Zahraniční cesta? Zapomeňte! Rozpočtová krize drtí i diplomacii, Trump vydal nekompromisní zákazy | info.cz

Články odjinud

Zahraniční cesta? Zapomeňte! Rozpočtová krize drtí i diplomacii, Trump vydal nekompromisní zákazy

Americký prezident Donald Trump kvůli přetrvávající rozpočtové krizi zrušil zahraniční cestu předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové. Šéfka dolní komory Kongresu se chystala do Egypta, Afghánistánu a Bruselu, kde se měla už v pátek sejít s šéfkou unijní diplomacie Federikou Mogheriniovou. Podle Trumpa by ale Pelosiová měla zůstat ve Washingtonu a vyjednávat řešení krize, která nastala poté, co prezident odmítl schválit finance pro federální úřady, protože Kongres nevyčlenil peníze na hraniční zeď. Obdobným způsobem zrušil Trump cestu delegace USA na Světové ekonomické fórum, které se má ve švýcarském Davosu konat příští týden. 

„Vzhledem ke krizi vás musím s lítostí informovat, že vaše cesta do Bruselu, Egypta a Afghánistánu byla odložena. Tuto sedmidenní exkurzi můžeme do programu znovu zařadit, až bude krize za námi,“ napsal Trump Pelosiové.

Agentura Reuters píše, že cesta předsedkyně sněmovny byla předtím držena v tajnosti, a to z bezpečnostních důvodů. Pelosiová se prý chystala v Afghánistánu navštívit americké jednotky, také měla obdržet informace týkající se národní bezpečnosti.

„Smyslem cesty bylo vyjádřit uznání a vděk našim mužům a ženám ve zbrani za jejich službu a oddanost a také obdržet od lidí na přední linii klíčové brífinky týkající se národní bezpečnosti a zpravodajské činnosti,“ napsal na twitteru Drew Hammill z kanceláře předsedkyně Pelosiové.

Načasování a jízlivé označení zahraniční cesty za „exkurzi“ podle agentury DPA naznačuje, že Trumpovo rozhodnutí může být odplatou za to, že Pelosiová ve středu Trumpa vyzvala, aby kvůli rozpočtové krizi odložil projev o stavu unie plánovaný na 29. ledna.

Kvůli sporu prezidenta s demokratickými kongresmany o hraniční zeď se loni 22. prosince zastavilo financování části ministerstev a vládních agentur, protože administrativa nyní funguje v rozpočtovém provizoriu. Rozpočtová krize zasáhla asi 800.000 státních zaměstnanců, z nichž zhruba polovina nechodí do práce a zbytek pracuje zadarmo.

Ministerstvo zahraničí dnes ale navzdory tomu oznámilo, že od příštího týdne povolá zpět do práce většinu svých zaměstnanců v USA i v zahraničí, protože ve svém rozpočtu našlo rezervy, z nichž je může zaplatit. Peníze ale stačí jen na nadcházející měsíc do 14. února. Ministerstvo zahraničí poslalo kvůli krizi na nucenou dovolenou dvě pětiny svých zaměstnanců v USA a pětinu v zahraničí, zbytek zatím pracuje bez mzdy.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud