Články odjinud

ZAHRANIČNÍ TISK: Abramovič obešel britské úřady a dostal izraelský pas, Írán na vlně optimismu

ZAHRANIČNÍ TISK: Abramovič obešel britské úřady a dostal izraelský pas, Írán na vlně optimismu

Ruský miliardář Roman Abramovič získal občanství Izraele. Částečně tak vyzrál na britské úřady, které prodlužují vyřizování jeho žádosti o vízum. Izraelský pas mu umožní absolvovat krátkodobé pobyty v zemi. Čemu dalšímu se věnuje světový tisk?

The Guardian

 

The GuardianThe Guardianautor: en.kiosko.net

Britský list The Guardian si všímá, že ruský miliardář a majitel fotbalového klubu Chelsea FC Roman Abramovič získal občanství Izraele. Podle izraelské vlády se chce přestěhovat do Tel Avivu. Naopak v Británii má s úřady trable. Ostrovní království mu zatím neobnovilo vízum. Proces vyřizování žádost přitom trvá nezvykle dlouho. S izraelským pasem bude Abramovič do Británie cestovat na krátké návštěvy i bez víza.

The Star

The StarThe Starautor: en.kiosko.net
 

Jihoafrický deník The Star informuje o vývoji v kauze vlivné rodiny Guptových, která má vazby na bývalého prezidenta Jacoba Zumu. Ta čelila soudnímu řízení kvůli údajným podvodům, na jehož konci mohla být konfiskace majetku. Prokuratura však u soudu neuspěla. Soudce návrh, jenž se týkal firem v hodnotě přesahující v přepočtu 400 milionů korun, zamítl s tím, že k takovému kroku nevidí důvod.

South China Morning Post

South China Morning PostSouth China Morning Postautor: en.kiosko.net
 

Čínský prezident Si Ťin-pching vyzval vědce a techniky, aby zdvojnásobili své úsilí a přispěli svými nápady k rozvoji nových technologií. Informuje o tom list South China Morning Post. Si chce právě v této oblasti prorazit a z Číny udělat světového lídra. Je to součástí tlaku na USA a strategií Made in China 2025, která stanovila priority pro rozvoj průmyslu v asijské zemi. Washington strategii vnímá jako hrozbu. 

Teheran Times

 

Teheran TimesTeheran Timesautor: en.kiosko.net

Optimismus srší z titulní strany íránského deníku Teheran Times. Ten popisuje debatu duchovního vůdce země ajatolláha Chameneího se studenty, akademiky a vědci. Budoucnost je podle Chameneího skvělá a ti, kteří jsou pesimisty, by měli svůj názor přehodnotit. Islámská revoluce prý nekončí a vyžaduje neustálé reformy. Cíle podle Chameneího jsou národní důstojnost, důvěra, politická, ekonomická a kulturní nezávislost, svobodné myšlení, spravedlnost a odstranění diskriminace. 

Frankfurter Allgemeine

Frankfurter AllgemeineFrankfurter Allgemeineautor: en.kiosko.net


Stále více Poláků má rádo Němce. O průzkumu obliby mezi obyvateli sousedních států informuje list Frankfurter Allgemeine. Podle výzkumu Deutsch-Polnisches Barometer vzrostl počet Poláků se sympatiemi k Německu v posledních letech o tři procentní body na 56 procent. Němců majících rádo Poláky je tradičně méně – 29 procent. I toto číslo ale roste. Daří se tak navzdory častým politickým sporům obou zemí, které se objevují od nástupu konzervativní strany Právo a spravedlnost do vlády.