Záhady kolem "atentátu" na venezuelského prezidenta. Přihlásila se neznámá skupina, úřady zatýkaly | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Záhady kolem "atentátu" na venezuelského prezidenta. Přihlásila se neznámá skupina, úřady zatýkaly

Záhady kolem "atentátu" na venezuelského prezidenta. Přihlásila se neznámá skupina, úřady zatýkaly

Venezuelský prezident Nicolás Maduro obvinil krajně pravicovou místní opozici a kolumbijského prezidenta Juana Manuela Santose, že se ho v sobotu pokusili zabít. Během Madurova projevu při vojenské přehlídce v Caracasu byla slyšet exploze, která zřejmě nastala ve vzduchu. Podle vládních zdrojů bylo zraněno sedm vojáků. Úřady oznámily zadržení šesti lidí, kteří podle nich za útokem stáli.

Na twitteru se po incidentu objevila zpráva neznámé opoziční skupiny, která se označila za spojení "vlasteneckých vojáků a civilistů loajálních venezuelskému lidu". Uvedla, že poslala drony s trhavinou C4 nad shromáždění s prezidentem, ale vojáci je sestřelili. "Ukázali jsme, že jsou zranitelní, dnes se to nepovedlo, ale je to jen otázka času," napsala skupina.

Maduro z útoku obvinil krajní pravici a prezidenta sousední Kolumbie Juana Manuela Santose, který je jedním z nejhlasitějších kritiků jeho autoritářské vlády. Kolumbijské ministerstvo zahraničí obvinění v prohlášení odmítlo a označilo ho za absurdní. Maduro Santose v minulosti už vícekrát vinil ze snah ho svrhnout.

Prezident Maduro pronášel v sobotu vpodvečer místního času proslov v metropoli Caracasu u příležitosti oslav 81. výročí vzniku Národní gardy. Jeho projev náhle přerušila exploze, která zřejmě nastala ve vzduchu. V tu chvíli totiž prezident, jeho manželka a důstojníci kolem pohlédli k nebi. Pak bylo vidět, jak vojáci z přehlídky v panice utíkají pryč.

Incident se objevil na sociálních sítích, protože projev přenášela televize. Následné události natáčelo na místě několik novinářů, jimž ale policie materiál zabavila. Informoval o tom syndikát venezuelských novinářů, podle něhož bylo na několik hodin zadrženo i sedm novinářů.

720p 360p
Výbuch: Venezuelský prezident Nicolás Maduro se stal terčem neúspěšného atentátu

Po události v Caracasu vyvstaly obavy, že Maduro incident využije k dalšímu pronásledování opozice. V tomto smyslu se vyjádřil například penzionovaný generál v exilu Hebert García, podle něhož byl pokus o atentát na Madura zinscenovaný vládou, která ho podle něj bude chtít využít k zákazu demonstrací a stávek.

Ministr vnitra Néstor Reverol uvedl, že útok byl podle vyšetřovatelů teroristickým činem, jehož některé osnovatele a vykonavatele se již podařilo vypátrat. Mezi zadrženou šesticí je podle něho člověk, který skončil v cele již v roce 2014 kvůli účasti na násilných protivládních protestech. Další zadržený se podle ministra před rokem účastnil pokusu o vzpouru v kasárnách na severu země, kde skupina vojáků a civilistů vyhlásila rebelii vůči Madurovi.

Opozice v poslední době hovoří o tom, že se množí nespokojenost s Madurovým způsobem vlády nejen mezi civilisty, ale i v řadách armády. Ministr obrany Vladimir Pardino López ovšem dnes v televizním projevu ujistil, že armáda "bezpodmínečně zachovává nejvyšší loajalitu k našemu vrchnímu veliteli" Madurovi.

Menší opoziční strana Causa R (v překladu celým názvem Radikální věc) vyzvala dnes na twitteru ke generální stávce. "Madurovi nevěříme, ale víme o nevoli v kasárnách a o konfliktu uvnitř chavistů," napsala strana s odkazem na příznivce předchozího prezidenta Huga Cháveze a vládní socialistické strany. Řada z nich v posledním více než roce Madura kritizuje kvůli autoritářství a hluboké ekonomické krizi.

Ve Venezuele se v posledních týdnech množí protesty proti vládě kvůli katastrofální ekonomické situaci v zemi. Lidem chybějí základní potraviny, léky, stále častější jsou v řadě regionů mnohahodinové výpadky elektrické energie i dodávek vody. Někde kolabují i veřejné služby.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.