Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

ZAHRANIČNÍ TISK: Abramovič obešel britské úřady a dostal izraelský pas, Írán na vlně optimismu

ZAHRANIČNÍ TISK: Abramovič obešel britské úřady a dostal izraelský pas, Írán na vlně optimismu

Ruský miliardář Roman Abramovič získal občanství Izraele. Částečně tak vyzrál na britské úřady, které prodlužují vyřizování jeho žádosti o vízum. Izraelský pas mu umožní absolvovat krátkodobé pobyty v zemi. Čemu dalšímu se věnuje světový tisk?

The Guardian

 

The GuardianThe Guardianautor: en.kiosko.net

Britský list The Guardian si všímá, že ruský miliardář a majitel fotbalového klubu Chelsea FC Roman Abramovič získal občanství Izraele. Podle izraelské vlády se chce přestěhovat do Tel Avivu. Naopak v Británii má s úřady trable. Ostrovní království mu zatím neobnovilo vízum. Proces vyřizování žádost přitom trvá nezvykle dlouho. S izraelským pasem bude Abramovič do Británie cestovat na krátké návštěvy i bez víza.

The Star

The StarThe Starautor: en.kiosko.net
 

Jihoafrický deník The Star informuje o vývoji v kauze vlivné rodiny Guptových, která má vazby na bývalého prezidenta Jacoba Zumu. Ta čelila soudnímu řízení kvůli údajným podvodům, na jehož konci mohla být konfiskace majetku. Prokuratura však u soudu neuspěla. Soudce návrh, jenž se týkal firem v hodnotě přesahující v přepočtu 400 milionů korun, zamítl s tím, že k takovému kroku nevidí důvod.

South China Morning Post

South China Morning PostSouth China Morning Postautor: en.kiosko.net
 

Čínský prezident Si Ťin-pching vyzval vědce a techniky, aby zdvojnásobili své úsilí a přispěli svými nápady k rozvoji nových technologií. Informuje o tom list South China Morning Post. Si chce právě v této oblasti prorazit a z Číny udělat světového lídra. Je to součástí tlaku na USA a strategií Made in China 2025, která stanovila priority pro rozvoj průmyslu v asijské zemi. Washington strategii vnímá jako hrozbu. 

Teheran Times

 

Teheran TimesTeheran Timesautor: en.kiosko.net

Optimismus srší z titulní strany íránského deníku Teheran Times. Ten popisuje debatu duchovního vůdce země ajatolláha Chameneího se studenty, akademiky a vědci. Budoucnost je podle Chameneího skvělá a ti, kteří jsou pesimisty, by měli svůj názor přehodnotit. Islámská revoluce prý nekončí a vyžaduje neustálé reformy. Cíle podle Chameneího jsou národní důstojnost, důvěra, politická, ekonomická a kulturní nezávislost, svobodné myšlení, spravedlnost a odstranění diskriminace. 

Frankfurter Allgemeine

Frankfurter AllgemeineFrankfurter Allgemeineautor: en.kiosko.net


Stále více Poláků má rádo Němce. O průzkumu obliby mezi obyvateli sousedních států informuje list Frankfurter Allgemeine. Podle výzkumu Deutsch-Polnisches Barometer vzrostl počet Poláků se sympatiemi k Německu v posledních letech o tři procentní body na 56 procent. Němců majících rádo Poláky je tradičně méně – 29 procent. I toto číslo ale roste. Daří se tak navzdory častým politickým sporům obou zemí, které se objevují od nástupu konzervativní strany Právo a spravedlnost do vlády.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1