Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

ZAHRANIČNÍ TISK: Abramovič obešel britské úřady a dostal izraelský pas, Írán na vlně optimismu

ZAHRANIČNÍ TISK: Abramovič obešel britské úřady a dostal izraelský pas, Írán na vlně optimismu

Ruský miliardář Roman Abramovič získal občanství Izraele. Částečně tak vyzrál na britské úřady, které prodlužují vyřizování jeho žádosti o vízum. Izraelský pas mu umožní absolvovat krátkodobé pobyty v zemi. Čemu dalšímu se věnuje světový tisk?

The Guardian

 

The GuardianThe Guardianautor: en.kiosko.net

Britský list The Guardian si všímá, že ruský miliardář a majitel fotbalového klubu Chelsea FC Roman Abramovič získal občanství Izraele. Podle izraelské vlády se chce přestěhovat do Tel Avivu. Naopak v Británii má s úřady trable. Ostrovní království mu zatím neobnovilo vízum. Proces vyřizování žádost přitom trvá nezvykle dlouho. S izraelským pasem bude Abramovič do Británie cestovat na krátké návštěvy i bez víza.

The Star

The StarThe Starautor: en.kiosko.net
 

Jihoafrický deník The Star informuje o vývoji v kauze vlivné rodiny Guptových, která má vazby na bývalého prezidenta Jacoba Zumu. Ta čelila soudnímu řízení kvůli údajným podvodům, na jehož konci mohla být konfiskace majetku. Prokuratura však u soudu neuspěla. Soudce návrh, jenž se týkal firem v hodnotě přesahující v přepočtu 400 milionů korun, zamítl s tím, že k takovému kroku nevidí důvod.

South China Morning Post

South China Morning PostSouth China Morning Postautor: en.kiosko.net
 

Čínský prezident Si Ťin-pching vyzval vědce a techniky, aby zdvojnásobili své úsilí a přispěli svými nápady k rozvoji nových technologií. Informuje o tom list South China Morning Post. Si chce právě v této oblasti prorazit a z Číny udělat světového lídra. Je to součástí tlaku na USA a strategií Made in China 2025, která stanovila priority pro rozvoj průmyslu v asijské zemi. Washington strategii vnímá jako hrozbu. 

Teheran Times

 

Teheran TimesTeheran Timesautor: en.kiosko.net

Optimismus srší z titulní strany íránského deníku Teheran Times. Ten popisuje debatu duchovního vůdce země ajatolláha Chameneího se studenty, akademiky a vědci. Budoucnost je podle Chameneího skvělá a ti, kteří jsou pesimisty, by měli svůj názor přehodnotit. Islámská revoluce prý nekončí a vyžaduje neustálé reformy. Cíle podle Chameneího jsou národní důstojnost, důvěra, politická, ekonomická a kulturní nezávislost, svobodné myšlení, spravedlnost a odstranění diskriminace. 

Frankfurter Allgemeine

Frankfurter AllgemeineFrankfurter Allgemeineautor: en.kiosko.net


Stále více Poláků má rádo Němce. O průzkumu obliby mezi obyvateli sousedních států informuje list Frankfurter Allgemeine. Podle výzkumu Deutsch-Polnisches Barometer vzrostl počet Poláků se sympatiemi k Německu v posledních letech o tři procentní body na 56 procent. Němců majících rádo Poláky je tradičně méně – 29 procent. I toto číslo ale roste. Daří se tak navzdory častým politickým sporům obou zemí, které se objevují od nástupu konzervativní strany Právo a spravedlnost do vlády.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1