolaná policie, která lidi zadržela.

Podle místní televize si účastníci akci natáčeli s pomocí dronu. Některá média akci považovala za protest proti násilí na Ukrajině, jak připomněla BBC.

Agentura AFP s odvoláním na mluvčí místní policie Malgorzatu Jureckou napsala, že skupinu tvořilo 14 mužů a žen ve věku 20 až 27 let.